Na riječkom Pomorskom fakultetu obrazovali se brojni velikani; provjerite o kome se radi
Među poznatim bivšim studentima jest najmlađi zapovjednik LNG broda, zatim zapovjednik koji je prvi preplovio Arktik, samostalno i bez ledolomaca, nadalje, prvi zapovjednik najvećeg kontejnerskog broda na svijetu te potpredsjednik jedne od najvećih svjetskih kompanija za prijevoz kontejnera, ali diplome riječkog Fakulteta posjeduju i brojne osobe iz javnog života, ravnatelji lučkih uprava, svjetski menadžeri, zapovjednici na najskupljim putničkim brodovima...
Među poznatim bivšim studentima jest najmlađi zapovjednik LNG broda, zatim zapovjednik koji je prvi preplovio Arktik, samostalno i bez ledolomaca, nadalje, prvi zapovjednik najvećeg kontejnerskog broda na svijetu te potpredsjednik jedne od najvećih svjetskih kompanija za prijevoz kontejnera, ali diplome riječkog Fakulteta posjeduju i brojne osobe iz javnog života, ravnatelji lučkih uprava, svjetski menadžeri, zapovjednici na najskupljim putničkim brodovima...
Više od 13 550 diplomanata, inženjera i diplomiranih inženjera, magistara struke i sveučilišnih prvostupnika iz cijele Hrvatske, država bivše Jugoslavije i još 24 zemlje po svijetu, baš kao i više od 100 doktorskih disertacija – samo su manji dio impresivne statistike kojom se danas može pohvaliti Pomorski fakultet u Rijeci, obilježavajući svoj 70. rođendan. Tijekom svih tih godina, fakultetskim hodnicima prolazili su mnogi velikani, i među studentima i među profesorima.
Tako je, primjerice, najmlađi zapovjednik LNG broda kompanije SHELL Darian Turk zapovjednikom postao sa svega 30 godina, a bivši je student Pomorskog fakulteta. Ovdje je studirao i kapetan Denis Bonetta, prvi zapovjednik koji je samostalno, bez pomoći ledolomaca, preplovio Arktik, a moćnom klubu bivših studenata pridružuje se i Velibor Krpan, prvi zapovjednik koji je preuzeo tada najveći kontejnerski brod na svijetu Marco Polo. Potpredsjednik kompanije MAERSK, jednog od vodećih svjetskih kontejnerskih brodara, Dean Rodin ovdje je studirao. Uz spomenute, brojne su osobe iz javnog života, ravnatelji lučkih uprava i državnih tvrtki, menadžeri svjetskih kompanija, zapovjednici i upravitelji na najskupljim putničkim borodovima svoje znanje o pomorstvu stjecali upravo na ovom riječkom fakultetu.
– Velika je čast i odgovornost biti na čelu Fakulteta s tako impozantnom prošlošću i biti ukorak s trendovima te mu osigurati budućnost kakvu zaslužuje. Današnje obrazovanje podrazumijeva cjeloživotno učenje i zato nas uvijek veseli susresti mnoge poznate studente našeg Fakulteta, od kojih danas i mi možemo puno naučiti, a nerijetki su među njima i naši doktorandi. – istaknuo je Alen Jugović, najmlađi dekan u povijesti Pomorskog fakulteta u Rijeci, za čijeg mandata Fakultet nastoji dodatno pojačati suradnju s gospodarstvom.
Pomorski fakultet u Rijeci svake godine upiše oko 400 novih studentica i studenata, a njih 350 do 400 godišnje diplomira na preddiplomskom i diplomskom studiju. Zajedno s profesorima godišnje odrade 40-ak stručnih projekata za gospodarstvo, ministarstvo i ostale institucije, prosječne vrijednosti veće od dva milijuna kuna. Neke od najznačajnijih stručnih ekspertiza, studija i strategija pomorske struke izašle su upravo iz ove institucije. Zahvaljujući takvoj aktivnosti, ali i potpisanim ugovorima s većinom tvrtki koje posreduju u zapošljavanju pomoraca u Hrvatskoj, kao i mnogim tvrtkama za stručnu praksu, studenti koji počinju karijeru plovidbom na brodu svoj prvi ukrcaj pronalaze u roku 180 dana.
Osim stručne prakse za svoje studente, Fakultet plovidbu brodom nerijetko pokazuje i brojnim vrtićkim skupinama. On surađuje i s brojnim drugim skupinama u lokalnoj zajednici – od studentske karnevalske grupe, do Riječke regate u mornarskom veslanju ili s izložbama za Turističku zajednicu grada Rijeke.
– Osim suradnje s lokalnom zajednicom, fakultet nastoji dodatno ojačati i međunarodne suradnje. Do sada je na našem fakultetu diplomiralo više od 550 studenata iz 24 zemlje svijeta – od Iraka, Jordana, Libije, Sirije, Kuwaita, pa do Sudana, Jemena, Tanzanije... Zahvaljujući Erasmus programu, imamo 28 partnerskih visokoškolskih institucija u 21 zemlji Europe i svijeta, imamo 80 kolegija na engleskom jeziku, 90 stranih studenata iz 10 europskih država koji su studirali kod nas, kao i 20-ak gostujućih djelatnika i profesora godišnje... Sve te brojke rezultat su napora Pomorskog fakulteta u Rijeci da ostane prepoznat i konkurentan u svjetskim razmjerima. – kaže dekan, što ne čudi s obzirom na to da je upravo taj Fakultet bio i jedan od osnivača Međunarodne organizacije pomorskih sveučilišta (IAMU) te sudionik prve godišnje skupštine.