LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Anketa: Studentske navike slušanja glazbe

Saznajemo kako, gdje i putem kojih uređaja studenti slušaju glazbu

Studentski.hr proveo je istraživanje o navici slušanja glazbe studenata. Anketi su pristupili 441 student i studentica u dobi od 20 do 30 godina iz cijele Hrvatske.

Studentski.hr proveo je istraživanje o navici slušanja glazbe studenata. Anketi su pristupili 441 student i studentica u dobi od 20 do 30 godina iz cijele Hrvatske.

Glazba je važna sastavnica u životu ljudi. Povezana je s raspoloženjem i emocijama, stoga je slušamo kada smo sretni i radosni, ali i onda kada smo tužni i loše se osjećamo.

Glazba igra veliku ulogu u životu svih, a posebno studenta. Može utjecati na povećanje koncentracije prilikom učenja, može služiti kao ispušni ventil u razdoblju između ispitnih rokova, ali isto tako može služiti za opuštanje.

Upravo zbog toga, odlučili smo istražiti na koji način studenti slušaju glazbu, gdje je slušaju i putem kojih uređaja.

Anketi je pristupio 441 student u dobi od 20 do 30 godina iz cijele Hrvatske. Od ukupno 441 ispitanika, anketi je pristupilo 312 studentica i 129 studenata.

Cilj istraživanja bio je utvrditi navike slušanja glazbe studenata, evo do kakvih rezultata smo došli.

Studenti slušaju glazbu u prosjeku više od tri sata na dan

Na pitanje koliko sati dnevno slušate glazbu, najčešći odgovori studenata bili su više od tri sata. Točnije, 129 studenata, njih 29,3% odgovorilo je da glazbu sluša više od tri sata. Nakon toga slijedi 111 studenata, odnosno 25,2% koji su odgovorili da glazbu slušaju 2 sata dnevno.

S druge strane, najmanji broj studenata, njih 7,9% odgovorilo je kako glazbu slušaju manje od pola sata na dan.

Laptop još uvijek na prvom mjestu

Studenti su nam otkrili putem kojih uređaja najčešće slušaju glazbu. Na visokom prvom mjestu smjestio se laptop. Ukupno 222 studenata, odnosno više od 50% odgovorilo je da glazbu sluša na laptopu. Potom, 108 studenata ili 24,5% odgovorilo je da glazbu sluša na pametnom telefonu.

S druge strane, najmanji broj studenata odgovorio je da glazbu sluša na tabletu, čak 4 studenata, dok je 6 studenata odgovorilo da glazbu sluša putem MaxTV-a. Zanimljiv je podatak da je samo 30 studenata navelo radio kao glavni uređaj za slušanje glazbe. Također, nekolicina ispitanika navela je kako glazbu najčešće sluša na nekoliko uređaja, odnosno na radiju, laptopu, pametnom telefonu ili na mp3 uređaju.

Na pitanje gdje najčešće slušaju glazbu većina studenata navela je da glazbu slušaju kod kuće. Naime, 287 studenata, odnosno više od 65% navelo je kako glazbu najčešće sluša kod kuće. Potom na putu, 27 % studenata, a ostali su naveli oboje.

Glazba se najčešće sluša na YouTubeu

Na pitanje na koji način najčešće sluša glazbu, većina studenata navela je YouTube. Točnije, 304 studenata, odnosno 68,9% odgovorilo je kako glazbu sluša na YouTubeu. Nakon toga slijedi skidanje glazbe, točnije 15% studenata navelo je da glazbu skida putem Torrenta i sličnih servisa. Nakon toga slijedi radio s 10%.

S druge strane, najmanji broj studenata naveo je kako glazbu sluša tako da kupi CD ili putem besplatnog streaminga.

Zanimalo nas je i koji su najpopularniji besplatni streaming servisi među studentima ukoliko ih koriste. Tako smo saznali da većina studenata (oko 300) ne koristi besplatne streaming servise za slušanje glazbe. Međutim, od onih koje koriste, najpopularniji su Deezer i Grooveshark, a nakon njih slijede Rdio, 8tracks, Pandora i Jango.

56,7% studenata navodi da je spremno platiti za glazbu koja im se sviđa

Na pitanje jeste li spremni odvojiti nešto novaca i platiti za glazbu koja vam se sviđa većina studenata odgovorila je da jest. Naime, 250 studenata, odnosno 56,7% navelo je kako je spremno platiti za glazbu koja im se doista sviđa. S druge strane, 191 student, točnije 43,3% studenata navelo je kako nije spremno odvojiti nešto više novaca za glazbu koja im se sviđa.

95,2% studenata radije bi kupilo kartu za koncert, nego glazbu online

Za kraj, studente smo pitali bi li radije kupili kartu za koncert ili kupili glazbu online. Najveći broj studenata, njih 420 odgovorilo je kako bi radije kupili kartu za koncert, nego kupili glazbu online. Samo je 21 student naveo kako bi kupio glazbu online.

Sve u svemu, rezultati istraživanja pokazuju kako studenti najčešće slušaju glazbu više od tri sata dnevno. Nadalje, studenti najčešće slušaju glazbu putem laptopa, nakon kojeg slijedi pametni telefon. Možemo primijetiti kako se navika slušanja glazbe s vremenom mijenja.

Studenti sve manje vremena provode slušajući radio i više su orijentirani slušanju glazbe na YouTubeu. glazba se među studentima još uvijek najčešće sluša kod kuće, a slušanje glazbe na CD-u je veoma rijetko. Besplatni streaming servisi nisu toliko popularni među studentima, a oni koje koriste su Deezer, Grooveshark, Rdio, 8tracks, Pandora i Jango.

Zanimljivo je kako bi većina studenata odvojila nešto više novaca za glazbu koja im se sviđa i radije bi otišli na koncert nego kupili glazbu online.

FOTO: BLOGSPOT