LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Projekti za očuvanje prirode

Znamo kako ćete uspjeti raditi i proputovati svijet!

Radi se o projektima organskih farmi koji su organizirani po cijelome svijetu, od Afrike, Sjeverne i Južne Amerike, Azije i Pacifika, sve do Europe.

Radi se o projektima organskih farmi koji su organizirani po cijelome svijetu, od Afrike, Sjeverne i Južne Amerike, Azije i Pacifika, sve do Europe.

Ako ste zaljubljenici u prirodu, zdravu hranu i svjež zrak, dopustite da vam predstavimo zanimljive projekte u kojima svi profitiraju. Radi se o projektima organskih farmi koji su organizirani po cijelome svijetu, od Afrike (Sierra Leone, Kenija, Nigerija, Gana), Sjeverne i Južne Amerike (Belize, Čile, Kostarika, Argentina, Kanada, SAD), Azije i Pacifika (Japan, Kina, Indija, Nepal, Novi Zeland, Kazahstan) do Europe (Austrija, Danska, Irska, Španjolska, Italija, Norveška).

Što je WWOOF?

WWOOF (World Wide Opportunities on Organic Farms) je organizacija koja omogućava vlasnicima farmi da nađu radnike za svoje farme i obrnuto. Poslodavci zainteresiranima omogućuju hranu i smještaj, a radnici rade na volonterskoj bazi. Plus ovakvog angažmana je što volonteri nakon određenog broja sati koje odrade mogu istražiti okolinu, a poslodavci im omogućuju stjecanje iskustva u radu na organskim farmama podučavajući ih načinima rada.

Koliko se vremenski radi i što se radi?

Volontiranje se bazira na 4 - 6 sati dnevno. Vaš ostanak ovisi o dogovoru s vlasnicima. U prosjeku volonteri ostaju oko dva tjedna na pojedinoj farmi, no prema dogovoru možete ostati od 3 do 4 dana, sve do šest mjeseci. Ovisno o vrsti farme na koju idete, od vas se može tražiti da sadite biljke, obrađujete zemlju, zalijevate biljke, pomažete u proizvodnji vina ili sira, obrađujete drvo i sl. 

Kako se prijaviti?

Prvi korak prijave je otići na stranicu WWOOF-a i izabrati zemlju u koju želite otići. Nakon učlanjenja u određenu grupu, otvorit će vam se paleta farmi između kojih možete izabrati onu na koju biste otišli volontirati. Na ovaj način možete direktno kontaktirati vlasnike farmi i pitati ih imaju li mjesta za vas, što bi se trebalo raditi i koliko. Uostalom, direktnim kontaktom možete provjeriti planira li određeni vlasnik iskoristiti vašu dobru volju ili se doista pridržava odredbi. Za sve nepravilnosti u komunikaciji postoje nadležni uredi ove organizacije koje vam pomažu da ne budete izrabljivani.

Hrvatska u WWOOF-u

Hrvatska je nova članica ove organizacije - pristupila joj je tek u veljači ove godine Ako želite doprinijeti hrvatskoj poljoprivredi, razgledajte web stranicu. Trenutno su u ponudi četiri domaćinstva - Eko selo Blatuša, Linden ranč i odmorište, Bogata Šuma i Troja uzgajalište trkaćih konja.

Volontiranje uz ovu organizaciju zasigurno će vam pomoći da steknete dodatno iskustvo i obogatite životopis, a također možete upoznati različitu paletu osoba i povezati se s njima. Tko zna, ako ćete dobro raditi, možda nađete i koji plaćeni posao!

FOTO: SCREENSHOT/WWOOF