LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Povijest piše (tragi)komedije

Smrt kakvu biste svakome poželjeli

Očito je hiperboličan izraz „umrijeti od smijeha“ zaista ponikao na temelju stvarnih događaja, a sljedeći primjeri dočaravaju svu raskoš smijanja do smrti.

Očito je hiperboličan izraz „umrijeti od smijeha“ zaista ponikao na temelju stvarnih događaja, a sljedeći primjeri dočaravaju svu raskoš smijanja do smrti.

Ono što je danas nerijetki dio figure govora, neke je pojedince koštalo života.

Svima je poznat osjećaj onog delirija, grčenja prsnog koša i popratnih simptoma poput crvenjenja i znojenja u slučajevima kada nas nešto toliko nasmije da u konačnici potekne i koja suza.

Očito je taj hiperboličan izraz „umrijeti od smijeha“ zaista ponikao na temelju stvarnih događaja, a sljedeći primjeri dočaravaju svu raskoš smijanja do smrti.

ZEUKSID (5. st. prije Krista): Antički humor

Ovaj grčki slikar navodno je umro od gušenja nakon što je naslikao portret neke stare žene. Gledao je u sliku i jednostavno se nije mogao prestati smijati, da bi u konačnici izgubio zrak i umro.

KRIZIP (grčki filozof, 3. st. prije Krista): To nije mogao stoički podnijeti

Diogen Laertije, pisac biografija grčkih filozofa, navodi kako je Krizip (koji je smatran jednim od najvažnijih stoičkih filozofa) umro od smijeha gledajući pijanog magarca kako pokušava jesti datulje. Naime, on je svoga magarca namjerno opio vinom što je bio drevni način zabavljanja, ali prizor životinje koja pokušava jesti voće nije uspio preživjeti.

PIETRO ARETINO (talijanski pisac, 16. st.): Vic koji bismo svi htjeli čuti

Aretinu je sestra za stolom ispričala prljavu šalu, nakon čega se on nije prestao smijati te se u konačnici srušio sa stolice, još malo smijao i zatim umro od apopleksije.

THOMAS URQUHART (17. st.): Škot do smrti

Prevoditelj Rabelaisova „Gargantue i Pantagruela“ na engleski jezik, inače škotski aristokrat, jasno je dao do znanja što misli o ustoličenju Charlesa II. na englesko prijestolje 1660. godine Kada je čuo tko će zasjesti na kraljevski tron, doslovno je umro od smijeha rugajući se ovom Englezu.

MRS. FITZHERBERG (18. st.): Muškarci u haljinama

Ova gospođa jednog je dana u travnju 1782. godine s prijateljima otišla na predstavu u kojoj se, u prvoj sceni na bini, pojavljuje muškarac odjeven kao žena, što je među publikom uzrokovalo salve smijeha. I dok su ostali prestali sa smijehom i nastavili uživati u predstavi, gospođa Fitzhenberg nije mogla izbaciti iz glave tu sliku. Naposljetku je morala napustiti kazalište, a sutradan je u novinama pisalo kako je „u nemogućnosti da izbaci tu figuru iz memorije, gospođa bačena u histeričan smijeh sve dok nije preminula“.

ALEX MITCHELL (1925. – 1975.): Ubojiti TV show

U Britaniji se 70-ih i 80-ih godina emitirao humorističan show „The Goodies“, čiji je Alex Mitchell bio veliki obožavatelj. Scena Škota koji se gajdama bori protiv pudinga toliko ga je zabavljala da se nije mogao prestati smijati 25 minuta i u konačnici mu je otkazalo srce.

Kasnije je njegova žena poslala pismo autorima showa, zahvaljujući im što je njen muž zadnje trenutke života proveo sretan.

OLE BENTZEN (20.st.): Smrtonosan podsjetnik

Godine 1989. film „Riba zvana Wanda“ emitiran je u Danskoj, što je jednu osobu koštalo života. Liječnik Ole Bentzen jednom se prilikom sa svojom obitelji za vrijeme večere zabavljao stavljajući cvjetaču u nos. Kada u navedenom filmu vidi lik Kena kojem zapne hrana u nosu, on se ne prestaje smijati, broj otkucaja srca mu se povećava na 250-500 u minuti, što ga dovodi do srčanog udara.

DAMNOEN SAEN-UM (2003.): Urnebesan san

Tajlandski sladoledar Damnoen Saen-Um umro je za vrijeme spavanja jer se nije mogao prestati smijati u snu. Njegova je žena uložila sav napor ne bi li probudila 52-godišnjeg muža, ali nakon dvije minute nekontroliranog smijeha prestao je disati.

FOTO: SANDYCARTERPHOTOGRAPHY