LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Istraživanje portala EduCentar

Svega 8% mladih koristi šalabahtere tijekom školovanja

Ispitanici su svjesni da će jednoga dana morati samostalno zarađivati, stoga ne koriste šalabahtere.

Ispitanici su svjesni da će jednoga dana morati samostalno zarađivati, stoga ne koriste šalabahtere.

Oslanjaju li se studenti i učenici pri polaganju testova na svoje ili tuđe znanje ili koriste alternativne metode poput šalabahtera, istražio je portal EduCentar na 360 ispitanika. Većina ispitanika (87%) pri polaganju testova oslanja se isključivo na svoje znanje

Ispitanici su svjesni da će jednoga dana morati samostalno zarađivati, stoga ne koriste šalabahtere. – To je najteži, ali i jedini pravi put. – ističe jedan od ispitanika, dok se drugi nadovezuje i kaže da je: – Njegovo znanje ujedno i najbolje znanje.

Ujedno, ispitanici ističu da postoji mogućnost suspendiranja ili kažnjavanja ukoliko budu uhvaćeni u prepisivanju pa ne žele riskirati.

Mali broj ispitanika ipak koristi šalabahter prilikom pisanja testova, odnosno navodno samo 8% ispitanika. Ali, oni se ne oslanjaju isključivo na njega: – Nekad zaista dobro dođe, pogotovo ukoliko se u testu pojavi pitanje na koje ne znam odgovor u potpunosti. – navodi jedan od ispitanika.

Neki ispitanici šalabahter doživljavaju kao mali podsjetnik: – Posluže kao podsjetnik, no to ne znači da ne učim za ispit.          

Kao najčešću metodu prilikom polaganja testova dio ispitanika ističe intuiciju i snalažljivost (3%). Ispitanici navode da se, u slučaju kada kolege nisu susretljivi, oslanjaju na svoj instinkt koji je, kako kažu, najčešće nepogrešiv.

Dio ispitanika ističe kombinaciju znanja, snalažljivosti i pomoći kolega kao način polaganja ispita.

Najmanji dio ispitanika (2%) smatra da je znanje kolege pokraj kojeg sjede dovoljno kako bi položili test. Ponekad zajedničkim snagama rješavaju test, ali najčešće kolega ima dovoljno znanja za solidnu ocjenu.

Ovi su podaci dobiveni putem ankete provedene na portalu EduCentar koja se sastojala od samo jednog pitanja. Zbog jednostavnosti ispunjavanja ankete nisu zabilježeni demografski podaci o ispitanicima tako da se rezultati ne mogu generalizirati, ali su indikativni.