LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Učenje bez opterećenja

Bez muke nema nauke?

Svi znamo da se može učiti i bez toga da se zarade žuljevi na stražnjici od sjedenja. Ako će vam zatrebati kreativnije ideje upijanja znanja, dajemo vam par prijedloga u nastavku.

Svi znamo da se može učiti i bez toga da se zarade žuljevi na stražnjici od sjedenja. Ako će vam zatrebati kreativnije ideje upijanja znanja, dajemo vam par prijedloga u nastavku.

Da čitam sama ovaj tekst, reakcija bi mi vjerojatno bila: – Ma bravo Kolumbo!, ili : – No sh** Sherlock, no cilj ovog teksta nije soljenje pameti. Cilj je podsjetiti vas na osvježavanje vaših svakodnevnih navika.

Naime, neki ponekad zaborave da postoje razni načini stjecanja znanja i izvan zidina fakulteta ili knjižnice. Kaže se da bez muke nema nauke, ali s malim promjenama u rutini možemo obogatiti svoje ladice mozga dodatnim znanjem. Osim što će ovo biti mali podsjetnik, nadam se da će poslužiti i kao malo vrelo korisnih ideja.

Iako je broj korisnika Facebooka manji za oko 9% u usporedbi s prošlom godinom, i dalje je to društvena mreža kojom se mnogi od vas koriste. Umjesto praćenja Severine, proučavanja što vaši prijatelji ukusno jedu ili čitanja članka o novom Grdovićevom pijanstvu, možete pratiti stranice koje će nahraniti vašu znatiželju za znanošću, politikom ili povijesti. Neke od takvih stranica koje možete pratiti na Facebooku su Mental Floss, Vox, Quora i IFLScience.

YouTube, koji mjesečno ima više od milijardu posjetitelja, također može biti izvor znanja. Ako želite ući u svijet filozofije, kanal 8 bit philosophy pružit će vam pikselizirane lekcije o Marxu, Nietzscheu, pokazati vam koje skrivene poruke šalje GTA i još mnogo toga.

Uz to, odličan je kanal RSA, koji na zabavan i originalan način prikazuje ideje mnogih poznatih i manje poznatih mislioca. Kako biste lakše mogli predočiti didaktične animacije RSA-e, pogledajte u nastavku predavanje Davida Harveya o krizi kapitalizma.

Osim ovih, korisni bi vam mogli biti kanali PBS Idea Channel, The Economist i mnogi drugi.

Nije loše podijeliti ovakav sadržaj na društvenoj mreži i potaknuti raspravu o tome. Možda, naizgled, bezvrijedno shareanje na Facebooku urodi zanimljivom raspravom ili brainstormingom iz koje će niknuti nove ideje, a nije ponekad loše voditi takve razgoovore na kavi ili pivi. Nije uvijek bitno imati dobru bicu i guzicu. Treba ponekad bildati malo i mozak. Stoga, istražujte, učite na svakom koraku, slušajte instrumentalnu glazbu i otkrivajte nove destinacije koje će vas potaknuti na drugačije razmišljanje, sanjarite ili samo kreativno ljenčarite. Koji god način odabrali, stimuliranje moždanih vijuga zasigurno vam neće naškoditi.

FOTO: I FUC*ING LOVE SCIENCE/FACEBOOK