LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Što NE raditi u stranim zemljama

Kako biti idealan turist?

Iako su studentske godine najidealnije za putovanje u što više zemalja, treba biti pažljiv pri susretanju s novim kulturama kako ne biste uvrijedili svog domaćina. Ili završili u zatvoru.

Iako su studentske godine najidealnije za putovanje u što više zemalja, treba biti pažljiv pri susretanju s novim kulturama kako ne biste uvrijedili svog domaćina. Ili završili u zatvoru.

Nema boljeg razdoblja za putovanje od studentskog doba: ne treba ti luksuzan smještaj, ne smeta ti višesatna vožnja autobusom, dovoljno ti je tek nekoliko sati sna. Studentske godine savršene su za obilazak što više zemalja, stjecanje novih prijatelja i iskustva te upoznavanje novih kultura. No, vrlo je važno da prije odlaska u novu zemlju upoznate njezine običaje i zakone. Evo nekoliko najvažnijih savjeta:

Neverbalna komunikacija

Iako vam se čine poprilično ustaljenima, neverbalni znakovi često se razlikuju od kulture do kulture. Vrlo je bitno da naučite one koje nikako ne smijete koristiti u određenim zemljama. Tako znak odobravanja s uzdignutim palcem u Grčkoj i Iranu vrijeđa onoga kojemu tu gestu uputite, dok „Vegetin“ ok znak u Turskoj i Brazilu onoga kome je upućen uspoređuje s dijelom tijela životinje o kojemu se u kulturnome društvu ne priča. Čak i oni neverbalni znakovi za koje ne možete zamisliti da znače išta drugo mogu vas prevariti: u Bugarskoj kimanje glavom znači – ne.

Ne vrijeđaj kuhara svoga

Cijeli aspekt (pre)hrane može biti vrlo kompliciran ako se nađete u kulturi potpuno drugačijoj od svoje: u Ukrajini, primjerice, u potpunosti isprazniti tanjur znači da želite još hrane – što se smatra nepristojnim – a ako u Jordanu domaćinu vratite praznu šalicu kave, dobit ćete ju punu natrag. Velik broj pravila također je vezan uz jedenje sa štapićima, možda najvažnije je da ih u Japanu nikada ne zabadate okomito u rižu; to je dio japanskog pogrebnog rituala.

Gordon Ramsay angry 

Gordon Ramsay angry, FOTO: Quick Meme

No, ne morate putovati daleko od doma da biste naišli na razlike: u Portugalu se smatra nepristojnim tražiti sol i papar ako se već ne nalaze na stolu jer to insinuira da niste zadovoljni kuharom, a Portugalci su iznimno ponosni na svoje kuhanje. U Francuskoj nikada nemojte koristiti nož i vilicu kada jedete salatu, ali ako se ikada nađete u Čileu, pribor za jelo upotrebljavajte kad god možete; korištenje prstima pri jelu smatra se iznimno nepristojnim. U Boliviji ćete ostaviti vrlo loš utisak na domaćine ako budete pričali o hrani ili novcu, a ako idete u Venezuelu i netko vas pozove na večeru, nikako nemojte doći na vrijeme. Samo oni koji su pohlepni dolaze na vrijeme.

Govor cvijeća

Značenje svakog cvijeta i svake njegove boje teško je zapamtiti i u vlastitoj državi, a kamoli kada se razlikuje od kulture do kulture. Evo smjernica koje su bitne: u Belgiji, Francuskoj, Italiji, Španjolskoj i Turskoj krizanteme se smatraju pogrebnim cvijećem, dok su u Njemačkoj, Švedskoj i Poljskoj to karanfili. Također, u ove tri zemlje nikada nemojte poklanjati bukete zamotane u papir.

Bitno je za zapamtiti da se neparan broj cvjetova smatra nesretnim u Kini i Indoneziji, dok je parni broj nesretan u Indiji, Turskoj, Njemačkoj i većini slavenskih zemalja.

Konobari koji ne vole napojnice

Svojim nepravilnim ponašanjem možda uvrijedite domaćina, no neki prekršaji mogli bi vas koštati slobode (ili poveće svote novca); u Singapuru je zakonom zabranjeno žvakanje žvakaćih guma, u Ujedinjenim Arapskim Emiratima izmjenjivanje nježnosti na javnom mjestu, a u Njemačkoj ostajanje bez benzina na autocesti.

Za kraj još par sitnica: u zemljama poput Singapura, Egipta ili Tajlanda iznimno je nepristojno prekrižiti noge tako da vam se vidi đon, na Filipinima se snažan stisak ruke pri rukovanju smatra agresivnim, a japanski konobari smrtno uvredljivim smatraju – ostavljanje napojnice.

FOTO: TUMBLR