LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Opsjednuti kalorijama

Problem koji se krije iza brojanja kalorija

Sve je više aplikacija i naprava koje nam omogućuju brojanje kalorija. Iako je ono važno prilikom održavanja tjelesne mase, teško je točno odrediti koliko smo kalorija unijeli ili potrošili te to ne bi trebao biti način praćenja vlastitog zdravlja.

Sve je više aplikacija i naprava koje nam omogućuju brojanje kalorija. Iako je ono važno prilikom održavanja tjelesne mase, teško je točno odrediti koliko smo kalorija unijeli ili potrošili te to ne bi trebao biti način praćenja vlastitog zdravlja.

Živimo u svijetu u kojemu se sve prati i bilježi, i to nerijetko na pametnim telefonima i sličnim napravama, što je najviše vidljivo među mladima. Volimo imati kontrolu nad svojim životima te praćenjem kvalitete sna, unesenih kalorija, broja prehodanih koraka i uspješnosti usvajanja novih navika pokušavamo optimirati svoje postojanje, gotovo kao da smo roboti. 

Jedan od ciljeva koji se pojavljuje na listi prioriteta sve više ljudi gubitak je kilograma, bilo da je razlog tomu pretilost ili nezadovoljstvo vlastitim izgledom. Za gubitak tjelesne mase nužno je postići energetski deficit, odnosno potrošiti više kalorija nego što ih unesemo. Međutim, praćenje kalorijskog unosa i utroška nije tako jednostavno.

Iako se znanje o ljudskom organizmu drastično povećalo tijekom proteklih nekoliko stoljeća, i dalje postoji puno nepoznanica o ljudskom funkcioniranju. Među njima je priča o energiji i kalorijama ustvari prilično jasna, ali kada se govori o praćenju kalorijskog unosa i potrošnje, ne postoje brojevi kojih se možemo sigurno držati i tvrditi da su u potpunosti točni. Razlog je tomu što se ti brojevi temelje na procjeni, tj. nisu prilagođeni svakome ponaosob, a znamo da je svaka osoba posebna na svoj način, kako psihički tako i fizički.

FOTO: Wikipedia

Kod profesionalnih je sportaša praćenje i pažljivo nadziranje sastava tijela od velike važnosti te se u tu svrhu koriste preciznije mjerne metode od onih koje su prisutne na spravama u teretani ili mobilnim aplikacijama čiji su izračuni dobiveni uzimajući u obzir osobu prosječne tjelesne mase i visine. 

Fitness entuzijasti u zadnje su vrijeme zavoljeli najnovije čudno tehnologije – fitness narukvice koje mogu pratiti velik broj parametara među kojima je i potrošnja energije tijekom tjelesne aktivnosti. Međutim, skupina znanstvenika sa Stanfordskog sveučilišta ispitala je 7 narukvica od kojih niti jedna nije točno odredila energetsku potrošnju, s minimalnim odstupanjima od čak 27%.

Iako praćenje kalorija ne može biti u potpunosti točno te predstavlja rizik za razvoj poremećaja u prehrani, ne morate od toga odustajati ako vam je ušlo u naviku, za vas funkcionira i ne stvara vam nikakav pritisak. Ipak, imajte na umu da ti brojevi ne određuju vaše zdravstveno stanje te da je važnije koju hranu unosite od toga koliko je unosite, a jeste li ili niste u kalorijskom deficitu najbolje možete saznati praćenjem broja na vagi ili opsega struka. Ako vam je primarni cilj zdravlje, umjesto brojanja kalorija radije brojite ponavljanja, korake, vrijeme tjelesne aktivnosti i slično.

FOTO: PIXABAY