LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Plodovi jeseni

Budi fit i uštedi za sljedeći izlazak birajući sezonsko

Znati koje je voće i povrće u sezoni vrlo je korisno. Osim što na taj način možemo izabrati nutritivno bogatije plodove, kupujući u sezoni također štedimo jer su voće i povrće jeftiniji u sezoni kada je njihova dostupnost veća.

Znati koje je voće i povrće u sezoni vrlo je korisno. Osim što na taj način možemo izabrati nutritivno bogatije plodove, kupujući u sezoni također štedimo jer su voće i povrće jeftiniji u sezoni kada je njihova dostupnost veća.

Kao studenti još smo mladi i imamo vremena za naučiti puno toga o životu i postati mudriji s vremenom. Ipak, ove jeseni ne morate se oslanjati samo na znanje vaših baka o kuhanju sezonskih namirnica jer vam donosimo po 5 vrsta voća i povrća, i jedno voće kao bonus, u čijim plodovima možete uživati tijekom ovih promjenjivih jesenskih dana i uz koje možete biti fit, a u isto vrijeme uštediti koju kunu za sljedeći izlazak.

1. Tikva

FOTO: Unsplash

Jedna od kulinarskih jesenskih radosti definitivno je bundeva ili tikva. U trgovinama i na tržnicama može se pronaći nekoliko vrsta tikvi među kojima su hokaido, butternutacorn, kaboča, klasična tikva i prinčeva kruna. Osnovno pravilo za odabir tikve je izbjegavanje mekanih tikvi s mrljama koje nisu karakteristične za pojedinu vrstu te odabir tikve koja je tvrda i teška za svoju veličinu. Nutritivno gledajući, tikve su niskokalorična hrana i izvrstan izvor vitamina A i C. Dodatni je plus jednostavnost pripreme i inkorporiranja u razna jela. Možete ju pripremiti pečenjem zajedno s krumpirom i mrkvom u pećnici na oko 220°C ili skuhati te dodatkom nekoliko začina i uz pomoć štapnog  miksera pretvoriti u toplu gustu juhu.

2. Brokula

FOTO: Pixabay

Uz nostalgiju prema vremenima kada smo kao djeca masovno zatvarali usta pred komadom brokule nabodenom na vilici, nadamo se da ste tu fazu prerasli. Brokula je svoju titulu kraljice povrća zaslužila već odavno, a naše okusne pupoljke oduševljava čim malo zahladi. Osim što je odličan izvor vitamina C, folata, kalija i prehrambenih vlakana, brokula sadrži spoj s protuupalnim djelovanjem – sulforafan. Nemojte čekati da cvjetići brokule uvenu, već ih iskoristite što prije. Najbolji način pripreme jest kuhanje na pari, čime se očuvaju svi nutritivno vrijedni sastojci, ali ako vam se brokula pripremljena na taj način ne sviđa, uvijek ju možete kratko prokuhati, ispasirati sa štapnim mikserom te uz dodatak vrhnja za kuhanje pripremiti finu gustu juhu.

3. Cvjetača

FOTO: Pixabay

Brokulina rođakinja cvjetača naizgled je bezokusno i manje vrijedno povrće bez puno potencijala. Međutim, ona se uz kupus našla na samom vrhu najčešće konzumiranog povrća u Europi. Njezini bijeli, a ponekada i ljubičasti cvjetovi dobar su izvor folata i vitamina C, a baš kao i brokula sadrži vrijedne protuupalne spojeve tvari koji u ovom slučaju nose naziv glukozinolati. Iako to najčešće nije praksa, cvjetača i brokula mogu se jesti sirovi. Osim toga, cvjetaču možete skuhati na pari, napraviti od nje krem juhu ili pak zapeći sa sirom.

4. Prokulice

FOTO: Unsplash

Ovo povrće izgledom podsjeća na mali kupus i nije baš osobito popularno među konzumentima. Tanjure s prokulicama najčešće izbjegavamo u menzi, ali možda je to samo do načina na koji su pripremljene. Prokulice su niskokalorična namirnica bogata vlaknima, vitaminima i mineralnim tvarima. Osim vitamina C, one su osobito bogate vitaminom K za koji ustvari vrlo rijetko čujemo, a važan je u koagulaciji krvi te za zdravlje kostiju. Prokulice kojima su odstranjeni oštećeni vanjski listovi možete pripremati cijele ili ih narezati primjerice na četvrtine. Najjednostavniji način za pripremu jest pečenje samih posoljenih prokulica u pećnici posipanih parmezanom ili čak u umaku od vrhnja za kuhanje zajedno s komadićima piletine.

5. Slatki krumpir

FOTO: Pixabay

Krumpir je jedan od najčešćih priloga. Veliki je broj načina na koji ga možemo pripremiti, a uz to je ukusan i zasitan. U zadnje vrijeme iz neopravdanih razloga došao je na crnu listu hrane te se preporuča njegova zamjena drugim povrćem, primjerice sa slatkim krumpirom. Nije potrebno krumpir izbacivati iz prehrane jer i on je nutritivno vrijedna namirnica te je relativno jeftin, ali ponekada prehrambenu monotoniju možete razbiti sa slatkim krumpirom. On je osobito dobar izvor vitamina A, a kako bi se ta prednost mogla iskoristiti potrebno ga je konzumirati uz dodatak masnoće. Slatki je krumpir također povrće čiji neodoljivi okus možete istaknuti jednostavnim pečenjem uz malo ulja i soli. Za razliku od krumpira, slatki krumpir može se jesti i sirov.

6. Kruške i jabuke

FOTO: Pixabay

Kruške i jabuke klasično su jesensko voće. Iako je tvrdnja da jedna jabuka na dan tjera doktora van opovrgnuta, uvrštavanje voća u prehranu u svakom slučaju pozitivno utječe na zdravlje. Osim slatkog i kiselog okusa, kruške i  jabuke dobar su izvor vitamina, mineralnih tvari, prehrambenih vlakana i antioksidansa. Upravo su antioksidansi ti koji im daju posebnu moć jer sudjeluju u prevenciji kardiovaskularnih bolesti, karcinoma, Alzheimerove i drugih kroničnih bolesti. Obje se voćke nažalost nalaze na listi 12 plodova s najvećom količinom pesticida. Pranje je stoga obavezno jer se na taj način uklanja dio pesticida, a osim pranja vodom pesticidi se bolje mogu ukloniti guljenjem pa čak i manje praktičnim petnaestominutnim namakanjem u otopini soda bikarbone.

Naravno, kruške i jabuke najbolje je jesti svježe, ali ako tražite neke nove načine konzumacije predlažemo vam kratko ih prokuhati s cimetom čime se dobije kompot ili uklopiti u neku salatu u kojoj će svojom slatkoćom i kiselosti doprinijeti neodoljivom okusu.

7. Grožđe

FOTO: Unsplash

Bobice različitih boja i oblika na kojima smo zahvalni svaki put kada nazdravljamo vinom također su dio voćnih jesenskih boja. Iako slatki, ovi plodovi povoljno djeluju na razinu šećera u krvi. Naravno, uvijek je umjerenost ključ. Zbog fitonutrijenata koje sadrže, među kojima se ističe rezveratrol kojim osobito obiluje crno grožđe, povezuju se s dugovječnosti. Međutim, i grožđe je vrlo visoko na listi prisutnih ostataka pesticida, stoga nemojte odbiti baku kada vam ponudi svoje domaće grožđe. Najbolje ih je jesti svježe te mogu biti dobar desert ili kao dodatak salatama, a njihova kombinacija s orasima vrlo je ukusna.

8. Mandarine

FOTO: Unsplash

Iako su predavanja ponovno počela, što nam daje pomalo gorak okus, barem su se mandarine ponovno vratile da to poboljšaju. Iako srodne naranče sadrže gotovo dvostruko više vitamina C, mandarine prednjače u količini vitamina A, a i puno su jednostavnije za oguliti i pojesti. One su i dalje dobar izvor vitamina C, a osim njega sadrže i crijevnim mikroorganizmima važna prehrambena vlakna. Voće je nekako uvijek jednostavnije za konzumaciju od povrća pa je tako i mandarine najbolje jesti svježe.

9. Nar

Napokon je došlo vrijeme za ovo ukusno voće. Za nar bismo mogli reći da je kralj voća s obzirom na količinu antioksidansa koje sadrži. Njegove blagodati otkrivene su relativno nedavno te su ga brojna istraživanja povezala s protuupalnim djelovanjem te prevencijom kardiovaskularnih bolesti i nekih vrsta karcinoma. Nar pripada skupini bobičastog voća čije sjemenke jedemo. Iako je prefin, često ga ne kupujemo zbog toga što je sam proces čišćenja često vrlo kompliciran i neuredan. Neki su se ipak dosjetili lakšeg načina čišćenja, što možete vidjeti u priloženom videu.

10. Dunja

FOTO: Pixabay

Zadnje na jesenskom popisu voća i povrća, ali ne i manje važno, nalazi se ovo pomalo zapostavljeno voće. Prepoznatljive su po neugodnom skupljanju usta tijekom konzumacije za koje su zaslužni tanini, spojevi koji se diče svojim antikancerogenim djelovanjem. Osim tanina, dunja je dobar izvor prehrambenih vlakana i vitamina C. Može se jesti svježa, iako ju mnogi upravo zbog adstrigentnosti radije jedu termički obrađenu, u sklopu pite ili skuhanu kao kompot. Jabuka i dunja mogu se zajedno skuhati i izmiksati u pire.

FOTO: PIXABAY