LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
John Kerry za BBC nakon trodnevnih pregovora

Kerry: „Stabilizacija regije nam je zajednički interes"

Dogovor nije postignut. Unatoč tome, svi djeluju optimistično. U utorak ujutro američki tajnik John Kerry dao je ekskluzivni intervju za BBC Radio 4 rekavši kako su bili na rubu dogovora te kako je dugotrajni plan mirna i stabilna bliskoistočna regija.

Dogovor nije postignut. Unatoč tome, svi djeluju optimistično. U utorak ujutro američki tajnik John Kerry dao je ekskluzivni intervju za BBC Radio 4 rekavši kako su bili na rubu dogovora te kako je dugotrajni plan mirna i stabilna bliskoistočna regija.

U subotu su završili trodnevni pregovori između zemalja članica Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda i Njemačke s iranskim predstavnicima, a čija je tema bilo iransko nuklearno pitanje. Dogovor nije postignut. Unatoč tome, svi djeluju optimistično. U utorak ujutro američki tajnik John Kerry dao je ekskluzivni intervju za BBC Radio 4 rekavši kako su bili na rubu dogovora te kako je dugotrajni plan mirna i stabilna bliskoistočna regija.

„Pregovori su bili korektni. Razlike u mišljenjima su bile minimalne, rekao bih da je bilo četiri ili pet formulacija oko kojih smo zapeli, ali ništa što se ne može riješiti. Francuska nije kriva što se dogovor nije dogodio. Bili su možda glasniji od drugih, ali ne pretjerano. Kada smo im iznijeli prijedlog u subotu, bila je to zajednička odluka. Njihovo je (iransko) pravo da taj prijedlog još detaljnije razmotre. Na kraju krajeva, to su i odlučili.“ 

„Izrael se ne mora bojati da će Iran jednog dana imati nuklearno oružje. Naša je odgovornost, ne samo prema Izraelu, već prema cijelom svijetu, da ne dopustimo da se to dogodi. Ono što iranska strana traži je pravo na obogaćivanje uranijem, za nuklearnu energiju. Mi, međunarodna zajednica, moramo osigurati da Iran ne dođe do točke da ima količinu uranija dovoljnu za proizvodnju nuklearnog oružja. Iranci trebaju shvatiti da za sve mora postojati kompromis. Ako žele nešto nastaviti raditi (obogaćivati svoj arsenal uranija), moraju biti spremni dati nešto zauzvrat.“ 

„Naš je cilj mirna i stabilna regija (Bliski istok). U zadnjih trideset i pet godina naša je komunikacija bila nepostojeća. Pričali smo više u tridesetak sati pregovora (od četvrtka do subote), nego u zadnjih tridesetak godina.“

„Teme razgovora s iranskim predstavnicima nisu bili Sirija i Hezbollah. Nismo pričali o geopolitici. Hezbollah je vrlo ozbiljna tema, no za jedan sasvim novi razgovor. Naš je stav da je Hezbollah teroristička organizacija i pri tome stojimo. Veza između Irana i Hezbollaha ne smije i neće dovesti u pitanje ove pregovore. Tema ovih pregovora je iransko nuklearno pitanje i svi smo usredotočeni jedino na to. O Siriji sam s gospodinom Zarifom (iranskim ministrom vanjskih poslova) pričao manje od pola minute. Kao što sam rekao, geopolitika nije bila tema ovih razgovora. Ponovno uvođenje Irana u međunarodnu zajednicu jako je važno za regiju. Stabilan Iran mogao bi biti ključ za mir na Bliskom istoku.“

„Navodi o američkom prisluškivanju u Europi nisu narušili odnose između Sjedinjenih Država i europskih zemalja. Svi znamo za što se borimo i protiv čega. Borba protiv terorizma naš je zajednički cilj. Predsjednik (Barack Obama) je naredio preispitivanje svih aktivnosti NSA-e i toga je Europa svjesna. Ono što se događalo, ako se događalo, trajalo je jedan duži period, bez odobrenja i znanja predsjednika Obame. Trebamo se usredotočiti sada na ono što je ispred nas i ne ponavljati pogreške iz prošlosti.“

FOTO: WIKIMEDIA