LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
No CAPTCHA, reCAPTCHA

Nova Googleova zaštita za web-stranice: Zbogom CAPTCHA

Umjesto da dođe do toga da ćemo uskoro morati rješavati matematičke zadatke kako bi potvrdili svoju ljudskost, odsada će korisnici morati samo označiti da su „ljudske osobe“.

Umjesto da dođe do toga da ćemo uskoro morati rješavati matematičke zadatke kako bi potvrdili svoju ljudskost, odsada će korisnici morati samo označiti da su „ljudske osobe“.

Svrha nove Googleove zaštite (No CAPTCHA) reCAPTCHA je da se vlasnici web stranica lako zaštite od napadnih automatiziranih robota. Dosad, potvrda da se radi o ljudskoj osobi uključivala je upisivanje kodova, koji su s razvojom automatiziranih napada robota postale sve kompliciranije i teže za shvaćanje.

Umjesto da dođe do toga da ćemo uskoro morati rješavati matematičke zadatke kako bi potvrdili svoju ljudskost, odsada će korisnici morati samo označiti da su „ljudske osobe“ te odabrati svoju najdražu boju ili upisati jednostavniji kod, poput troznamenkastog broja.

Potpuno je besplatna te smanjuje rizike da će automatizirani softveri pristupiti stranici, dok će korisnici moći s lakoćom stvoriti svoj korisnički račun te pristupiti željenom sadržaju. Također, olakšana je uporaba i za mobilne korisnike, pa će uz potvrđivanje svoje ljudskosti, morati odabrati i fotografiju.

Nova reCAPTCHA nije samo zaštita, već će njeno korištenje pomoći digitalizirati knjige, poboljšati fotografije te izgled Google Mapsa, kao što će se i podaci koristiti za razvoj umjetne inteligencije. Na primjer, kada reCAPTCHA zatraži kod koji je broj neke adrese, znači da će se taj broj adrese na Google Mapsu vidjeti od trena kada je upisan kod. A u slučaju da se radi o nekoj riječi, znači da automatizirana računala nisu mogla identificirati određenu riječ koja je korištena u knjizi koja će biti digitalizirana.

Također, kao i obična CAPTCHA, i nova reCAPTCHA će biti pristupačna osobama s problemima s vidom jer će biti dostupna i u audio verziji.

reCAPTCHA koristi napredne analitičke strojeve (API) koji razlikuju ljude i botove, a dolazi u obliku widgeta kojeg je lako dodati na svaku stranicu.

Kako će odsada izgledati potvrđivanje ljudskosti na web stranicama, pogledajte u videu. 

 

FOTO: GOOGLE