LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Na današnji dan

Slatki razlozi zašto pokloniti omiljene šećerne lizalice

Saznajte sve o humanitarnoj priči koja se veže za obilježavanje dana jednog od omiljenih božićnih slatkiša!

Saznajte sve o humanitarnoj priči koja se veže za obilježavanje dana jednog od omiljenih božićnih slatkiša!

Često se u vrijeme blagdana na adventskim kućicama u ponudi nalaze različite slastice. Jedna od najpopularnijih je prepoznatljiva slatka lizaljka na kojoj je vanjska boja prikazana poput vrpce. U našem jeziku se ovaj slatkiš najčešće naziva lizaljkom, a u svijetu je poznata kao ribbon candy. 

Izvori navode da je ova poznata lizaljka prvi put izrađena 1856. godine F. B. Washburn bavio se izradom slatkiša i na pamet mu je pala upravo lizaljka koja izgleda kao da je umotana u vrpcu. Lizaljka je preko noći postala popularna i često je vidimo u različitim, ali prepoznatljivim dizajnima. S druge strane, pojedini zapisi tvrde da se lizaljka u obliku kuke prvi put pojavila još 1670. godine Iako su lizaljke u obliku štapića tada bile vrlo popularne, te su godine poprimile poznati oblik. Naime, voditelj crkvenog zbora jedne njemačke katedrale odlučio je saviti štapić u oblik kuke i podijeliti ga djeci u crkvi da budu mirna za vrijeme mise. Isti izvori potvrđuju da je njemački imigrant August Imgard 1847. uveo lizaljke u obliku kuke u državu Ohio u SAD-u, na način da je takve lizaljke izložio ukrašavajući kuću za blagdane.

Zanimljivo je da uvijek postoje različite priče o tome tko je nešto izumio, pa tako nalazimo još jednu informaciju o lizaljkama. Navodno je poručnik Bob McCormack izrađivao ovakve lizaljke i bombončiće za svoju djecu 1920. godine Postale su takav hit među kupcima da je započeo masovnu proizvodnju istih. Danas imamo više vrsta slatkiša u obliku različitih bombona i lizaljki, ali sve ih veže zajednička raznobojna vrpca. 

Ribbon Candy, PHOTO: Imgur

Začetnica projekta obilježavanja dana ovog slatkiša s uzorkom vrpce je Judy Pancost koja je pokrenula posebnu humanitarnu priču. Naglasila je da za nju spomenuta lizaljka predstavlja više od samog slatkiša:

- Rođendan mog tate je 21. prosinca, a s obzirom na to da je datum blizu Božiću, uvijek je volio na poklon dobiti čitavu kutiju lizaljki. Nakon što je preminuo 1998. godine, odlučila sam nastaviti tradiciju poklanjanja kutije sa slatkišima. Te sam godine kupila deset kutija i podijelila ih nasumičnim ljudima. Moj je potez uskoro postao obiteljska tradicija kojom odajemo počast čovjeku koji nikada nije imao velike želje već samo kutiju slatkiša. Nadam se da će mi se puno ljudi pridružiti u ovom nesebičnom činu te na taj način obilježiti 21. prosinac. - 

Pancost je pokrenula i Facebook stranicu gdje se odmah našao veliki broj obožavatelja slastice. Današnji se dan obilježava na način da nekome poklonite šećernu lizaljku, u duhu božićnih poklona i solidarnosti. 

FOTO: TUMBLR