REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Pregled kola u ligama petice

Rat hat-trickova Ronalda i Messija, odličan i Perišić

U Španjolskoj su, po običaju, uzdahe mamili Messi i Ronaldo, a u Njemačkoj je naš Ivan Perišić odigrao utakmicu sezone. Od naših igrača treba izdvojiti pogodak Mandžukića, asistenciju Rakitića te slabu predstavu Šime Vrsaljka koji je skrivio jedanaesterac i zaradio crveni karton.

Diljem Europe su tijekom vikenda odigrane su utakmice domaćih prvenstava.

U Španjolskoj su, po običaju, uzdahe mamili Messi i Ronaldo, dok su ostale lige donijele pregršt iznenađenja.

Od naših igrača treba izdvojiti inspiriranu partiju Ivana Perišića te pogodak Mandžukića u novom slavlju Atletica.

Borussia pobjegla s dna tablice, Perišić briljirao u novoj pobjedi Wolfsburga

U 14. kolu Bundeslige svjedočili smo još jednom vrlo efikasnom tjednu; s prosjekom većim od tri gola po utakmici. Borussia Dortmund pobjegla je s dna ljestvice, Bayern se učvrstio na vrhu, a senzacionalan Augsburg popeo se na treće mjesto.

Nogometaši Wolfsburga učvrstili su se na drugom mjestu tablice, nadigravši Hannovera u gostima rezultatom 3:1. Na krilima našeg reprezentativca Ivana Perišića, ali i sjajnim izmjenama trenera Dietera Heckinga koji je u igru uveo strijelce Dosta i Arnolda, klub iz Wolkswagenova grada upisao je osmu pobjedu u posljednjih devet ligaških susreta. Ovo im je najbolji ulazak u sezonu u povijesti, bolji i od sezone 2008./09. kad su postali prvaci Njemačke.

No, za razliku od trofejne sezone, ove godine se ispred nalazi nezaustavljivi bavarski stroj iz Münchena koji je u derbiju kola protiv Bayera upisao i 11. ligašku pobjedu. Nogometaši Bayerna slavili su protiv apotekara pogotkom Franka Riberyja u 51. minuti utakmice. Naš Tin Jedvaj solidno je odigrao cijelu utakmicu za momčad iz Leverkusena, dobivši visoke ocjene za svoj nastup.

U prvoj utakmici kola odigranoj u petak, Borussija iz Dortmunda konačno je prekinula niz poraza, svladavši na svom stadionu Hoffenheim s 1:0. Zanimljivo, momčad iz Dortmunda ne zna za poraz petkom na domaćem terenu skoro jedanaest godina. Taj niz uspješno je produžen i ovaj tjedan, pogotkom Ilkaya Gundogana u 17. minuti utakmice. Borbeni i agresivni nogometaši Dortmunda pokazali su da ih pozicija na dnu tablice nije dotukla i kako su spremni, ako treba, boriti se za opstanak u ligi.

Četvrta pobjeda sezone donijela im je bijeg s dna tablice na visoko 14. mjesto. Na njihovo mjesto fenjeraša novim porazom stupio je Stuttgart za kojeg se činilo da dolaskom novog trenera stvari kreću na bolje. Međutim, momčad Schalkea protutnjala je Mercedes Arenom na čijem je semaforu u 21. minuti utakmice već stajalo sramotnih 0:3. Heroj pobjede Schalkea je Kamerunac Choupo-Moting koji je upisao svoj prvi hat-trick karijere.

Rezultati

Bayern – Bayer L. 1:0 (Ribery 51)
Borussia D. – Hoffenheim 1:0 (Gundogan 17)
Borussia M. – Hertha 3:2 (Jantschke 9; Raffael 53; Hazard 83/Shieber 45; Kalou 90+2 – 11m)
Frankfurt – Bremen 5:2 (Meier 34, 68; Seferović 52; Aigner 76; Stendera 80/Selassi 45; Caldirola 79)
Hannover – Wolfsburg 1:3 (Joselu 45/De Bruyne 4; Dost 69; Arnold 85)
HSV – Mainz 2:1 (Cleber 32; Van der Vaart 54 – 11m/Okazaki 89)
Koln – Augsburg1:2 (Ujah 13/Đurđić 53; Esswein 90)
Paderborn – Freiburg 1:1 (Kachunga 89/Darida 18 – 11m)
Stuttgart – Schalke 0:4 (Choupo-Moting 1, 21, 61; Meyer 10)

Juventus, Roma i Napoli bez pobjede

U 14. kolu Serie A, vodeći Juventus i Roma upisali su remije protiv Fiorentine, odnosno Sassuola. U šansama siromašnoj utakmici, momčadi Fiorentine i Juventusa zadovoljile su se bodom, budući da niti jedna ekipa nije bila niti blizu postizanja zgoditka. Takva predstava Stare dame omogućila je Romi da se pobjedom protiv Sassuola približi na samo bod zaostatka u borbi za Scudetto. Međutim, Roma je također uspjela upisati tek remi i to preokretom u režiji Adema Ljajića.

Na početku utakmice, Simone Zaza je s dva gola u tri minute šokirao Olimpico. Ipak, rimski klub stiže do važnog boda preko Ljajića koji je najprije zabio iz jedanaesterca koji je skrivio Šime Vrsaljko, a zatim i za izjednačenje u 93. minuti. Ovaj susret po dobrom neće pamtiti naš reprezentativac Vrsaljko. Osim što je skrivio jedanaesterac igranjem rukom, pri samom kraju susreta dobio je i crveni karton.

Genoa je pobjedom nad Milanom iskoristila situaciju, budući da je osim vodećeg dvojca, pobjedu propustio upisati i njezin najveći konkurent za treće mjesto – Napoli. Genoa je do vrijedna tri boda došla zahvaljujući Antonelliju koji je bio precizan u 32. minuti utakmice.

I drugi milanski klub upisao je poraz. Ovaj puta bolji od Intera bio je Udinese koji se tako i četvrtu godinu zaredom vraća bez poraza s Giuseppe Meazze. Hrvatski reprezentativac Mateo Kovačić odigrao je cijeli susret za Inter te je bio među boljim pojedincima u novom domaćem porazu svojega kluba.

Rezultati

Atalanta – Cesena 3:2 (Benalouane 45; Stendardo 50; Moralez 52/Defrel 31, 43)
Fiorentina – Juventus 0:0
Genoa – Milan 1:0 (Antonelli 32)
Inter – Udinese 1:2 (Icardi 44/Fernandes 60; Thereau 71)
Napoli – Empoli 2:2 (Zapata 67; De Guzman 72/Verdi 19; Rugani 53)
Parma – Lazio 1:2 (Palladino 45/Mauri 45+3; Anderson 59)
Roma – Sassuolo 2:2 (Ljajić 78-11m, 90+3/Zaza 15,18)
Torino – Palermo 2:2 (Martinez 35; Glik 64/Rigoni 16; Dybala 43)
Cagliari – Chievo 0:2 (Meggiorini 4; Peloschi 9)
Verona – Sampdoria 1:3 (Toni 37/Eder 28-11m; Okaka 57; Gabbiadini 62)

Brzi Messijev odgovor na novi Ronaldov rekord

Nogometaši Real Madrida u 14. kolu Primere upisali su 18. uzastopnu pobjedu u svim natjecanjima, čime su izjednačili rekord Barcelone iz sezone 2005./06. Ovog puta na Santiago Bernabeu s 3:0 savladana je Celta Vigo, a sva tri gola djelo su Cristiana Ronalda. Portugalac je ove sezone tako došao do brojke od 23 ligaška gola u 13 odigranih utakmica. Ronaldu je ovo bio 23. hat-trick u Primeri, čime je postavio rekord natjecanja ostavivši iza sebe legendarne Di Stefana i Zarru.

Uz oboreni rekord, Ronaldo je stigao i do 200 golova u Primeri, za što mu je trebalo nevjerojatnih 178 utakmica. Na primjer, Messiju je za taj pothvat trebalo 235 utakmica. No, Messiju se očito nije dopalo Ronaldovo rušenje rekorda te je uzvratio vlastitim hat-trickom u 5:1 demoliranju Espanyola. Doduše, Espanyol je u gradskom derbiju vodio do 45. minute kada je Messi izjednačio neposredno prije odlaska na predah. U drugom poluvremenu igra gostiju se raspala, te je Messi do kraja susreta upisao još dva pogotka, a Pedro i Pique po jedan. Naš reprezentativac Ivan Rakitić sudjelovao je u pobjedi do 65. minute, pritom asistiravši Piqueu za treći gol Barcelone.

Osim Rakitića, zapaženu ulogu je ima i Mario Mandžukić koji je zabio za 2:0 i potvrdio pobjedu svojeg Atletica na gostovanju kod Pašalićevog Elchea. Hrvatski napadač je u 53. minuti probio desnu stranu, otresao se braniča te s desetak metara mirno poentirao bliži kut domaćeg vratara Tytona. Bio je to peti Mandžin gol u Primeri i dvanaesti ukupno ove sezone za klub iz Madrida.

Od ostalih susreta treba izdvojiti novu pobjedu Seville koja se učvrstila na četvrtom mjestu tablice ispred Valencije (koja niti u ovom kolu nije uspjela osigurati tri boda). Ovog puta, na gostovanju kod Granade, Valencia je odigrala neodlučeno nakon što je Granada iskoristila igrača više na terenu i izjednačila u posljednjim trenucima utakmice preko Success Isaaca.

Nadodajmo da je Alen Halilović zabio svoj drugi pogodak za Barcelonu B i time osigurao pobjedu svojoj momčadi na gostovanju kod Girone (0:1).

Rezultati

Barcelona – Espanyol 5:1 (Messi 45, 50, 81; Pique 53; Pedro 77/Garcia 13)
Bilbao – Cordoba 0:1 (Ghilas 23)
Deportivo – Malaga 0:1 (Darder 21)
Elche – Atletico 0:2 (Gimenez 16; Mandžukić 53)
Granada – Valencia 1:1 (Isaac 89/Negredo 83)
Rayo V. – Sevilla 0:1 (Bacca 8)
Real Madrid – Celta 3:0 (Ronaldo 36 – 11m, 65, 81)
Villareal – Sociedad 4:0 (Bruno 63; Cheryshev 73; Moi Gomez 80, 86)
Eibar – Almeria 5:2 (Piovaccari 3; Berjon 21; Albentosa 31; Navas 57; Capa 74/Soriano 43; Mendez 77)
Levante – Getafe 1:1 (Martins 71/Yoda 56)

Prvi poraz Chelsea, novi debakl Arsenala

U 15. kolu engleskog Premiershipa, Newcastle je nanio prvi ovosezonski ligaški poraz Mourinhovim izabranicima. Heroj domaćina je bio Papiss Cisse koji je nakon ulaska s klupe dvaput zatresao mrežu Chelseaja. Kobnim za plavce pokazala se njihova taktika – brzi golovi iz protunapada nakon izgubljenih lopti na sredini terena. Nadodajmo i da je Newcastle zadnjih desetak minuta odigrao s igračem manje nakon isključenja Stevena Taylora.

Kiks Chelseaja iskoristio je Manchester City koji se novom pobjedom približio na samo tri boda zaostatka u borbi za naslov. Aktualni prvak je teže od očekivanog došao do slavlja nad Evertonom. Jedini pogodak na utakmici djelo je Yaye Tourea koji je u 24. minuti realizirao jedanaesterac.

Sjenu na pobjedu građana bacila je nova ozljeda njihovog najboljeg strijelca Aguera koji je morao napustiti igru na samom početku dvoboja. Prva predviđanja govore kako će Argentinac izbivati najmanje oko mjesec dana.

Iza vodećeg dvojca, iznenađujuće se smjestio West Ham. Protiv Swanseaja, čekićari su upisali treću uzastopnu pobjedu koja im je, do sraza Manchester Uniteda i Southamptona u ponedjeljak, osigurala najvišu ligašku poziciju u posljednjih nekoliko godina. Iako su gosti poveli preko Bonyja, West Ham je do kraja susreta uspio preokrenuti rezultat pogocima Carolla i Sakhoa te autogolom Brittona. Posao domaćinu olakšao je i gostujući vratar Fabianski koji je u 69. minuti zaradio isključenje.

Ako izuzmemo susret Stoke Cityja i Arsenala, ostali dvoboji 15. kola nisu donijeli puno atrakcije i golova. Prilično netipično za Premiership; čak tri susreta završila su rezultatom ništa – ništa.

Stoke je na domaćem terenu ponizio Arsenal u prvih 45. minuta. Najprije je Crouch pogodio u dvadesetoj sekundi susreta, a zatim i Krkić te Walters neposredno prije odlaska na odmor. U drugom poluvremenu smo vidjeli bolji Arsenal koji je uspio ublažiti poraz golovima Cazorle i Ramseya, međutim dojam koji su Wengerovi igrači ostavili izazvao je burnu reakciju nezadovoljnih navijača topnika, koji su po tko zna koji put zatražili smjenu legendarnog francuza.

Od naših igrača nastup su ubilježili Niko Kranjčar i Nikica Jelavić, dok je Dejan Lovren još jednu utakmicu sjedio na klupi za pričuve. QPR je na svom terenu slavio protiv Burnleya s 2:0, a Niko Kranjčar je u igru ušao u 66. minuti. Nikica Jelavić je također zabilježio nastup s klupe ušavši u 77. minuti u igru za svoj Hull City koji je doma odigrao 0:0 protiv WBA.

Rezultati

Aston Villa – Leicester 2:1 (Clark 17; Hutton 71/Ulloa 13)
Hull – WBA 0:0
Liverpool – Sunderlan 0:0
Man. City – Everton 1:0 (Toure 24 – 11m)
Newcastle – Chelsea 2:1 (Cisse 58, 79/Drogba 83)
Stoke City – Arsenal 3:2 (Crouch 1; Krkic 35; Walters 45/Cazorla 68 – 11m; Ramsey 70)
Tottenham – C. Palace 0:0
QPR – Burnley 2:0 (Fer 51; Austin 74)
West Ham – Swansea 3:1 (Carroll 41; Britton 67 – a.g.; Sakho 87/Bony 19)
Southampton – Man Utd 1:2 (Pelle 31/Van Persie 12, 71)