LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Psihološki aikido

Kako na miran način pridobiti sugovornika i pobijediti u raspravi

Često postajemo žrtve sugovornika koji u afektu ne sudjeluju razumno u raspravama. Takve je situacije moguće riješiti u dva koraka i izaći iz sukoba kao pobjednik.

Često postajemo žrtve sugovornika koji u afektu ne sudjeluju razumno u raspravama. Takve je situacije moguće riješiti u dva koraka i izaći iz sukoba kao pobjednik.

Koliko ste puta željeli da vaš sugovornik shvati da ste u pravu, ali njegovo je nerazumijevanje kombinirano s vašom žarkom željom da se vaše mišljenje uvaži dovelo do samo još većeg razdora? Svi volimo biti u pravu, a volimo i da drugi to shvate. Međutim, sugovorniku nekad može biti teško uvidjeti da je vaš stav ispravan, čak i ako jest. Krivac za to može biti način na koji sudionici rasprave izražavaju mišljenje i svojim postupcima djeluju na osobe s kojima razgovaraju. Bright Side otkriva nekoliko jednostavnih, a efektnih poteza psihološkog aikida – tehnike rješavanja bilo kojeg nesporazuma bez svađe.

Prepuštanje

Psihološki aikido zapravo je mentalno balansiranje na lopti – balansiranje prije agresije. Prepustite se kako biste oslabili otpor, kažu budisti. Nemojte se boriti; na taj ćete način postati ono protiv čega se borite. Previše energije uložene u iskazivanje moći dovodi do suprotnog rezultata. Tako još više podižete negativne emocije suprotstavljene strane te si činite medvjeđu uslugu.

FOTO: Pixabay

Šutnja je zlato

Osoba koja viče na vas u afektivnom je stanju, što znači da ono što govori zapravo ne govori svjesno. Kada to promotrite na ovaj način, više vam neće imati smisla voditi raspravu s osobom koja je u afektu jer bi to bilo jednako vođenju razgovora s osobom koja spava. Ono što vam netko govori pod utjecajem negativnih emocija govori o toj osobi, a ne o vama. Jeste li ikada doživjeli da na vas viče netko tko je dobre volje? Besmisleno je uzvraćati vikanjem – takav je potez jednak guranju nekoga tko se utapa dublje pod vodu. Kada se osjećamo loše, plačemo, urlamo i optužujemo druge. Osoba koja viče u ljutnji zapravo se utapa u vlastitom bijesu i osjeća se loše, nemojte joj pomagati u tome.

Umjesto uzvraćanja otrovnih riječi, radije šutite i pustite ih da se smire. Ne uzimajte u obzir njihove riječi jer su one samo izraz očaja. Održite svoju unutarnju i vanjsku smirenost govoreći si da ste sjajni jer se možete nositi s ovakvim osobama, ali i da ste mentalno iznad njih jer je njihov bijes samo odraz njih samih. A vaša šutnja i smirenost, s druge strane, mnogo govore o vašem mentalnom stanju. Dok viču, usredotočeno ih promatrajte i pažljivo slušajte. Uskoro će i sami postati svjesni pozicija u kojima se oboje nalazite. Kako navedenu tehniku primijeniti u praksi, pogledajte u videu

U takvim se situacijama nije lako prepustiti i šutjeti te na prvi pogled dati drugoj osobi da manipulira situacijom, ali se isplati. Ako se jedna strana u sukobu ponaša mudro i staloženo, svi prisutni počinju se osjećati mirnije. Stoga je umijeće psihološkog aikida odličan način za očuvanje vlastitog zdravlja, ali i zdravlja svih s kojima ste u svakodnevnim kontaktima. Jednom kada vaša šutnja pobijedi bijes osobe s kojom ste u konfliktu te na taj način dokažete svoju poantu – riječi su na vašoj strani.

FOTO: FLICKR