LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Predstavnici studenata o poskupljenju

Priopćenje Studentskog zbora Sveučilišta u Zagrebu

U Zagrebu, Zadru i Splitu od 1. listopada organiziraju se prosvjedi nezadovoljnih studenata, a iz Zbora poručuju kako u ovom trenutku nema potrebe za prosvjedima.

U Zagrebu, Zadru i Splitu od 1. listopada organiziraju se prosvjedi nezadovoljnih studenata, a iz Zbora poručuju kako u ovom trenutku nema potrebe za prosvjedima.

Studentski zbor Sveučilišta u Zagrebu danas je medijima poslao vlastito priopćenje o poskupljenju prehrane u menzama. Podsjetimo, od 1. listopada hrana u menzama je osjetno skuplja, a uz to je uveden i tjedni limit. Studenti diljem Hrvatske nisu zadovoljni poskupljenjem jer kako tvrde nije ispoštovano obećanje Ministarstva znanosti obrazovanja i sporta da će se poskupljenjem osigurati zdravija prehrana. U Zagrebu, Zadru i Splitu već se od 1. listopada organiziraju prosvjedi nezadovoljnih studenata, a iz Zbora poručuju kako u ovom trenutku nema potrebe za prosvjedima.

Priopćenje Studentskog zbora svučilišta u Zagrebu prenosimo vam u cijelosti.

„Kao članovi Studentskog zbora Sveučilišta u Zagrebu te samim time i predstavnici studenata koji su pri Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta (MZOS) sudjelovali u izradi novog pravilnika o prehrani osjećamo obvezu i odgovornost izraziti razočaranje dezinformacijama i poluistinama koje se zadnjih dana mogu pročitati u medijima, a odnose se na novi Pravilnik o potpori za pokriće troškova prehrane studenata. Prije svega moramo istaknuti da su studenti zaista od samog početka bili uključeni u proces pisanja novog pravilnika na kojemu se radilo više od godinu dana. Bitno je naglasiti da nismo bili suglasni sa svim dijelovima novog pravilnika, iako moramo priznati da je većina naših prijedloga usvojena.

Ono s čim se studenti nikako nisu složili je smanjenje subvencije za jela po izboru na 50% te ograničavanje konzumacije pojedinih artikala na dnevnoj bazi, međutim naše pritužbe su odbijene uz obrazloženje da nema dovoljno sredstava u proračunu RH te da nam MZOS ne može izaći u susret više nego što već jest.

Morate uzeti u obzir činjenicu da je zbog ogromne raznolikosti studentskog standarda (studentske prehrane) u RH bilo vrlo teško napisati pravilnik koji regulira prehranu u svim menzama (studentskim restoranima) te usklađuje sve segmente koji se tiču prehrane. Dok se većina studenata žali na povećanje cijena, studenti pojedinih gradova će prema ovom pravilniku napokon moći pojesti cijeli obrok to jest meni po cijeni od 6,50kn, što do jučer nije bio slučaj. Inicijativa MZOSa bila je da se napiše pravilnik koji će svim studentima u RH osigurati iste uvjete i prava na prehranu. Naravno, pod uvjete se podrazumijeva kvaliteta, svježina i nutricionistička vrijednost namirnica koje bi se koristile u novooblikovanim menijima koji bi pak studentima omogućili zdraviju prehranu.

Sukus ovih promjena je prije svega stavljen na povećanje kvalitete prehrane uvođenjem tzv. menija u sve studentske restorane RH kako bi se studentima osigurala kvalitetnija i zdravija ishrana, a izbjeglo konzumiranje proizvoda izvan menija koji su vrlo često manje bitni (u nutricionističkom smislu). Kako je u našoj domovini provedba promjena uglavnom problematičnija od postavljanja pravnih okvira za te iste promjene, ministarstvo (MZOS), studentski centri i studentski zborovi osnovali su tzv. Odbore za kvalitetu koji su sastavljeni od predstavnika svih tih institucija s naglaskom na studente kojih ima najviše. Njihov zadatak je da primaju pritužbe studenata, zaposlenika ili bilo koga drugoga tko ima veze sa studentskom prehranom ta da na te pritužbe reagiraju izlaskom na teren, analizom problema i rješavanjem istog. Promjene takvog opsega naravno nisu moguće preko noći te smatramo kako odborima treba dati malo vremena da rade svoj posao koji će, nadajmo se, pridonijeti povećanju kvalitete studentske prehrane u RH.

Upravo je to jedan od razloga zašto toliko nespretno zvuči kad se u medijima plasira vijest da su se studenti složili s porastom cijena. Ispada kao da je to jedina stvar koju su predstavnici morali odobriti te da tu priča staje. Međutim ona tek započinje, a razmjer posla koji treba obaviti je ogroman.

Da jesmo, složili smo se s porastom cijena, ali ne zato što želimo da sve bude skuplje već zato što vidimo da dosadašnje cijene više nisu održive i dugoročno dovode do sve većih i većih problema rada u studentskim centrima što nikako ne ide u korist studentskom standardu.

Svjesni smo pojedinih propusta, jednako kao i cijena pojedinih artikala koje nisu realne te smo dogovorili sastanak sa predstavnicima MZOS-a u četvrtak, 10.10.2013. g. na kojem ćemo zajedno s predstavnicima SC-a pokušati riješiti pojedine probleme do kojih je došlo.

Studentski zbor uvijek je na strani studenata i ako bude potrebe za prosvjedima sigurno ćemo zajednički djelovati, ali za sada smatramo da je bilo kakav poziv na prosvjed ishitren i mislimo da se civiliziranim dijalogom mogu riješiti problemi u pojedinim menzama/gradovima na zadovoljstvo studenata isto kao i djelatnika studentskih centara i MZOS-a.”

FOTO: SCREENSHOT: SZZG