LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
KORISNI SAVJETI

Postupak prebacivanja liječniku u mjestu studiranja

Odabir novog liječnika i procedura koja slijedi nije komplicirana uz dobre upute.

Odabir novog liječnika i procedura koja slijedi nije komplicirana uz dobre upute.

Jedino gore od biti bolestan i ležati u krevetu jest biti bolestan i putovati autobusom ili vlakom kući radi posjeta obiteljskom liječniku. Tu je situaciju nabolje riješiti čim se dođe u mjesto studiranja – nakon dobivanja iksice, shvaćanja javnog prijevoza i snalaženja na fakultetu, treba pronaći liječnika kod kojeg se možete prebaciti.

Za novog je liječnika važno da prima nove pacijente te da ima mjesta za vas, a za vas je bitno da imate potrebnu dokumentaciju kako bi taj prijelaz bio čim bezbolniji i brži. Točan postupak možete pronaći na službenim stranicama HZZO-a ili Središnjem državnom portalu, a mi ćemo vas u nastavku provesti kroz nekoliko koraka koji vam slijede pri prebacivanju.

1. Odabir novog liječnika

Kada dođete u odabrano mjesto studiranja, počnite se raspitivati na vrijeme. Većina liječnika mijenja i upisuje nove pacijente pri kraju godine, stoga je poželjno obaviti inicijalni razgovor s liječnikom ili medicinskom sestrom o tome mogu li vas i kada primiti.

Na društvenim mrežama i forumima dosta se piše o tome kako će mnogo liječnika reći da nemaju mjesta, no uvijek će se naći liječnik blizu vašeg stana/doma koji ima razumijevanja za studente daleko od obiteljskog doma. Zatim od njega ili sestre trebate dobiti informacije koje ćete napisati u svojoj izjavi o promjeni doktora; ime i prezime, šifru izabranog doktora, točan naziv djelatnosti i slično (sestre znaju sve).

2. Izjava o izboru/promjeni izabranog doktora

Dokument možete tražiti u ordinaciji svog dosadašnjeg obiteljskog doktora ili ga isprintati sa stranica Narodnih novina na sljedećoj poveznici. Izjava sadrži nekoliko odjeljaka u kojima morate ostaviti svoje osobne podatke, status i podatke zdravstvenog osiguranja, podatke o novoizabranom liječniku te razlog promjene izbora liječnika. Svoje podatke ispunjavate vi, drugi dio izjave ispunjava i ovjerava novoizabrani liječnik.

Ako mijenjate liječnika usred godine, morate napisati valjani razlog; promjena mjesta stanovanja najvažnija je za studente, ali razlozi su i prestanak rada dosadašnjeg liječnika, promjena lokacije njegove ordinacije, vaše izbivanje iz mjesta stanovanja duže od tri mjeseca te neslaganje s dosadašnjim liječnikom. Potrebne su vam tri potpune izjave, odnosno tri primjerka. 

3. Predaja izjave u HZZO (Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje)

Novoizabrani liječnik dobit će ostalu zdravstvenu dokumentaciju od vašeg dosadašnjeg liječnika te vas, nakon ispunjavanja izjava, uputiti o daljnjem postupku. Ili će liječnik preuzeti izjavu i dovršiti promjenu, ili će vas uputiti u najbliži ured HZZO-a.

U slučaju da izjave nosite sami, adrese možete pronaći na sljedećoj poveznici. Neke od lokacija su Zagreb (Jukićeva 12, 10 000 Zagreb), Rijeka (Slogin kula 1, 51 001 Rijeka), Split (Obala Kneza Branimira 14, 21 000 Split) te Osijek  (Kralja Zvonimira 1, 31 000 Osijek).

4. Važno je znati

Kada promijenite liječnika, ne možete ga ponovno mijenjati sljedećih godinu dana. Također, novoizabrani liječnik treba vam ostvariti pravo zdravstvene zaštite u roku od 10 dana nakon potpisivanja izjave (nakon tri dana dobiva vašu dokumentaciju). Ako ne želite promijeniti liječnika za stalno, kao razlog navodite da nećete biti u mjestu stanovanja duže od tri mjeseca, što će vam omogućiti da samo privremeno budete kod liječnika u mjestu studiranja.

Ako se za dodatne informacije ne možete obratiti dosadašnjem obiteljskom liječniku ili niste dobili sve potrebne informacije od novoga, detaljne upute nalaze se na službenim stranicama HZZO-a.

FOTO: PIXABAY