LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Knjiga ili film?

Autori koji su mrzili filmske adaptacije svojih djela

Svi smo se zasigurno barem jednom u životu našli u situaciji kada smo ostali razočarani filmskom adaptacijom omiljenih nam književnih djela, a s tim se najbolje nisu nosili ni autori čija su djela ekranizirana.

Svi smo se zasigurno barem jednom u životu našli u situaciji kada smo ostali razočarani filmskom adaptacijom omiljenih nam književnih djela, a s tim se najbolje nisu nosili ni autori čija su djela ekranizirana.

Knjiga ili film? I dan danas zasigurno se znamo naći u situaciji u kojoj ne možemo odlučiti što nam je draže – ostati na bezbroju pročitanih stranica i ne dopustiti da nam ekranizacija istoga eventualno ne pokvari doživljaj ili odustati od knjige jer smo već pogledali film koji je snimljen prema istoj. Mental Floss donosi nam 11 autora koji su ostali razočarani nakon što su vidjeli vlastite ekranizirane priče i junake. Provjerite koji su autori plakali, koji su zažalili što su ikad napisali knjigu, a koji su na kraju promijenili mišljenje.

P. L. Travers, Mary Poppins

Iako je Mary Poppins u Disneyjevoj produkciji svima i dalje jedno od najdražih sjećanja iz djetinjstva, ona je za autora P. L. Traversa bila potpuni promašaj. Unatoč tome što je odobrio filmsku skriptu, Traversove su izmjene većim dijelom bile zanemarene. Traversu se nisu svidjeli animirani dijelovi i bio je uznemiren što je strogoća dadilje Poppins bila umanjena. Navodno je 65-godišnji Travers većinu filma proveo plačući i odbijajući da Disney dira ostatak serijala. 

Stephen King, Isijavanje

Iako se King dugo vremena divio Kubrickovu radu i, sukladno tomu, imao velika očekivanja od filma, na kraju je bio veoma razočaran krajnjim rezultatom. Kubrick nije shvatio pravo neljudsko zlo Overlook Hotela, zbog čega je tražio zlo u likovima i tako učinio film obiteljskom tragedijom s maglovitim natprirodnim prizvukom. To je bila osnovna mana – budući da on nije mogao vjerovati, nije mogao ni film učiniti uvjerljivim drugima. King također nije bio zadovoljan ni ulogom Jacka Nicholsona jer sam lik koji Nicholson utjelovljuje, Jack Torrance, nije bio lud dok nije došao u hotel, dok je u filmu on lud od samog početka. Kasnije, zajedno s redateljem Mickom Garrisom King je završio rad na još jednoj verziji Isijavanja koja je prikazana 1997. na ABC-u.

FOTO: Facebook

Anne Rice, Intervju s vampirom

Nakon završetka kastinga za filmsku adaptaciju Intervjua s vampirom Anne Rice izjavila je kako Tom Cruise nije vampir Lestat. Sam je kasting, prema njoj, bio toliko bizaran da joj je bilo gotovo nemoguće zamisliti kako će to sve izgledati. Kada je pogledala film, zavoljela je Cruiseov lik te ga je pohvalila za impresivan posao. No i dalje joj se ne sviđa Kraljica prokletih pa tako i svojim Facebook prijateljima govori da zaobiđu taj film koji je unakazio njene knjige.

Winston Groom, Forrest Gump

Nezadovoljan načinom na koji je Hollywood tretirao Forresta Gumpa, izostavljanjem ključnih radnji i čišćenjem jezika i seksa, autor Winston Groom započeo je nastavak riječima:

– Ne dopusti nikome da napravi film od tvoje životne priče. –

Groom je tužio Hollywood za 3% neto dobiti, kako je stajalo u ugovoru, koje nije dobio jer su producenti tvrdili da film nije zaradio ako uključe troškove produkcije, reklamiranja i promocije. A kako bi dolili ulje na vatru, Groom nije bio spomenut ni u jednom od ukupno šest govora prilikom dodjele Oscara.

FOTO: Facebook

Clive Cussler, Sahara

U filmskoj adaptaciji iz 2005. godine glavnog junaka Dirka Pitta utjelovljuje Matthew McConaughey u pratnji Penelope Cruz. Film nije ostvario neku dobit – od uloženih 145 milijuna dolora ostvario je ukupno 68 milijuna, a razlog je tome, prema Cussleru, što mu producent nije dao kontrolu nad scenarijem kako je bilo dogovoreno, zbog čega ga je i tužio. Nažalost, sudsku je parnicu izgubio te je morao platiti 13.9 milijuna dolara. Druga adapatacija serijala u kojem se javlja lik Dirka Pitta, Raise the Titanic!, također je još jedan promašaj, a film je bio nominiran u više katogorija za nagradu Zlatna malina.

J. D. Salinger, My Foolish Heart

Postoji razlog zašto nitko nije vidio filmsku adaptaciju Lovca u žitu ili Franny i Zooeyja. Krajem 1940-ih godina, J. D. Salinger pristao je da se njegova kratka priča Ujak Wiggly u Connecticutu snimi u film drugog naslova – My Foolish Heart. Salinger je bio toliko ponižen ljubavnom pričom da se zakleo da njegova djela više neće biti unakažena.

Anthony Burgess, Paklena naranča

Anthonyju Burgessu ne samo da se nije svidjela filmska adaptacija Paklene naranče već je naposljetku zažalio što je uopće napisao knjigu po kojoj je najviše poznat, a koja je pretvorena u sirovi materijal za film koji glorificira seks i nasilje. Gledanje filma zasigurno je mnoge čitatelje zbunilo jer nisu mogli shvatiti o čemu se radi. 

FOTO: Facebook

Bret Easton Ellis, Život izvan granice, Američki psiho

Ellis smatra kako filmske adaptacije njegovih djela nisu sjajne, osim možda Pravila privlačnosti, ali neke ipak ne voli više od drugih. Iako je radio na filmu Život izvan granice, smatra kako nije bio dovoljno dobar iz više razloga, ali to nije bila njegova krivica. No za Američkog psiha Ellis pak smatra kako se nikad nije trebao dogoditi jer je, po njemu, to knjiga koja nije trebala biti ekranizirana. Ellis smatra da je problem s Američkim psihom taj što je začet kao novela, književno djelo s nepouzdanim naratorom in medias res, a film je tražio odgovore.

– Smatram kako Američki psiho ne bi bio naročito zanimljiv ako biste znali da se sve što je on učinio ili misli da je učinio dogodilo u njegovoj glavi. Mislim da odgovor na to pitanje čini knjigu manje zanimljivom od filma – izjavio je Ellis.

Roald Dahl, Willy Wonka i tvornica čokolade

Dahl je smatrao kako je filmska verzija njegovog djela Charlie i tvornica čokolade jadna, a Gene Wilderovog Willyja Wonku smatra pretencioznim i živahnim te misli da redatelj nema talenta, zbog čega vjerojatno nije uslijedila adaptacija knjige Charlie i veliki stakleni lift. Dahl se zakleo da filmski redatelji nikad neće dobiti nastavak kako ne bi uništili njegov serijal knjiga, bar ne dok je on živ.

Ken Kesey, Let iznad kukavičjeg gnijezda

Iako je film Let iznad kukavičjeg gnijezda osvojio brojne nagrade, uključujući nagradu za najboljeg redatelja, glumca i glumicu, autor Ken Kensey nije bio toliko impresioniran ekranizacijom svog djela. On je izvorno želio pomoći pri produkciji, ali ju je napustio nakon dva tjedna. Iako je dugo vremena tvrdio da film nije pogledao te da je bio posebno uznemiren jer se nisu držali pogleda Chiefa Bromdena, njegova je žena na kraju izjavila kako mu je drago što je film snimljen.

FOTO: Facebook

Richard Matheson, Ja sam legenda

Richarda Mathesona gnjavili su oko ekranizacije njegove knjige Ja sam Legenda još od 1964. godine U prvoj verziji, Posljednji čovjek na Zemlji, glumio je Vincent Price. Mathenson je izjavio kako je razočaran tom adapatacijom iako je film više-manje pratio priču, ali da Vincent Price nije bio za tu ulogu. U drugoj verziji, Omega čovjek, glumio je Charlton Heston, a u trećoj, Ja sam Legenda, Will Smith na što je autor komentirao kako ne zna zašto je Hollywood fasciniran njegovom knjigom kada ne brinu o tome da ju snime kako je napisana.

FOTO: PIXABAY