LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Suradnja i zajedničko djelovanje

Rektori 22 sveučilišta potpisali Deklaraciju sveučilišta jugoistočne Europe i zapadnoga Balkana

Kako bi unaprijedili suradnju i zajedničko djelovanje sveučilišta, rektori 22 sveučilišta potpisali su Deklaraciju te su pokrenuli osnivanje Zajednice sveučilišta jugoistočne Europe i zapadnog Balkana.

Kako bi unaprijedili suradnju i zajedničko djelovanje sveučilišta, rektori 22 sveučilišta potpisali su Deklaraciju te su pokrenuli osnivanje Zajednice sveučilišta jugoistočne Europe i zapadnog Balkana.

U subotu, 3. studenoga 2018, u 14 sati, nakon svečanosti održane u Hrvatskom narodnom kazalištu povodom Dana Sveučilišta u Zagrebu, kojom je obilježen početak 350. akademske godine, u auli Sveučilišta održan je Drugi rektorski forum jugoistočne Europe i zapadnoga Balkana. Na tom su forumu 22 rektora potpisala Deklaraciju sveučilišta jugoistočne Europe i zapadnoga Balkana. Time će se unaprijediti suradnja i zajedničko djelovanje tih sveučilišta u području znanosti, visokoga obrazovanja, istraživanja i transfera znanja.

U skladu sa zaključcima Prvoga rektorskoga foruma zapadnoga Balkana, koji se održao na Univerzitetu u Novom Sadu 24. i 25. rujna 2018, potpisnici Deklaracije na sastanku održanom u Zagrebu pokrenuli su osnivanje Zajednice sveučilišta jugoistočne Europe i zapadnoga Balkana. Između ostaloga, na temelju potpisane Deklaracije, ona će nastaviti razvijati Regionalnu platformu za suradnju u području znanosti, visokoga obrazovanja i istraživanja te će posebna pažnja biti usmjerena na unaprjeđenje kvalitete visokoga obrazovanja na području jugoistočne Europe i zapadnoga Balkana. Također, stvarat će uvjete za zajedničko jačanje kapaciteta u području znanosti, visokoga obrazovanja i transfera znanja, aktivno zagovarati zajedničke interese u području svojega djelovanja u institucijama Europske unije, poticati mobilnost nastavnika, suradnika, znanstvenika, istraživača i studenata te se aktivno zalagati da države jugoistočne Europe i zapadnoga Balkana izdvajaju više sredstava za financiranje znanosti, koji ne bi smjeli biti manji od 1% bruto nacionalnog dohotka.

Polazeći od činjenice da se velik broj visokoobrazovanih ljudi iseljava iz ovoga područja u razvijenije europske zemlje te da postoji zajednički interes kako bi se taj trend zaustavio ili smanjio, Zajednica će se osobito zalagati da Europska unija namjenski izdvaja više sredstava za razvoj znanosti i visokoga obrazovanja na sveučilištima koja su u njezinu sastavu. Uz podupiranje načela otvorenog pristupa znanosti i istraživačkoj infrastrukturi, podupirat će započete i planirane aktivnosti u okviru Berlinskoga procesa, osobito one koji se odnose na osnivanje i rad Istraživačke zaklade za jugoistočnu Europu i zapadni Balkan.
 
Zaključak je rektora potpisnika Deklaracije kako u Zajednicu mogu biti primljena i druga sveučilišta izvan prostora jugoistočne Europe i zapadnoga Balkana, pri čemu će uvjeti i način donošenja odluke o njihovu prijamu biti uređeni odgovarajućim općim aktom.

Deklaraciju sveučilišta jugoistočne Europe i zapadnoga Balkana u ime svojih institucija potpisali su: prof. dr. sc. Igor Papič, rektor Univerze v Ljubljani, prof. dr. Zdravko Kačič, rektor Univerze v Mariboru, prof. dr. sc. Damir Boras, rektor Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Snježana Prijić-Samaržija, rektorica Sveučilišta u Rijeci, prof. dr. sc. Alfio Barbieri, rektor Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, prof. dr. sc. Marin Milković, rektor Sveučilišta Sjever u Koprivnici, prof. dr. Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu, prof. dr. Radoslav Gajanin, rektor Univerziteta u Banjoj Luci, prof. dr. Jasmina Ibrahimpašić, prorektorica Univerziteta u Bihaću, prof. dr. Nermina Hadžigrahić, rektorica Univerziteta u Tuzli, prof. dr. sc. Zoran Tomić, rektor Sveučilišta u Mostaru, prof. dr. Maja Kazazić, prorektorica Univerziteta Džemal Bijedić u Mostaru, prof. dr. Damir Kukić, rektor Univerziteta u Zenici, prof. dr. Ivanka Popović, rektorica Univerziteta u Beogradu, prof. dr. Sanja Podunavac Kuzmanović, prorektorica Univerziteta u Novom Sadu, prof. dr. Rade Grbić, rektor Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici, prof. dr. Miladin Kostić, rektor Državnoga univerziteta u Novom Pazaru, prof. dr. Marjan Dema, rektor Universiteti i Prishtines Hasan Prishtina, prof. dr. Danilo Nikolić, rektor Univerziteta Crne Gore, prof. dr. Nikola Jankulovski, rektor Univerziteta Sv. Kiril i Metodij vo Skopje, prof. dr. Sasho Korunovski, rektor Univerziteta Sv. Kliment Ohridski – Bitola, i prof. dr. Vullnet Ameti, rektor Univerziteta vo Tetovo.

Očekuje se da će se sljedeći, Treći rektorski forum jugoistočne Europe i zapadnoga Balkana, održati u siječnju ili veljači 2019. na Sveučilištu u Mostaru.

FOTO: IVAN PERKOV / STUDENTSKI.HR