LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Informativni petak: mobilnost mladih

Sve što trebaš znati o Erasmus+ programu mobilnosti

Erasmus+ program mobilnosti predstavlja projekt Europske unije za mobilnost mladih. Studentima je omogućen boravak u inozemstvu u svrhu studijskog boravka, stručne prakse ili kombinacije studijskog boravka i prakse uz pružanje financijske potpore u obliku stipendije.

Erasmus+ program mobilnosti predstavlja projekt Europske unije za mobilnost mladih. Studentima je omogućen boravak u inozemstvu u svrhu studijskog boravka, stručne prakse ili kombinacije studijskog boravka i prakse uz pružanje financijske potpore u obliku stipendije.

Erasmus+ program mobilnosti predstavlja projekt Europske unije za mobilnost mladih s ciljem poticanja stjecanja novih iskustava u području obrazovanja, jezika i kulture, promicanja suradnje među visokoškolskim ustanovama i organizacijama te obrazovanje studenata s međunarodnim iskustvom, a njime se bavimo u sklopu serije članaka Informativni petak: mobilnost mladih. Studentima je omogućen boravak u inozemstvu u svrhu studijskog boravka, stručne prakse ili kombinacije studijskog boravka i prakse. Nadalje, pružena im je financijska potpora u obliku stipendije čija visina ovisi o zemlji u kojoj se razmjena obavlja; kreće se od 350 € do 500 € te studenti slabijeg socioekonomskog statusa i studenti s invaliditetom mogu zatražiti dodatna financiranja uz prilaganje potrebne dokumentacije. 

Sveučilišta u Hrvatskoj raspisuju natječaj za Erasmus+ mobilnost dva puta u godini te su svi studenti dužni proći kroz selekcijski postupak kako bi razmjena bila odobrena i stipendija isplaćena. Tekst natječaja može se razlikovati od sveučilišta do sveučilišta kao i vrijeme objave, ali pravila ostaju ista. Student uz prijavu prilaže popunjeni prijavni obrazac, potvrdu o statusu studenta i prijepis ocjena položenih ispita te presliku domovnice. Sveučilišta u većini slučajeva ocjenjuju tri glavna čimbenika:

  • prosjek ocjena studenta
  • motivacijsko pismo studenta
  • znanje stranog jezika na kojemu će student slušati nastavu (uglavnom engleski jezik).

Nakon objave rezultata natječaja, sveučilište potpisuje ugovor za vašu razmjenu te postoje određeni ugovori koje je potrebno ispuniti prije, za vrijeme i nakon obavljene razmjerne. Jedan od tih ugovora je i Learning agreement u koji će se upisivati odslušani predmeti na stranoj instituciji, ocjena i broj ECTS bodova. Na temelju ovoga dokumenta matični će fakultet priznati i zamijeniti studentove predmete ukoliko su kompatibilni.

Kroz iskustva bivših Erasmusovaca saznajte sve što vas zanima o studentskoj mobilnosti


Za sva pitanja i nejasnoće najbolje je kontaktirati internacionalni ured na matičnom sveučilištu ili Erasmus-koordinatora na matičnom fakultetu. Kao podrška Erasmus+ programu, udruga Erasmus Student Network tu je za sva pitanja.

Nadalje, iako je Erasmus+ program mobilnosti poprilično standardiziran i dalje postoje odstupanja te je najbolje svakome sveučilištu pristupati individualno. Prilikom izbora stranog sveučilišta ili grada poželjno je kontaktiranje njihovog internacionalnog ureda ili ESN udruge. Na ovaj način možete saznati sve informacije direktno, a za informacije o načinu prijave i pomoć oko prijave na Erasmus+ natječaj mobilnosti kontaktirajte sveučilišni internacionalni ured ili lokalnu ESN udrugu. Također, u vrijeme raspisivanja natječaja organizirane su radionice pisanja motivacijskog pisma i načina ispunjavanja svih potrebnih dokumenata koje održavaju lokalne ESN udruge.

Želiš studirati u inozemstvu, ali nemaš vremena za dugoročnu mobilnost? Razmisli o ovoj opciji


Za kraj izdvajamo šest savjeta koji će biti od pomoći svakoj osobi koja namjerava otići na Erasmus+ mobilnost:

  • prije prijave na natječaj kontaktirajte strano sveučilište na koje imate želju otići i zamolite ih za sve podatke kao i za popis mogućih predmeta
  • provjerite s profesorima na matičnom fakultetu prije prijave na natječaj jesu li spremni priznati vaše predmete nakon povratka
  • provjerite troškove života u stranoj državi
  • javite se lokalnom ESN-u za pomoć prilikom ispunjavanja dokumenata i pisanja prijave na natječaj
  • provjerite vrijeme održavanja semestra budući da na različitim sveučilištima semestri počinju i traju različito vrijeme
  • uživajte na svom Erasmus putovanju i steknite nezaboravno iskustvo.

Članak je objavljen u sklopu projekta Kutak za informiranje mladih koji provodi udruga Studentski informativni kutak uz financijsku podršku Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. 

Njemačka služba za akademsku razmjenu nudi različite stipendije za studij, istraživanje i ljetne tečajeve


FOTO: FLICKR