LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Must do lista

Tradicionalna europska jela koja morate probati

Ljubav ide kroz želudac. To je u potpunosti točno jer svi volimo hranu i hrana je ljubav. Zavirite u listu tradicionalnih europskih jela koja su apsolutno ukusna i moraju se probati pa makar jednom u životu!

Ljubav ide kroz želudac. To je u potpunosti točno jer svi volimo hranu i hrana je ljubav. Zavirite u listu tradicionalnih europskih jela koja su apsolutno ukusna i moraju se probati pa makar jednom u životu!

Ljubav ide kroz želudac.

To je u potpunosti točno jer svi volimo hranu i hrana je ljubav.

Ako volite ''must-do'' i ''to-do'' liste, a još više volite hranu, spremite ovaj članak odmah u knjižne oznake u svojemu pregledniku, provjerite koliko dođu karte za zemlje koje vam nude odlične tradicionalne specijalitete i uživajte u provodu poput pravih gurmana.

Hrvatska agencija za hranu na svojoj stranici ima navedena jela hrvatske nematerijalne kulturne baštine među kojima visoko kotiraju zagorski štrukli, paški sir i slavonski kulen.

Dok vam mi slažemo listu hrvatskih delicija, zavirite u listu tradicionalnih europskih jela koja su apsolutno ukusna i moraju se probati pa makar jednom u životu!

Norveška

Norveška ne obiluje samo fjordovima, već ima i odlične delicije od ribe. Takav primjer je tradicionalno jelo Rakfisk pripremljeno od pastrve koja se, nakon ribolova, očisti, dobro nasoli, pritisne prešom i ostavi da fermentira dva do tri mjeseca. Tako nasoljena može stajati čak i do godinu dana, a potom se jede sirova, bez ikakvog daljnjeg kuhanja. Samo ime jela može naslutiti o čemu se radi - rak je derivacija riječi rakr (vlažan, nakvašen), a fisk je riječ za ribu.

Rakfisk se poslužuje s norveškim pogačicama Flatbrød, kruhom Lefse, lukom, vrhnjem ili senfom. Ipak, jelo nije za svakoga te se ne preporuča trudnicama i ljudima sa slabijim imunitetom.

Austrija

Ako ste pomislili na bečku šniclu, štrudle od jabuka ili Sacher tortu, istaknut ćemo kako to nisu austrijska tradicionalna jela, već jela tipična za Beč. Većina austrijskih tradicionalnih jela bazirana je na mesu, no mi ćemo vam predstaviti austrijsku poslasticu - Mohnkuchen. Često ga smještaju u njemačke kuhinje, no ipak on je tipičan i tradicionalan za austrijski prostor. Unutrašnjost kolača sastavljena je od makova zrna, a donji dio napravljen je od tijesta pomiješanog s jogurtom. Odozgora je sastavljen od mrvica koje se tijekom pečenja izvrsno sastave sa smjesom od makovog zrnja.

Iako veoma sličan našoj makovnjači, u receptu nekoliko namirnica varira, ovisno od restorana do restorana. Preporučamo vam da, ako niste dosada, probate i Gemüsesuppe, juhu od povrća poput graška, mrkve, prokulica, celera i sl.

Wales

Oni koji su bili u Cardiffu i dobrano ga istražili mogli su naići na mali restorančić koji je u obiteljskom vlasništvu preko sto godina, uz manju pauzu rada tijekom Prvog svjetskog rata. Clark's Pie osnovan je upravo radi istoimene mesne pite, poznatije još i kao ''Clarkies''. Recept je strogo čuvana tajna, a sama pita sastoji se od tankog i hrskavog tijesta ispunjog smjesom mesa, njegova soka i povrća.

Pita se može jesti rukama, a svaki komad na sebi ima i natpis ''Clarpie''. Možete birati između veće i manje pite, pite s Tikka okusom (malo začinjenije), pite s komadima piletine, rajčice i lukom, pite s punjenjem od piletine i gljiva, mesnih školjki, od govedine i povrća i naposljetku vegetarijanske verzije sa sirom i lukom.

Pogledajte i mini fan video!

Island

S obzirom na vremenske prilike, Island ne obiluje visokim stepama, a samim time autohtono stanovništvo je kroz stoljeća svoj menu prilagodilo tako da se većina hrane bazira na mesu (pogotovo ribi) te mliječnim proizvodima. Tek je u 19. stoljeću počeo uzgoj povrća i žitarica, a uvezene su i mnoge voćne delikatese (dotada su jedino voće bile šumske bobice). Većina jela prije nije bila kuhana te je sušena zbog nedostatka soli.

Tako je delicija ostao Hakarl - sušeni morski pas. Važno je istaknuti kako se snažno preporuča da ga ne spremate u svojim domovima ukoliko ne znate i ako vam netko nije pokazao. Ako Hakarl nije spremljen na adekvatan način, može vam uzrokovati različite probleme, uključujući trovanje hranom. Sprema se tako što se dio morskog psa očisti, opere i spreša u blizini mora na 6-7 tjedana. Nakon što to vrijeme prođe vadi se iz preše. Tim je postupkom meso omekšalo i otpustilo toksine poput amonijaka koji vas mogu otrovati. Nakon toga stavlja se u pušnicu i dimi. No, ovo jelo nije za svakoga.

FOTO: DINMAT.NO