LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Smartphone baterije

Kraj mitovima o baterijama za mobitele

Puniti tek kad se baterija isprazni do kraja i slično, istina ili mit?

Puniti tek kad se baterija isprazni do kraja i slično, istina ili mit?

Najčešće krivimo upravo slabe baterije kao nedostatak pametnih telefona, no, kao i mobiteli, i one postaju bolje i pametnije tako da im neki od navedenih mitova definitivno ne bi trebali smetati. Baterije koje koriste velike kompanije trebale bi trajati između tri i pet godina, naravno, ako se o njima brinete. 

Mit broj jedan – korištenje punjača koji nisu istog proizvođača kao i mobitel, ubija bateriju

Naravno, ništa ne može zamijeniti punjač dobiven uz pametni mobitel, no nešto jeftinije verzije ili punjači drugih proizvođača neće naštetiti bateriji. Jedino što bi moglo uništiti bateriju su (pre)jeftine kineske verzije punjača koje predstavljaju i životnu opasnost. 

Mit broj dva – ne bi se trebao koristiti mobitel dok se puni

Slično kao i sa prvim mitom, dok se radi o provjerenom i odobrenom punjaču, korisnik nema nikakve brige. Tek korištenje punjača treće klase dovodi život u opasnost.

Mit broj tri – punjenje mobitela preko noći, ubija bateriju

Kada korisnik dobije notifikaciju da je baterija napunjenja, tada se i ona sama, naravno, prestaje puniti. Problem je punjenje mobitela baš svaku večer iako to nije potrebno te je najpametnije održavati bateriju između 40 i 80 posto.

Mit broj četiri – Nikada ne trebate gasiti svoj mobitel

Kao i sve drugo na svijetu i pametni mobiteli zaslužuju da se tu i tamo odmore od pogleda korisnika. Gašenje mobitela, npr. preko noći, može i poboljšati rad baterije te produžiti njen rad.

Mit broj pet – Ne punite mobitel dok baterija nije potpuno ispražnjena

Lithium-ion baterije koje se danas koriste u pametnim mobitelima, čak nikada ne bi trebale doći do 0 posto jer tada postanu nestabilne.

Mit (koji nije mit) broj šest – Toplina uništava bateriju

I toplina i hladnoća, zapravo, utječu na rad kao i dugotrajnost baterije. Tijekom toplijih mjeseci baterija se lakše zagrije čak i pri punjenju dok se tijekom hladnijih brže prazni.