U Arheološkom muzeju u Zagrebu možete naučiti kako pripremiti prirodne energetske pločice
Arheološki muzej u Zagrebu na Svjetski dan zdravlja predstavlja katalog izložbe „Anamneza – povijest bolesti u antičkom svijetu“. Druženje je osmišljeno uz zdrave radionice.
Arheološki muzej u Zagrebu na Svjetski dan zdravlja predstavlja katalog izložbe „Anamneza – povijest bolesti u antičkom svijetu“. Druženje je osmišljeno uz zdrave radionice.
Povodom Svjetskog dana zdravlja Arheološki muzej u Zagrebu predstavlja katalog izložbe Anamneza – povijest bolesti u antičkom svijetu u petak, 7. travnja 2017. s početkom u 12 sati.
Katalog prati novootvorenu izložbu Anamneza – povijest bolesti u antičkom svijetu koja prikazuje jednu od najvećih zbirki rimskog medicinskog pribora u Europi. Pričom o liječenju u antičkom svijetu predstavljena je Zbirka povodom trideset i pete godišnjice njezine prve stručne objave. U svjetlu suvremenih trendova u medicini, naglasak izložbe je na povijesti bolesti, anamnezi, ideji koju su počeli razvijati antički liječnici, a od iznimne je važnosti i danas.
FOTO: AMZ
U prvom dijelu katalog upoznaje čitatelja s antičkim božanstvima vezanima uz bolesti i ozdravljenje. Kao najpoznatije liječničko božanstvo izdvaja se Asklepije, čiji su sinovi i kćeri također vezani uz liječenja. Slijedi presjek razvoja antičke medicinske misli koji pratimo upoznajući se s najvećim liječnicima stare Grčke i Rima. Naglasak je na Hipokratu, njegovom nauku i teoriji četiri tjelesne tekućine koju preuzimaju rimski liječnici, posebice Galen. Prikazan je položaj liječnika u antici, kao i položaj žena u antičkoj medicini. Donesen je opis najpoznatijih i najčešćih epidemija te zaraznih bolesti s kojima su se liječnici susretali. Kratak osvrt dan je na razvoj farmacije, od prikupljanja sastojaka do njihove pripreme i primjene.
Posebno poglavlje posvećeno je antičkim medicinskim instrumentima iz fundusa Arheološkog muzeja u Zagrebu, gdje su uz kratke opise instrumenata i njihovu moguću primjenu isti prikazani u crtežu. Upotreba instrumenata vidljiva je i u poglavlju o izabranim operacijskim zahvatima; trepanaciji, amputaciji, prijelomima, tretiranju ratnih ozljeda, puštanju krvi, operaciji sive mrene i vađenju kamenca iz mokraćnog mjehura. Ovo poglavlje je popraćeno zanimljivim ilustracijama opisanih zahvata. Katalog završava kratkim osvrtom odnosa liječnika prema pacijentu. Na kraju se nalazi popis predmeta s izložbe u obliku kataloških jedinica te popis bibliografskih jedinica. Kao poseban dodatak ovog kataloga izdvajamo zanimljivosti, kratke crtice iz povijesti medicine koje će zabaviti čitatelja.
FOTO: AMZ
Predstavljanje kataloga održat će se na Svjetski dan zdravlja te je stoga druženje osmišljeno uz zdrave radionice. Posjetitelji će naučiti pripremati biljni čaj za detoksikaciju i prirodne energetske pločice.
Izložba Anamneza – povijest bolesti u antičkom svijetu ostaje otvorena do 14. lipnja 2017.