LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Ni vani nije tako savršeno

S diplomom teže do posla u EU

Dvanaesti kvartal za redom hrvatsko je gospodarstvo u padu. EURES, Europska služba za zapošljavanje, donosi podatak da su Hrvati treća nacija po broju poslanih životopisa na njihovu adresu.

Dvanaesti kvartal za redom hrvatsko je gospodarstvo u padu. EURES, Europska služba za zapošljavanje, donosi podatak da su Hrvati treća nacija po broju poslanih životopisa na njihovu adresu.

Dvanaesti kvartal za redom hrvatsko je gospodarstvo u padu. Više nikoga ne iznenađuje činjenica da sve više mlade, a i zrele radne snage iz Hrvatske odlazi u potragu za boljim životom. Da mnogo Hrvata računa na kvalitetnije radne uvjete u Europskoj uniji, potvrđuju i statistike. 

Ipak, unatoč velikoj potražnji i ponudi, nije sve tako blistavo. Posao bi u Uniji lakše mogli naći konobari i drugi radnici u ugostiteljstvu, nastavnici jezika, prevoditelji, stručnjaci iz IT sektora, programeri i arhitekti. To na ruku ne ide najvećoj skupini koja traži posao: onima s akademskom diplomom. Čak 2611 doktora znanosti poslalo je svoj životopis u EURES, no posljednji objavljeni natječaji u kojima se traže zaposlenici za skijašku sezonu, ne idu im na ruku. 

EURES, Europska služba za zapošljavanje, donosi podatak da su Hrvati treća nacija po broju poslanih životopisa na njihovu adresu. 6 918 potencijalnih hrvatskih radnika poslalo je svoje životopise s nadom da će posao naći u nekoj od članica Europske unije.

Samo su Talijani (24 315) i Španjolci (20 699) ispred nas po broju stanovnika koji traže posao vani. I to samo u okvirima ove organizacije kojom upravlja Europska komisija. Posao u inozemstvu san je i za Rumunje, Portugalce i Poljake. Zemlje koje su jackpot za svakoga tko traži posao su Velika Britanija, Njemačka, Švicarska, Švedska, Austrija, Nizozemska, Norveška i Belgija, prenosi slobodnadalmacija.hr

Hrvatski demograf, dr. Anđelko Akrap smatra kako će u idućih 35 godina Hrvatska imati oko 800 000 stanovnika manje nego što je imala na posljednjem popisu 2011. godine Predviđa i da će se broj radno sposobnih osoba u dobi od 15 do 65 godina smanjiti za 32%, iako je nemoguće predvidjeti koliko će tada biti nezaposlenih osoba.    

FOTO: ARHIVA STUDENTSKI.HR