LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Intervju: Prirodna kozmetika by Anika Makovac

Što je to prirodna kozmetika i kako se izrađuje?

Ako ste se ikada zapitali što je to prirodna kozmetika, kako se izrađuje i koje su prednosti njezina korištenja – odlično! U nastavku vam donosimo odgovore.

Ako ste se ikada zapitali što je to prirodna kozmetika, kako se izrađuje i koje su prednosti njezina korištenja – odlično! U nastavku vam donosimo odgovore.

Ako ste se ikada zapitali što je to prirodna kozmetika, kako se izrađuje i koje su prednosti njezina korištenja – odlično! U nastavku vam donosimo odgovore.

Ovih smo dana imali prilike razgovarati sa Anikom Makovac, studenticom 5. godine komunikologije na Hrvatskim studijima. Ova Riječanka u slobodno vrijeme izrađuje prirodnu kozmetiku, a velika je ljubiteljica prirode još od malih nogu. Aniku smo, između ostalog, upitali što sve podrazumijevamo pod prirodnom kozmetikom, je li skuplja od klasične kozmetike i koliko je vremena potrebno za izradu sapuna.

Što točno podrazumijevamo prirodnom kozmetikom?

U prirodnu kozmetiku ubrajamo ručno rađene kreme, sapune i ostalu kozmetiku bez konzervansa i kemijskih ili sintetičkih dodataka. Baziraju se na ručno rađenim ekstraktima ljekovitih biljaka, maceratima i hladno prešanim eteričnim uljima. Proces proizvodnje je brz i jednostavan kako bi osigurao da je sastav proizvoda bio što bliži sastavu izvornog biljnog materijala.

Sapuni, eterično ulje naranče i limuna i melem
 
Sapuni, eterično ulje naranče i limuna te melem; FOTO: Anika Makovac
 
 

Zašto je prirodna kozmetika bolja od klasične?

Kupujemo kreme velikih proizvođača u čijem se sastavu nalaze kemijski i sintetički konzervansi, emulgatori, mirisi i boje, silikoni i parafini te alkoholi. Svaki od ovih sastojaka zapravo škodi našoj koži, a prirodna ih kozmetika ne koristi.

Koje su prednosti korištenja prirodne kozmetike?

Prirodne sastojke ljudski organizam prihvaća kao svoje i na njih ne razvija antitijela. Kemijski sastojci su oni koje ljudski organizam ne prihvaća kao svoje, a zbog toga razvija antitijela. To je osnovni razlog zašto vam kemijska i marketinški prirodna kozmetika nakon nekog vremena više ne odgovara. Tada mijenjate trenutno omiljenu kremu i tražite novu.

Prirodna kozmetika ima jednako djelovanje prvi dan, nakon 50 dana, a i nakon 100 dana – možete je koristiti cijeli život bez straha od štetnih posljedica koje uzrokuju kemijska i marketinški prirodna kozmetika. Prirodna kozmetika slijedi biološki ritam naše kože i potiče vlastite korektivne funkcije. S obzirom na to da je naša koža odgovorna za čitav organizam – i najveći je ljudski organ – ima i vlastite funkcije. Važno je potaknuti njen prirodan način djelovanja, a ne je dodatno opteretiti kemijskim supstancama.

Je li prirodna kozmetika mnogo skuplja od klasične?

S obzirom na to da se sastoji od iznimno kvalitetnih sastojaka, po mom mišljenju i nije. Običnu kremu u supermarketu platimo od 40 do 250 kuna, a to su također cijene za prirodne kreme – ovisno o eteričnim uljima koja se koriste. Prednost je u tome što sa svakim pojedinačno sjednem i popričam o tipu kože. Također, pitam o zdravstvenom stanju jer akne i prištići na licu često odražavaju probleme nekih organa. Svaka krema je napravljena baš za svakog posebno, odnosno za tip kože.

Anika izrađuje meleme, macerate, dnevne i noćne kreme, kreme za sunčanje, losione za tijelo, sapune, labela, masne kreme, kreme koje protiv kožnih bolesti i alergija, sirupe, tinkture, melate, kugle za kupanje, paste za zube i dezodoranse.

Melemi od macerata vanilije i eteričnog ulja mente, shea i kakao maslac, sapun s eteričnim uljem mente
 
Melemi od macerata vanilije i eteričnog ulja mente, shea i kakao maslac, sapun s eteričnim uljem mente; FOTO: Anika Makovac
 
 

Anika je s nama podijelila recept za izradu melema!

Bazno ulje je u ovom slučaju neven, pa dobijete nevenovu mast. Može se mijenjati bilo kojim maceratom, a za miris je dovoljno dodati eterična ulja. Dakle, za 50 grama potrebno vam je 35 grama macerata ili hladno prešanog ulja nevena, 5 grama pčelinjeg voska i 10 grama shea-maslaca. Važno je sve zajedno otopiti u parnoj kupki (na pari) i pričekati da se ohladi. Kada je temperatura 40 stupnjeva, po želji možete ukapati par kapi eteričnog ulja po izboru!

Koliko je vremena potrebno za izradu sapuna, kreme ili labela?

Dvadesetak minuta za kreme i labela. Sapuni su kompleksniji jer moraju proći proces saponifikacije koji traje mjesec dana!

Gdje možemo kupiti prirodnu kozmetiku?

Moja preporuka je da kupujete od malih proizvođača i poznanika. Većina proizvođača zna da većina kupaca ne čita sastav na kremama, pa umjesto prirodnih sastojaka stavlja sintetičke sastojke koji nemaju veze s prirodnim. Na taj način proizvode jeftin proizvod s tek 10% prirodnih sastojaka. Naprave lijepu i privlačnu ambalažu s lišćem i cvijećem, marketinški ga pozicioniraju kao prirodan proizvod – i na taj način varaju klijente.

Zakon trenutno ne štiti potrošača, već pogoduje razvijanju kemijskih kozmetičkih proizvoda. Svaki kozmetički proizvod koji se nalazi na policama trgovačkih lanaca, a čak i biodućana i ljekarni, nikako ne može biti prirodan jer je poznato da prava prirodna kozmetika ne sadrži konzervanse, da se izrađuje u malim količinama po narudžbi – a kao takva i ne pripada policama dućana. Znači, čim proizvod stoji na policama definitivno nema veze s prirodnim sastojcima i nije preporučljiv za korištenje.

FOTO: ANIKA MAKOVAC