LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Studentski projekt

Aplikacija BlindBook pomaže slijepim osobama

Projekt su pokrenuli Andrej Mrkonjić, Ivan Kovačević, Ivan Grgurina i Olja Stoponja, a cilj mu je pomoću aplikacije pomoći slijepim osobama.

Projekt su pokrenuli Andrej Mrkonjić, Ivan Kovačević, Ivan Grgurina i Olja Stoponja, a cilj mu je pomoću aplikacije pomoći slijepim osobama.

Ovaj hvalevrijedan projekt pokrenut je početkom ove godine, a osmislio ga je četveročlani tim studenata. Andrej Mrkonjić, student Fakulteta strojarstva i brodogradnje (FSB) developer je i čovjek koji brine za poslovnu stranu projekta. Osim njega, studenti Fakulteta elektrotehnike i računarstva (FER) Ivan Kovačević i Ivan Grgurina, s kojim smo i razgovarali, također rade kao developeri na projektu. Za sam vizualni dio zaslužna je Olja Stoponja, dizajnerica projekta.

Ivan Grgurina kao razlog nastanka projekta naveo je:

„Ono što nas spaja je velika želja za pomaganjem drugima i osjećaj zadovoljstva da radimo na nečemu ovako velikom.“

Na samu ideju su došli zbog činjenice da na svijetu ima više od 39 milijuna slijepaca, a u Hrvatskoj prema posljednjim podacima oko 6000, kojima bi sigurno dobro došla pomoć. Iz tog razloga nastao je projekt BlindBook, s namjerom da se olakša život slijepim osobama. Glavni cilj projekta je osigurati bilo kojoj osobi siguran put od točke A do točke B. Odnosno, posebnu pažnju usmjeriti na slijepe osobe, jer je njima takva pomoć najviše potrebna. Naime, radi se o aplikaciji koja će se moći besplatno skinuti sa Windows Storea i biti će dostupna za Windows Phone uređaje. Aplikacija omogućava tri načina rada, posebno za slijepe osobe, posebno za volontere i za ostale. Ivan Grgurina objasnio nam je kako se prilikom prvog pokretanja aplikacija ponaša kao da ste slijepac, pojavi se simpatičan pas koji vas pita za ime i dalje komunicira sa vama.

Ivan Grgurina objašnjava: „Znamo da slijepe osobe ne mogu vidjeti psa, ali će vjerojatno aplikaciju pokazati svojim prijateljima, a oni će im reći da je pas na ekranu, što će ih razveseliti jer će se moći povezati s njim kao da je pravi pas koji je istreniran da ih vodi po gradu.“

Nakon što se međusobno upoznaju, aplikacija će zatražiti od slijepca da kaže par osnovnih stvari o sebi, poput najdraže lokacije, trgovine, banke tj. koje su mu točke interesa. Bilo bi dobro da slijepe osobe za unos osnovnih podataka potraže pomoć od prijatelja ili volontera, a nakon što su potrebni podaci uneseni, slijepe osobe mogu slobodno reći aplikaciji: „Lead me to …“ i ona će izračunati koji im je najbliži i najsigurniji put do bankomata, trgovine, pošte. Nadalje, Ivan Grgurina objašnjava da kad aplikaciji postanu dostupne sve te informacije, dalje se može koristi kao jako pametni GPS navigacijski sustav u potpunosti prilagođen slijepoj osobi. Ukoliko se nekim slučajem dogodi nešto neočekivano i slijepcu zatreba pomoć koju mu u tom trenutku aplikacija ne može izravno pružiti, onda slijepac treba samo reći: „Call help“ i pas će automatski, pretražujući listu prijavljenih volontera koje je slijepac prethodno odobrio, a koji se trenutno nalaze u njegovoj blizini, odabrati najbolju opciju i automatski uspostaviti poziv kako bi volonter mogao pomoći slijepcu.

Osobe koje nisu slijepci aplikaciju mogu koristiti na dva načina, ovisno o tome žele li postati volonteri ili ne. Ukoliko ne želite biti volonter, aplikaciju možete koristiti kao besplatnu navigaciju uz glasovno navođenje. Ako želite postati volonter, osim što aplikaciju možete koristiti kao besplatnu navigaciju, dobivate mogućnost povezati se sa slijepim osobama u vašoj blizini, odakle je i došao naziv BlindBook, i pomoći im u njihovim svakodnevnim poteškoćama, a za to možete biti i dodatno nagrađeni.
Osim što kao volonteri možete izravno pomagati slijepim osobama, dodatne nagrade možete zaraditi i tako da označavate za slijepce sigurna mjesta i rute na mapi. Ivan Grgurina naveo je da nagrade za aktivne volontere dolaze u obliku tokena koji će se moći zamijeniti za razne popuste kod partnera projekta pa čak i za gotove proizvode. Na taj način, ova četveročlana ekipa želi potaknuti što više ljudi da se izravno uključe u pomaganje slijepim osobama.

Iako je projekt još u začetku, ciljeva za budućnost ne nedostaje.

„Ono što očekujemo je medijska pokrivenost kako bi uspjeli sakupiti što više partnera, koji bi uspjeli dovesti do velikog broja volontera - potaknutih nagradama naših partnera, što bi na kraju dovelo i do vrhunske usluge za slijepce, čime bi im poboljšali svakodnevni život.“

Također, ukoliko bi projekt zaživio, napravili bi hardverski dodatak za slijepce, rukavicu sa hrpom senzora koja bi se ponašala kao jako inteligentan štap za slijepce, a uz to bi bio i puno jeftiniji od postojećih rješenja – rukavica bi usko surađivala sa aplikacijom i na taj način omogućila slijepcima dosad neviđeni osjećaj sigurnosti i samostalnosti.

Više o BlindBook projektu možete saznati na službenoj stranici.


 

FOTO: BLINDBOOK