Učeničko natjecanje

Bronca za Hrvatsku na Međunarodnom turniru mladih prirodoslovaca

Međunarodni turnir mladih prirodoslovaca 2018

Zahvaljujući studentskoj udruzi Istraživački centar mladih, Hrvatsku su i ove godine predstavljali naši učenici na Međunarodnom turniru mladiih prirodoslovaca s kojeg su se vratili na odličnom trećem mjestu.

Hrvatski tim sastavljen od šest učenika sudjelovao je na Međunarodnom turniru mladih prirodoslovaca u Tbilisiju, glavnom gradu Gruzije, od 5. do 12. srpnja 2018. godine Učenici, predvođeni članovima Istraživačkog centra mladih, postigli su izvrstan rezultat osvojivši brončanu medalju. Ovo je već četvrta medalja zaredom koju su naši učenici osvojili na ovom natjecanju.

Međunarodni turnir mladih prirodoslovaca ekipno je natjecanje koje pokriva područja raznih prirodnih znanosti: matematike, fizike, biologije, kemije i informatike. Tim učenika uz vodstvo mentora rješava niz unaprijed zadanih eksperimentalnih problema te tijekom natjecanja predstavlja i brani svoja rješenja u takozvanim znanstvenim borbama s drugim timovima.

Kapetan hrvatske ekipa ove je godine bio Grgur Premec, a uz njega su se natjecali Ana Ćenan, Elena Lukačević, Luka Mikšić, Marko Šarić i Andrej Todić. Pripremali su ih i vodili studenti Sveučilišta u Zagrebu: Domagoj Pluščec s Fakulteta elektrotehnike i računarstva te Domagoj Gajski, student Prirodoslovno-matematičkog fakulteta.

Sudjelovanje hrvatskog tima na međunarodnom turniru organizira neprofitna studentska udruga Istraživački centar mladih. Putovanje na međunarodno natjecanje ove su godine podržali Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, tvrtka Comping te županije, gradovi, općine i škole naših natjecatelja.

Komentari na članak

Vezani članci

Eurostat, osnovna škola

Istraživanje Eurostata

Većina učenika viših razreda osnovnih škola u Hrvatskoj uči dva strana jezika

Više od 17 milijuna učenika viših razreda osnovne škole u zemljama EU odnosno 98,6% njih, učilo je najmanje jedan stranih jezik, dok ih je 10 milijuna (58,5%) učilo dva strana jezika ili više.

Novac

Natječaj za stipendije

Hrvatska školska zaklada stipendira mlade koji ove jeseni upisuju prvu godinu studija

Stipendija može trajati do pet godina, uključujući tri godine preddiplomskog i dvije godine diplomskog studija. Ukupan je iznos stipendije 2000 američkih dolara, odnosno oko 13 750 kuna.

Matematika

Interes za prirodne znanosti

Prirodoslovno-matematički fakultet u Zagrebu otvara svoja vrata zainteresiranim studentima

Manifestacijom „Dan i noć na PMF-u” obuhvatit će se sedam odsjeka PMF-a gdje će studenti moći na zanimljiv način uvidjeti važnost prirodoslovnih znanosti.

Održan Dan otvorenih vrata na FOI-ju

Dan otvorenih vrata

Posjetitelji iz cijele Hrvatske upoznali FOI

Posjetitelji iz cijele Hrvatske saznali su kako izgleda uobičajeni dan studenta FOI-ja. Posjetili su zgradu fakulteta, studentski dom, studentski restoran i poslušali informacije o projektima i aktivnostima koje se tu odvijaju.

prir.lep.

Projekt Gornjogradske gimnazije

VIDEO: „Prirodoslovna lepeza“ olakšava učenicima upis na željeni fakultet

Zahvaljujući projektu „Prirodoslovna lepeza“ učenici triju hrvatskih škola iskusili su novi pristup pojedinim granama znanosti. Profesori Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije mentorirali su radne grupe koje su izrađivale nove kurikulume i osigurale njihovu kvalitetu.