LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Joga kao lijek za psihu

Bavljenje jogom povećava koncentraciju, fokusiranje i multitasking

Mnogi posežu za jogom kako bi ostvarili pravilnije disanje i fleksibilnost tijela. Brojna su istraživanja pokazala kako joga u velikoj mjeri utječe i na psihičko stanje čovjeka te na mentalne sposobnosti.

Mnogi posežu za jogom kako bi ostvarili pravilnije disanje i fleksibilnost tijela. Brojna su istraživanja pokazala kako joga u velikoj mjeri utječe i na psihičko stanje čovjeka te na mentalne sposobnosti.

U zadnjih nekoliko godina joga je postala najpopularniji način kako uz fizičko stanje tijela poboljšati i ono psihičko. Prakticiranjem joge stvara se jedinstvo duha i tijela, a već je mnogima poznato da se jogom može postići mršavljenje, jačanje mišića, ali i bolja fleksibilnost tijela. Zanimljivo je vidjeti da su istraživanja pokazala kako joga može utjecati i na vraćanje blagog gubitka pamćenja, ali i na psihičko zdravlje koje je mnogima narušeno današnjim ubrzanim stilom života.

Istraživanja provedena prošle godine bila su usmjerena na utjecaj joge na kognitivno stanje čovjeka. Kako bi to mogli proučiti, znanstvenici su odabrali dvije grupe u kojima su bili ljudi srednjih godina i oni stariji. Zajednički su im bili problemi s gubljenjem pamćenja, a nekima je od njih čak bio dijagnosticiran blagi gubitak pamćenja kao simptom Alzheimerove bolesti.

Istraživači su za početak skenirali mozak svim pacijentima kako bi mogli vidjeti njihovu početnu mentalnu aktivnost. Nakon toga podijelili su ih u dvije skupine: u prvoj su skupini pacijenti svaki dan morali raditi jednosatni mentalni trening, dok su u drugoj grupi pacijenti morali raditi jednosatne vježbe joge. Uz to su morali i kod kuće raditi iste vježbe 15 minuta, što znači da su pacijenti iz obiju grupa imali vremenski jednake treninge.

Nakon godina čekanja: zagrebački studenti dobivaju modernu polikliniku na Šalati


Nakon tri mjeseca treninga i istraživanja, svi su pacijenti išli na ponovni sken mozga kako bi se vidjelo ima li razlike između nalaza prije vježbi i onog nakon vježbi. Zaključeno je da se u objema grupama vidi poboljšanje kognitivnog zdravlja u području pamćenja i jezičnih sposobnosti. Ipak, kod pacijenata koji su sudjelovali u vježbanju joge vidljiv je i napredak u koncentraciji, multitaskingu i boljem fokusiranju. Na taj su način istraživanja pokazala kako joga može pomoći u bržem obavljanju zadataka, odnosno boljim mentalnim funkcijama. 

Ovakvo istraživanje nije prvo i jedino, već su mnogi i prije pokušavali objasniti vezu između joge i psihičkog zdravlja. Zanimljivo je da ona može pomoći i kod depresije, anksioznosti, pa čak i kod poremećaja hiperaktivnosti (ADHD-a) i posttraumatskog poremećaja (PTSP-a). Joga pomaže i pri disanju te uspravnom držanju. Uz ovakve prednosti ostaje vam jedino krenuti istraživati vježbu koja će vam donijeti ljepši i zdraviji život.

Istraživanje pokazuje da redoslijed rođenja utječe na budućnost, mlađa braća sklonija su kriminalu


IZVOR: LIFEHACK
FOTO: FLICKR