LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Na današnji dan

Kupnjom lavande sudjelujte u obilježavanju Dana sive vrpce

Dan sive vrpce obilježavat će se na glavnim trgovima Varaždina, Zagreba, Osijeka, Čakovca i Rijeke. Na taj će se način informirati javnost o problemima s kojima se oboljeli od tumora mozga susreću.

Dan sive vrpce obilježavat će se na glavnim trgovima Varaždina, Zagreba, Osijeka, Čakovca i Rijeke. Na taj će se način informirati javnost o problemima s kojima se oboljeli od tumora mozga susreću.

U subotu 18. lipnja 2016. godine drugi put u Hrvatskoj obilježiti će se Dan sive vrpce, međunarodni dan oboljelih od tumora mozga. Cilj je obilježavanja senzibilizirati javnost, podići svijest ljudi i usmjeriti pozornost na ljude među nama koji se bore s ovom teškom bolešću. Ove godine u akciji sudjeluju studenti i profesori Odjela biomedicinskih znanosti Sveučilišta Sjever, odnosno studija sestrinstva.

Od 10 do 12 sati na Trgu kralja Tomislava u Varaždinu sudionici akcije sve zainteresirane upoznat će s informacijama o bolesti tumora mozga i senzibilizirati javnost. Građani će moći podržati akciju i simboličnom donacijom – kupnjom buketića lavande sa sivom vrpcom. Uz Varaždin, obilježavanje Dana sive vrpce događat će se na glavnim trgovima u Zagrebu, Osijeku, Čakovcu i Rijeci. Studentima i nastavnicima Sveučilišta Sjever pridružit će se zamjenik župana Varaždinske županije Alen Kišić i drugi gosti.

Studij sestrinstva Sveučilišta Sjever i udruga Glia, koja je ujedno i organizator ovog događanja, surađuju već nekoliko godina kroz edukaciju studenata na predavanjima kao i na vježbovnoj nastavi u bolnicama. Ova je akcija nastavak uspješne suradnje te ujedno promocija širokih kompetencija prvostupnika Sestrinstva kao edukatora javnosti i promotora zdravlja.

Simboličnom donacijom za buketić lavande sa sivom vrpcom građani mogu pomoći udruzi Glia da pruži primjerenu psihosocijalnu pomoć oboljelima i njihovim obiteljima. Dan sive vrpce udruzi predstavlja povod za informiranje javnosti o problemima s kojima se oboljeli od tumora mozga susreću. Njime se, ujedno, obraća nadležnim institucijama koje mogu pripomoći u podizanju standarda liječenja ovih bolesnika u Republici Hrvatskoj te potaknuti medicinska istraživanja u tom području.

Najveće probleme oboljelih nastojali su riješiti sami: izostanak psihološke pomoći kao standardnog dijela liječenja nadoknađen je psihoedukativnim grupama, a neinformiranost pacijenata webom koji je pisan jezikom pacijenata, predavanjima i edukativnim brošurama. Ali za uvođenje molekularne dijagnostike koja je u svijetu već nekoliko godina uobičajena, potrebna im je pomoć institucija. Stoga su ovo obilježavanje posvetili problemu dijagnostike tumora mozga u Hrvatskoj.

FOTO: KRISTINA MAREČIĆ/STUDENTSKI.HR