LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Za sve cinike, mizantrope i mračnjake

VIDEO: Pet uvrnutih antibožićnih filmova

Ispod njihove fasade crnog humora, pijanih ekstaza, ciničnih verbalnih eskapada i eksplozija vulgarnosti kriju se iskrenije poruke od većine onih koje tobože prenose klasični blagdanski filmovi.

Ispod njihove fasade crnog humora, pijanih ekstaza, ciničnih verbalnih eskapada i eksplozija vulgarnosti kriju se iskrenije poruke od većine onih koje tobože prenose klasični blagdanski filmovi.

Poseban dan posvećen žderanju, pijančevanju, plačljivosti od pića, grabljenju poklona, općoj gluposti i primitivnom ponašanju – definicija je to Božića iz pera američkog satiričara Ambrosea Biercea koji više od stotinu godina nosi stijeg najvećeg američkog literarnog cinika. Bierce zasigurno ne bi bio ljubitelj žanra božićnog filma čije je glavne elemente prije nekoliko godina vrlo razgovijetno iznio magazin The Times – Likovi ciničnog mrguda i nevinašca, vesela muzika, obiteljske vrijednosti, snijeg i nezaobilazni hepiend. Mrak i Božić za Hollywood su donedavno bili dva nespojiva sastojka.

Međutim, iako se svakog prosinca na televizijama diljem svijeta vrti više manje isti repertoar – od klasika iz zlatnog holivudskog doba poput Divnog života i Čuda u 47. ulici do megauspješnih obiteljskih franšiza i romantičnih komedija poput Sam u kući i Zauvijek ljubav, odavno je jasno da su prošla vremena kada su dirljivi i srcedrapateljni blagdanski filmovi harali kino blagajnama. Otkačene blagdanske subverzije postale su mamac za publiku. Ispod njihove fasade crnog humora, pijanih ekstaza, ciničnih verbalnih eskapada i eksplozija vulgarnosti kriju se iskrenije poruke od većine onih koje tobože prenose klasični blagdanski filmovi.

Zločesti Djed Mraz (Bad Santa, 2003)

Prototip suvremenog antibožićnog filma. Priča o prevarantu koji sa svojim partnerom patuljkom prerušen u Djeda Mraza pljačka šoping centar u kojem se prethodno zaposlio, godinama je zadobio status kultnog klasika i postao nezaobilazni dio božićnog intinerera. Slavni Billy Bob Thornton briljira kao vječito alkoholizirani Djedica prostačkog jezika i nezasitnog seksualnog apetita koji pokazuje svoju nježniju stranu nakon što upozna priprostu konobaricu i usamljenog dječaka. Unatoč pozamašnoj količini psovki i politički nekorektnog humora, film  je doživio gromoglasnu i univerzalnu aklamaciju zbog netipičnog pristupa, inteligentne priče bez trunke ljigavosti i patetike koju čine ljudski likovi od krvi i mesa, a ne filmske karikature toliko svojstvene blagdanskim komedijama.

Ledena Žetva (The Ice Harvest, 2005)

Crnjak pokojnog kralja komedija Harolda Ramisa govori o mafijaškom odvjetniku Charlieju (John Cusack)  i njegovom partneru Vicu (Billy Bob Thornton, opet) koji na Badnju večer odluče ukrasti novac lokalnog mafijaškog bossa. Smješten u ledom okovanu zabit, obasjani reflektorom također koračaju fatalna vlasnica striptiz bara Renata (C. Nielsen) s kojom Charlie želi pobjeći iz grada i nekoliko tarantinovski otkačenih likova. Ramisov film balansira između žanra crne komedije, krimića i film noira, a osim sjajne glumačke ekipe s naglaskom na dijaboličnog Thorntona, efektni dijalozi, sugestivna noirovska atmosfera i zabavni dijalozi njegovi su glavni aduti.

Kolo sreće (Trading Places, 1983)

Uvijek svježa i uvjerljiva jedna od najuspješnijih komedija ikad i preteča ultimativnog božićnog filma. Dva vremešna tajkuna  jednoga dana započnu raspravu o tome kako se formira karakter. Jedan tvrdi da je to urođeno, prirodno. Drugi da ga je moguće izgraditi. U to ime padne i oklada pa svojem top protežeu (Dan Aykroyd) smještaju spačku. Namjestit će mu prostitutku (Jamie Lee Curtis) i posjedovanje droge. Ocrniti ga u krugovima visokog društva. U međuvremenu, na njegovo mjesto postavit će skitnicu (Eddie Murphy). Potom će promatrati njihovo ponašanje: Kako će se dvojac ponašati u novim uvjetima? Iako prepun urnebesnih scena i gegova, film zakopava duboko ispod površine prvoloptaške komedije – osim kritike kapitalizma i klasične tematike odnosa bogatih i siromašnih, nastoji nam ukazati kako su ljudi s vrha i dna jednako animalni i na što smo sve spremni kad se nađemo u situacijama koje zahtijevaju da im se prilagodimo.

Rare Exports: A Christmas Tale, 2010

Ako vas je ikada zanimalo otkuda potječe Djed Mraz i postoji li zaista, ovaj film nudi odgovore. U dubini planine Korvatunturi u Finskoj skrivena je najveća božićna tajna. Pod izlikom geoloških istraživanja, bogati poslovni čovjek počinje s iskopavanjem planine kako bi ispunio svoj dječački san – pronalašao Djeda Božićnjaka. Dok se na planini radovi odvijaju ubrzanim tijekom, u selu lokalci se spremaju za lov na jelene. Jedne noći u zamci za vukove pronađu nešto šokantno. Rare Exports: A Christmas Tale nastao je u finsko/norveško/francusko/švedskoj koprodukciji finskog redatelja i scenarista Jalmaria Helandera. Film je inače zasnovan na kratkometražnim filmovima Rare Exports Inc. iz 2003. i The Official Rare Exports Inc. Safety Instructions iz 2005. godine Iako se na internetu film reklamira kao fantasy horor, prikladnija deskripcija bi bila – moderna bajka s primjesama horora, drame i crnog humora.

Opasni taoci (The Ref, 1994)

Crna komedija. Na Badnju večer nesretnog provalnika (Denis Leary) napušta partner u zločinu i prisiljen je uzeti taoce u obliku iritantnoga para (Kevin Spacey i Judy Davis). Uskoro shvaća da je dobio više nego što je tražio kad na scenu stupa njihov sin ucjenjivač i podla rodbina. Ubrzo ga počnu izluđivati svojim sitnim svađama i obiteljskim problemima. Jedini način da preživi jest da postane njihov sudac i riješi šašave svađe prije nego što ga uhiti policija.

FOTO: PIXABAY