LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
"Žurke bez harmonike"

VIDEO: Glazbena godina u znaku Bowieja i Cohena

Teško je odrediti najbolje glazbene albume 2016. godine, a kamoli ih rangirati, stoga smo vam „nabacali" u nastavku glazbene velikane koji su obilježili 2016., a i one glazbenike koji su manje poznati.

Teško je odrediti najbolje glazbene albume 2016. godine, a kamoli ih rangirati, stoga smo vam „nabacali" u nastavku glazbene velikane koji su obilježili 2016., a i one glazbenike koji su manje poznati.

Ponovno smo vam pripremili glazbeni čušpajz u kojemu se bavimo svime i svačime što je vezano za glazbu. Već smo pisali o upečatljivim skladbama iz horor filmova, glazbenome geniju Dylanu, vezi Pink Floyda i leteće svinjeglazbi u politici i antibožićnim pjesmama. Bliži nam se kraj godine pa vam u nastavku serviramo neke od albuma koji su obilježili 2016. godinu.

Teško je izdvojiti sve kvalitetne albume koji su isplivali na površinu ove godine u oceanu odličnih uradaka, ali moramo se ipak svi složiti da će većina drugih izvođača biti u sjeni pored preminuloga Bowieja i Cohena. Osim njihovih albuma, na popisu su se našli žanrovski različiti bendovi koje vam toplo preporučamo da poslušate, ako još niste. 

David Bowie - Blackstar

Slažemo se, nismo uopće inovativni stavljanjem Bowieja na prvo mjesto, no morali smo. Ova je godina ipak u znaku ove neponovljive art rock legende, kao i u znaku Cohena o kojemu ćemo kasnije. Svoj 25. album Blackstar izdao je na svoj 69. rođendan, 8. siječnja. Dva dana kasnije umro je nakon osamnaestomjesečne borbe s rakom. Bowie se ni na svojemu 25. albumu nije libio eksperimentirati pa je za ovaj album angažirao jazz sastav kojim je unio malo jazza u mješavinu od art rocka, eksperimentalnoga rocka, folk popa i hip-hopa. Saksofonske dionice fino dolaze do izražaja u pjesmama Sue (Or In a Season of Crime) te 'Tis a Pity She Was a Whore.

Leonard Cohen - You Want It Darker 

Nakon Bowieja, još jedna glazbena ikona koja nas je napustila u ovoj godini. Ovim izdanjem nagovijestio je svoju smrt, koja je uslijedila mjesec dana nakon izlaska albuma. Montrealski kantautor umro je u 82. godini u snu. Album kojim se simbolično oprostio od ovozemaljskoga svijeta i kojim će se istovremeno zadržati na njemu jer će ove pjesme zbog svoje kvalitete i dalje ostati među publikom. Preporučujemo da poslušate Leaving the TableIt Seemed the Better Way, iako je teško odrediti favorite kod izvođača čije se pjesme ne prilagođavaju trendovima, već je svaka pjesma za sebe posebna na svoj način.

Nick Cave & The Bad Seeds - Skeleton Tree

Cave u pjesmama ističe poljuljanu vjeru u Boga nakon što mu je nesretno poginuo sin Arthur prošle godine tako što je nesretno pao s klifa nedaleko od obiteljske kuće u Brightonu. Njegova bol uzrokovana smrću sina najistaknutija je u pjesmi Jesus Alone, a i ostatak albuma prožet je mračnom atmosferom.

PJ Harvey - The Hope Six Demolition Project 

Oni koji su je slušali ove godine na INmusicu znaju da iza ovoga imena stoje jedinstvene glazbene kreacije sa saksofonom koji je njezino glavno oružje. The Hope Six Demolition Project sintetizira društvenu angažiranost i pitke glazbene melodije, a probleme kapitalističkoga društva najbolje prikazuje pjesma The Community of Hope, koja se može nazvati modernom vezijom revolucionarnih Lennonove Give Peace A Chance i Dylanove The TImes They Are a-Changin'. Sličnog karaktera je i pjesma The Weel.

Drive-By Truckers - American Band

Glazbeni novinar Jutarnjeg lista Aleksandar Dragaš nedavno je prozvao Drive-By Truckers najboljim južnjačkim rock bendom koji je Amerika ikada imala. Pretjerano ili ne, nećete požaliti ako poslušate koju njihovu stvar. Drive-By Truckers može se smatrati reinkarnacijom rocka koji su krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih njegovali Creedence, The Band, Lynyrd Skynyrd i slični bendovi. Unatoč tome što naslov albuma u nekima budi patriotske aluzije, novi album Drive-By Truckersa zapravo se pozabavio nasiljem i odnošenjem prema rasizmu u turbulentnome SAD-u.

Glass Animals - How To Be a Human Being

Prvi album Zaba izišao im je prije tek dvije godine, a već su se uspjeli profilirati na alternativnoj sceni s unikatnim glazbenim izričajem. Žanrovski je oxfordski bend Glass Animals teško definirati jer kombiniraju psihodelični pop, art, indie, r&b, trip hop i još mnogo toga. Najbliži određivanju njihovoga glazbenog smjera bio je Mandy Freebairn koji je grupu opisao kao šumsku verziju Alt-J s bongosima. Kao i njihov prvi album, tako i ovaj osvaja na prvu. Poslušajte Life Itself, Youth i The Other Side of Paradise.

Radiohead - A Moon Shaped Pool

Za razliku od prijašnjih albuma kojima su donosili revolucionarne promjene na glazbenoj sceni, Thom Yorke i družina ovim izdanjem nisu htjeli ništa nametati. Pjesme s albuma nisu svježe napravljene, već su godinama stvarane i tek ove godine ugledale svjetlo dana na devetome albumu. Pjesme su standardno prošarane anksioznošću, tugom i usamljenošću, a najpoznatije su Burn The Witch i True Love Waits.

Flume - Skin

Harley Edward Streten, poznatniji kao Flume, u svojemu drugom albumu izbacio je još nekoliko novih hitova. Tu su se našle Never Be Like You s kanadskom pjevačicom Kai i Say It sa Šveđankom Tove Lo. Flume je ovako opisao simboliku naziva albuma:

- Koža može predstavljati nešto čudno i pomalo otuđeno, a u isto vrijeme biti vrlo osobna i puna života - to sam htio postići ovim albumom i zato su pjesme tako različite.-

Bon Iver - 22, A Million

Bon Iver se ovim albumom odmaknuo od distorzične gitare koja je dolazila do izražaja u albumima For Emma, Forever Ago i Bon Iver, Bon Iver. Jednostavnost koja je bila prisutna u prijašnjim albumima nestala je u prilog glazbenom eksperimentiranju, koju su neki objeručke prihvatili, dok drugi žale za minimalizmom starijih izdanja.

Bastille - Wild World

Podosta glazbenih kritičara nije nagradilo ovaj album dobrom ocjenom jer ga smatraju komercijalnim produktom za stadionske koncerte. Možda se publici pjesme s ovoga albuma nisu urezale poput Pompeii i Thing We Lost in the Fire, no nikako se ne može reći da na ovome izdanju nema dobrih pjesama. Svakako valja poslušati, unatoč tome što je nemjerljiv s ranije spomenutim albumima drugih autora.

FOTO: FACEBOOK/LEONARD COHEN