LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
WordCamp Zagreb

VIDEO: Održano najveće okupljanje hrvatske WordPress zajednice

– Izrazito smo zadovoljni WordCampom Zagreb što govore i komentari naših posjetitelja. Ova konferencija nastaje isključivo na dobrovoljnom zalaganju naših volontera, organizatora i partnera koji su se pobrinuli da sve prođe u najboljem redu, a više od 300 zadovoljnih posjetitelja glavnog dana WordCampa dokaz je toga. – istaknuo je Lucijan Blagonić.

– Izrazito smo zadovoljni WordCampom Zagreb što govore i komentari naših posjetitelja. Ova konferencija nastaje isključivo na dobrovoljnom zalaganju naših volontera, organizatora i partnera koji su se pobrinuli da sve prođe u najboljem redu, a više od 300 zadovoljnih posjetitelja glavnog dana WordCampa dokaz je toga. – istaknuo je Lucijan Blagonić.

WordCamp Zagreb okupio je, od petka do nedjelje, više od 400 sudionika. Oni su, osim na glavnom konferencijskom danu održanom u subotu u Muzeju suvremene umjetnosti, sudjelovali i na nizu besplatnih radionica prvoga dana konferencije te na posebnom danu namijenjenom onima koji rade na razvoju WordPressa, Contributor Dayju. Događaj je organizirala i inače vrlo aktivna hrvatska WordPress zajednica u suradnji s WordPress Foundationom, fondacijom koja se brine o daljnjem razvoju na svjetskoj razini. Po broju okupljenih sudionika zagrebačko je izdanje, nakon onih nakon dvaju održanih u Rijeci i Splitu prošlih godina, dosad najveće okupljanje WordPress korisnika u Hrvatskoj.

Izrazito smo zadovoljni WordCampom Zagreb, što govore i komentari naših posjetitelja. Ova konferencija nastaje isključivo na dobrovoljnom zalaganju naših volontera, organizatora i partnera koji su se pobrinuli da sve prođe u najboljem redu, a više od 300 zadovoljnih posjetitelja glavnog dana WordCampa dokaz je toga. Kako bismo zaista svima omogućili dolazak, posebice roditeljima s djecom, u suradnji sa stručnjacima iz aRTis INCLuduma organizirali smo dječje radionice i igraonice tijekom cijelog trajanja konferencije. O tome koliko je to bio dobar potez, govori i desetak najmlađih posjetitelja od 5 do 10 godina, kao i njihovi zadovoljni roditelji koji su mogli u međuvremenu čuti zanimljiva predavanja. Bez pretjerane skromnosti mogu reći da sam izrazito ponosan na sve uključene koji su posljednjih 6 mjeseci predano radili na tome da ljudima približimo neke nove i zanimljive teme, u čemu smo prema dojmovima posjetitelja i uspjeli. – prokomentirao je Lucijan Blagonić, urednik sadržaja ovogodišnjeg WordCampa.

Predavanja na WordCampu Zagreb održali su neki od najboljih hrvatskih predavača u iz svijeta web dizajna, web razvoja i općenito web tehnologija, kao i niz predavača koji su na WordCamp Zagreb došli s ocjenama najboljih predavača na drugim europskim i svjetskim kampovima. Osim za glavni konferencijski dan, velik je interes sudionika bio i za besplatne radionice, otvorene svim zainteresiranim građanima, koje su prvoga dana WordCampa održane na Otvorenom učilištu Algebra, a za koje se također tražilo mjesto više.

Ovogodišnja je novost bio i poseban, prilagođeni program za djecu, koja su mogla sudjelovati na radionici o osnovama WordPressa na hrvatskom ili engleskom jeziku, a za koju je i tijekom glavnog dana WordCampa bio organiziran poseban program. Ovaj je događaj time bio vjerojatno i prva domaća tech konferencija koja roditeljima olakšava sudjelovanje na konferenciji, istovremeno nudeći djeci korisne sadržaje.

Foto: Kursor komunikacije

Predavanja u dva tracka – inspiracijski i developerski – privukla podjednak broj posjetitelja

Prijavite i predstavite svoje radove iz područja kondicijske pripreme sportaša na međunarodnoj konferenciji na KIF-u


WordCamp je sudionicima ponudio predavanja u dva tracka – inspiracijskom i stručnom developerskom, s podjednakim interesom sudionika za oba dijela konferencije. Nakon otvornog predavanja Nele Dunato, najbolje ocijenjene predavačice prošlogodišnjeg WordCampa Split, na temu osobnog brendinga i općenito uspješnog brendiranja manjih tvrtki, inspiracijski se track nastavio predavanjima o europskom startup ekosustavu s Majom Žikić, čiji je rad uglavnom vezan uz foodtech projekte i povezivanje poljoprivrede i proizvodnje hrane s tehnološkim rješenjima. Uslijedio je niz predavanja s konkretnim iskustvima u primjeni WordPressa. Ivan Brezak Brkan, pokretač Netokracije, govorio je o svojim iskustvima u pokretanju najpopularnijeg regionalnog portala koji prati tech i startup scenu, Miroslav Mađarić o tome kako WordPress koristiti za crowdsourcing, a gošća iz Rumunjske, Alexandra Draghici, o svim profesionalnim uspjesima i neuspjesima koji su je vodili kroz njezinu poslovnu priču s nekoliko web projekata, prenoseći brojna konkretna iskustva.

Inspiracijski track uključivao je i nekoliko predavanja namijenjenih freelancerima, poput predavanja Tomislava Kozačinskog o tome kako uspjeti i kako se ponašati kao samostalni poduzetnik i predavanja Tome Pajkovskog na temu kako jednokratni posao pretvoriti u trajni odnos s klijentom. Zapaženo je bilo i predavanje Austina Knighta, UX (User eXperience) dizajnera u HubSpotu, koji je govorio o tome je li dizajn umjetnost i koji se zahtjevi postavljaju pred upotrebljiv i koristan dizajn. Track je zaključen predavanjima o izgradnji komercijalnih rješenja na platformama otvorenog koda (open source), predavača Antonija Perića-Mazara iz splitske tvrtke Locastic te predavanjem Darija Jazbeca Hrvatina (tvrtka OnTheGo Systems, najpoznatija po rješenju za višejezične web aplikacije u WordPressu – WPML) na temu važnost inspiracije.

Milan Ivanović, gost iz srpske WordPress zajednice, prenio je svoja iskustva vezana uz tamošnju zajednicu kao i uz vrlo dobru suradnju s hrvatskom, a njegovo je predavanje bilo tim značajnije što će se u Beogradu sljedeće godine održati krovno europsko okupljanje WordPress korisnika – WordCamp Europe. Europska su okupljanja WordPress korisnika posljednjih godina postala vrlo velika i značajna, čak i značajno veća od onih u drugim dijelovima svijeta, pa će beogradsko izdanje biti prilika regionalnoj zajednici da krene prema još boljoj i aktivnijoj suradnji.

Track namijenjen web developerima na WordCampu Zagreb sadržavao je predavanja vezana uz razvoj vlastitih plugina za WordPress i konkretna iskustva u tom procesu (dva su predavanja održali Ante Šepić iz tvrtke Agency,Mai? i Ratko Šolaja, izvršni direktor tvrtke VueLabs), kao i savjete kako najbolje komercijalizirati razvijene dodatke za WordPress (o čemu je govorio Goran Jakovljević, autor četiri izuzetno popularna plugina za WordPress).

Ovaj track nastavljen je predavanjima o učinkovitom pronalaženju i ispravljanju grešaka u kodu. Predavanja na tu temu održali su Denis Žoljom, web developer iz Zagreba, te Ivelina Dimova, razvojna inženjerka iz tvrtke CrowdFavorite. Ivan Ružević (Infinum) održao je predavanje o korištenju Webpacka 2 uz WordPress, Marko Banušić (web developer u Telegram medijskoj grupi) o korištenju Vue.js uz WordPress, a predavač iz Njemačke, Bernhard Kau, u tome kako je razvijena nova tema za WordCamp konferencijske webove koji se koriste globalno, za svako WordCamp događanje.

Contributor Day i važnost zajednice za uspjeh WordPressa kao open source platforme

Odlična prilika za studente arhitekture: stručno usavršavanje u području prostornog uređenja i gradnje


WordPress je najpopularnija svjetska platforma za objavljivanje sadržaja na webu koju trenutačno koristi više od 27 posto svjetskih internetskih stranica, odnosno oko 60 milijuna mrežnih stranica različite namjene – od osobnih blogova preko portala raznih vrsta do e-trgovina. Od 2003. godine, kada je nastao, postao je jedan od najvažnijih svjetskih open source projekata putem kojeg se demokratizira online izdavaštvo te se promiču vrijednosti zajedničkog rada i doprinosa projektima otvorenog koda.

U skladu s tim, jedan od najvažnijih elemenata svakog izdanja je i Contributor Day koji okuplja pojedince uključene u razvoj pojedinih elemenata WordPressa ili, primjerice, lokalne projekte poput prevođenja (lokalizacije) samog WordPressa, tema ili pojedinih modula. Na ovogodišnjem se Contributor Dayju okupilo četrdesetak web profesionalaca iz Hrvatske i regije koji aktivno doprinose zajednici pišući kod, lokalizirajući sustav, odnosno stavljaju svoj rad na raspolaganje kroz neki od drugih oblika suradnje.

Kako WordPress u Hrvatskoj raste svake godine, neke su od zanimljivijih diskusija bile o rastu zajednice i organizacije predavanja, druženja i sl. Svoja su iskustva podijelili aktivni članovi zajednica iz Srbije, Grčke, Slovenije i drugih zemalja.

Više informacija potražite na poveznici, a snimku svih predavanja pogledajte u nastavku.

IZVOR: KURSOR KOMUNIKACIJE
FOTO: KURSOR KOMUNIKACIJE