LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Lakše do željenog posla

Zlata vrijedni savjeti za pisanje životopisa i kako taj papir popuniti

Donosimo vam nekoliko savjeta kako impresionirati poslodavca životopisom, ali i čime ga popuniti ako je navedeno iskustvo oskudno.

Donosimo vam nekoliko savjeta kako impresionirati poslodavca životopisom, ali i čime ga popuniti ako je navedeno iskustvo oskudno.

Bilo da ste u potrazi za željenim studentskim poslom ili se pak vaše studiranje bliži kraju pa je vrijeme da uskočite u prave radne cipele, prvi korak koji morate učiniti jest pripremiti životopis. A kakav će on biti, izrazito je važno. Naime, na njegovu temelju potencijalni poslodavac stvara prvi dojam o vama i o njemu uglavnom ovisi hoćete li biti pozvani na razgovor ili ne.

Iz navedenog razloga donosimo vam nekoliko savjeta kako impresionirati poslodavca životopisom, ali i čime ga popuniti ako je navedeno iskustvo oskudno.

Tehnički savjeti

Prije no što krenete s ispisivanjem potrebnih podataka, proguglajte poslodavca i saznajte koje bi vještine i sposobnosti trebalo istaknuti. CV je, naime, potrebno prilagoditi poslu za koji se prijavljujete – nije svako iskustvo relevantno za svako radno mjesto.

Nadalje, česta je nedoumica slati CV u popularnom Europass formatu ili u nekom drugom obliku. Naš je savjet da se Europass koristi samo kada je on propisan u natječaju za posao, a u ostalim slučajevima, posebice kada se traži kreativni zaposlenik, prepustite se mašti i kreirajte jedinstveni dokument koji će se razlikovati od gomile drugih. Međutim, imajte na umu da u svakom slučaju mora djelovati profesionalno.

Nije nužno, ali je poželjno dodati fotografiju. A ako je dodajete, nužno je da je profesionalna – izbjegavajte selfie i slike iz noćnih izlazaka.

U osnovnim podacima svakako se trebaju naći, uz ime i prezime, datum rođenja, e-adresa i broj za kontakt. Kontakte nikako ne izostavljajte i počnite se javljati na brojeve koji vam nisu upisani u imeniku. Kod podataka o obrazovanju važno je istaknuti ispravne nazive institucija – fakulteta i srednje škole, a podatke o osnovnoj nije potrebno upisivati – podrazumijeva se da ste je pohađali, a u CV-u nije dobro gomilati manje važne informacije. Navedite vremenski period pohađanja, i to obrnuto kronološki – od posljednje razine obrazovanja prema prethodnima.

Obrnuta kronologija vrijedi i za podatke o radnom iskustvu. Ono se ističe prije podataka o obrazovanju, osim kada nije bogato. Kada ste pak radili na brojnim radnim mjestima, u prvi plan stavite ona koja su relevantna za natječaj na koji se prijavljujete. I u ovom dijelu poželjno je istaknuti rad u udrugama ili nekim drugim volonterskim organizacijama – jer se i takav angažman računa. Svakako u par crtica opišite što ste na pojedinom radnom mjestu naučili.

Ako navodite vještine, neka to budu opet one koje su relevantne za natječaj – maksimalno četiri. I dobro je da opišete kako ste ih i kada razvili. Isto vrijedi za opisivanje stupnja znanja jezika. Dodajte podatke o nagradama i priznanjima – s punim nazivom, godinom, nazivom institucija i organizacija koje su ih dodijelile. Mnogi opisuju i svoje interese u CV-u, što je dobro, ali samo ako oni nisu pasivni kao primjerice gledanje televizije.

Još malih savjeta:

  • ne pišite pune rečenice
  • izostavite rubrike u kojima nemate što napisati
  • poigrajte se tablicama, boldanjem
  • posebno pripazite na gramatiku i pravopis kako ne biste ostavili dojam nemara
  • ako niste sigurni na kojem jeziku treba biti CV, pošaljite ga na onom na kojem je objavljen oglas
  • neka bude u PDF formatu, A4.

Što ako je CV prazan?

Vrlo jednostavno – popunite ga! Pokažite da ste spremni razvijati se i izvan formalnih institucija obrazovanja. Na primjer, možete posegnuti za nekim online tečajem i izbrusiti svoja znanja i vještine u nekom od područja interesa. Preporučujemo Campster, interaktivnu platformu za online učenje koja nudi čitav niz tečajeva po povoljnim cijenama – uz njih možete postati tate mate za pisanje projekata, programiranje, event management, internet marketing, rad u Microsoft Officeu, učiti strani jezik i još štošta. Kompletnu ponudu možete potražiti na službenim stranicama, a nakon educiranja (u bilo koje vrijeme i s bilo kojeg mjesta) certifikat priložiti svojem životopisu.

FOTO: PIXABAY