2. kolo Regionalne sveučilišne košarkaške lige

Splićani i Riječani vraćaju se s istim omjerom pobjeda i poraza iz Podgorice

U 2. kolu Regionalne sveučilišne košarkaške lige održanom u Crnoj Gori hrvatski predstavnici vraćaju se s istim omjerom pobjeda i poraza.

2. kolo Regionalne sveučilišne košarkaške lige održano 19. i 20. ožujka u dvorani gimnazije 'Slobodan Škerović' u Podgorici u Crnoj Gori donijelo je dvoboje dva hrvatska predstavnika - sveučilišta iz Splita i Rijeke i Sveučilišta iz Mostara te Sveučilišta Crna Gora.

Prvi dan odmjeravanja snaga pod obručima donijelo je zanimljive utakmice između Riječana i Mostaraca te Splićana i Crnogoraca.

Sveučilište Crne Gore – Sveučilište Split 73:66 (17:13, 13:12, 22:21, 21:20)
Suci: Nikica Popović i Stefan Kuburović (Podgorica).
Sveučilište Crne Gore: Gojnić 6, Misinezović 13, Vučinić, Zarubica 7, Mijatović 6, Milošević 14, Grbović 9, Bulatović, Leković, Stanović 16, Petrović 2, Đukić.
Sveučilište Split: Macan 11, Markoč 2, Martin 9, Bilić, Milardović 23, Radoš 14, Mihaljević 7

Crnogorci su iskoristili činjenicu da su Splićani oslabljeni i doputovali samo sa sedam igrača te tako došli do svoje prve pobjede u ovoj ligi. Tokom čitavog susreta domaći košarkaši su imali vodstvo i kontrolu nad rezultatom, a prvi put dvocifrenu prednost ostvarili su u 26. minuti, kada su kočevima visokog Vuka Stanovića poveli sa 42:31. Do najveće razlike od 14 poena (69:55) studenti iz Podgorice su stigli u 37. minuti, ali su uporni Splićani do kraja ublažili poraz. Najzaslužniji za prvi trijumf crnogorskih studenata bili su Stanović, koji je znalački koristio nedostatak visokih igrača u protivničkom sastavu, Vladimir Milošević i Ivan Misinezović, dok su se kod Splićana istakli Domagoj Milardović, Bože Radoš i Marko Macan.

Univerzitet Mostar – Univerzitet Rijeka 57:62 (6:9, 16:17, 15:15, 20:21)
Univerzitet Mostar: Bogdanović 7, Vulić, Vuković 8, Preljević 2, Leotard 6, Milat, Gudić 16, Pleština, Đerek 11, Radanović, Karamatić 7.
Univerzitet Rijeka: Kruljac 8, Abramović, Govorčin 5, Adžić 5, Tumpić, Saftić 10, Kučan 23, Rumora, Мaljevac 2, Кrolо, Gušić 9.

Riječani su u svom drugom ligaškom nastupu svladali ekipu Sveučilišta u Mostaru i tako došli do novih bodova. Bolje su Riječani i otvorili utakmicu – poveli sa 7:0, a najveću razliku od 11 poena imali su u par navrata u drugoj četvrtini (19:8, 21:10). Samo jednom su Mostarci imali vodstvo i to u 34. minuti, kada su koševima Klementa Leotarda poveli sa 44:43. nakon toga Riječani sa šest poena u seriji ponovo su preuzeli kontrolu utakmice u svoje ruke. Uspjeli su studenti iz grada na Neretvi u pretposlednjoj minuti da zaprijete, pošto su se približili na minus jedan (55:56), ali nisu imali snage za preokret.

Drugi dan natjecanja Crnogorci su svladali Riječane, a veliko iznenađenje priredili su Splićani koji su sa svojih 7 igrača dobili Sveučilište iz Mostara s pola koša razlike.

Univerzitet Crne Gore – Univerzitet Rijeka 59:51 (16:11, 14:12, 10:9, 19:19)
Suci: Nikica Popović i Pavle Šutulović (Podgorica).
UNIVERZITET CRNE GORE: Gojnić 4, Misinezović 11, Vukčević, Zarubica 5, Mijatović 3, Milošević 17, Grbović 11, Leković, Stanović 6, Sekulić 2.
UNIVERZITET RIJEKA: Kruljac 6, Govorčin, Adžić 3, Tumpić, Saftić 15, Kučan 13, Rumora, Maljevac 11, Krolo, Gušić 3.

Prvu osjetniju prednost crnogorski studenti su stekli tek u finišu prve četvrtine (16:9), ali su Riječani serijom 8:0 u 13. minuti prvi put došli do vodstva (17:16). Međutim, momci trenerskog tandema Kokotović-Vukadinović su uzvratili istom mjerom, pa su na veliki odmor otišli sa plus sedam (30:23). Treća dionica protekla je u izjednačenoj borbi, dok je prvi dio posljednjeg perioda pripao domaćim studentima, koji su u 36. minuti imali najveću prednost na utakmici – plus 18 (57:39). Visoko vodstvo kao da je zadovoljilo crnogorske studente, što su uporni Riječani, predvođeni Saftićem, Kučanom i Maljevcem iskoristili, postigli deset poena u seriji i znatno ublažili poraz. Do druge pobjede Crnogorce su predvodili Vladimir Milošević, Ivan Misinezović i Pavle Grbović.

Sveučilište Mostar – Sveučilište Split 58:59 (16:17, 21:10, 10:23, 11:9)
SVEUČILIŠTE MOSTAR: Bogdanović 9, Vulić, Vuković 16, Preljević 5, Leotard 5, Milat, Gudić 8, Pleština 4, Đerek 2, Radanović 3, Karamatić 6.
SVEUČILIŠTE SPLIT: Macan 11, Markoč, Martin 22 Bilić 5, Milardović 9, Radoš 10, Mihaljević 2.

Pravi podvig napravili su studenti sveučilišta iz Splita, koji su sa samo sedam igrača u sastavu napravili veliki preokret u drugom poluvremenu i savladali Univerzitet Mostar. Ekipe su se smjenjivale u vođstvu do rezultata 18:18, kada su Mostarci serijom 14:0 stekli, činilo se tada, nedostižnu prednost (32:18). Uz to, Splićani su u 24. minuti ostali bez isključenog trenera Milana Karakaša, pa se stekao dojam da će Mostarci rutinski privesti utakmicu kraju. Međutim, isključenje trenera je pozitivno djelovalo na Splićane koji su sa 14 poena u nizu u 28. minutu od 29:41 došli do vodstva 43:41, pa se do kraja vodila izjednačena borba. U posljednje dvije minute Mostarci su ušli sa prednošću od četiri poena (58:54), ali do kraja utakmice nisu postigli nijedan, a primili su pet pa je nastupilo sasvim zasluženo slavlje studenata iz Splita. Za trijumf Splićana najzaslužniji je bio kapiten Martin Vuko, najefikasniji igrač meča, koji je postigao sedam poslednjih poena za svoju ekipu.