LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Europski kongres studenata farmacije

Kongres o temi bioloških lijekova okuplja farmaceute; okupit će se najbolji studenti farmacije i farmaceutskih znanosti

U Poreču se od 29. listopada do 3. studenog održava kongres s temom Quo vadis, pharmacy? Paving the way towards biological therapy. Kongres je projekt Europske udruge studenata farmacije, a njime se planira približiti problematika bioloških lijekova.

U Poreču se od 29. listopada do 3. studenog održava kongres s temom Quo vadis, pharmacy? Paving the way towards biological therapy. Kongres je projekt Europske udruge studenata farmacije, a njime se planira približiti problematika bioloških lijekova.

Studenti farmacije i budući zdravstveni djelatnici trebaju se pripremiti za lijekove budućnosti, koji predstavljaju revoluciju u liječenju bolesti – biološke lijekove. Upravo s ciljem da ovi lijekovi budu dostupni svima i još više dolaze u ljekarne, studenti Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta, udruženi oko Udruge studenata farmacije i medicinske biokemije Hrvatske (CPSA), upustili su se u velik pothvat organizacije kongresa europskih razmjera s temom naziva Quo vadis, pharmacy? Paving the way towards biological therapy, koji će se održati od 29. listopada do 3. studenog u Poreču.

Šestodnevni kongres pod nazivom 16th EPSA Autumn Assembly, projekt Europske udruge studenata farmacije (European Pharmaceutical Students' Association – EPSA), okupit će najbolje studente farmacije i farmaceutskih znanosti iz 30-ak zemalja Europe gdje će se u raznovrsnim predavanjima i radionicama na cjelovit način pristupiti biološkoj terapiji i izazovima koje ista donosi.

Studenti će imati priliku posjetiti pogon Jadran-galenskog laboratorija u Rijeci, koji je generalni sponzor kongresa, sudjelovati u javnozdravstvenoj kampanji pod vodstvom Belupa na temu Živjeti zdravije mjereći zdravlje, posjetiti dom za starije i nemoćne Dom Poreč te okušati svoje vještine u raznim edukativnim natjecanjima.

Biološki lijekovi predstavljaju jedno od najsofisticiranijih postignuća u modernoj biomedicini. Isti obuhvaćaju imunološke lijekove poput cjepiva, lijekove iz ljudske krvi i plazme poput imunoglobulina i lijekove dobivene biotehnološkim postupcima iz živih stanica.

Biološka se terapija koristi već godinama, poglavito za liječenja kroničnih upalnih bolesti kao što su ulcerozni kolitis, Crohnova bolest, reumatoidni artritis, ali i za maligna oboljenja te je upravo za navedene bolesti korištenjem biološke terapije značajno povećana učinkovitost liječenja. Glavna prednost biološke terapije pred onom konvencionalnom je njeno specifično djelovanje na ciljne molekule zbog čega se posljednjih nekoliko godina bilježi povećanje udjela biofarmaceutika na globalnom farmaceutskom tržištu, a trenutno iznosi oko 30%.

Renomirani europski i hrvatski predavači poput prof. dr. sc. Roberta Likića, prim. Siniše Varge, prof. dr. sc. Helene Jenzer i dr. sc. Petre Wicklandt, ali i mnogih drugih, upoznat će kongresni auditorij s najnovijim pomacima u području razvoja biofarmaceutika, kliničkim primjenama inovativnih terapija, ali i s financijskim izazovima s kojima se suočavaju zdravstveni sustavi uslijed povećanog tržišnog udjela ove vrste mahom skupih lijekova.

Organizatori zahvaljuju predsjednici Republike Hrvatske, gđi. Kolindi Grabar-Kitarović na pokroviteljstvu, Gradu Poreču, domaćinu kongresa, Gradu Zagrebu, Istarskoj županiji, svojem matičnom Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu i Studentskom zboru Sveučilišta u Zagrebu, Jadran-galenskom laboratoriju kao generalnom sponzoru, ali i brojnim drugim partnerima i sponzorima koji su omogućili ostvarenje postavljenih ciljeva i pridonijeli organizaciji događaja za pamćenje.

FOTO: FLICKR