LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Istraživanje Sveučilišta u Astonu

Hormoni ispušteni nakon vježbanja „predviđaju" biološku starost osobe

Taj bi se podatak mogao iskoristiti kod liječenja bolesti kao što je dijabetes tipa 2.

Taj bi se podatak mogao iskoristiti kod liječenja bolesti kao što je dijabetes tipa 2.

Znanstvenici sa Sveučilišta u Astonu (UK) otkrili su potencijalnu molekularnu poveznicu između irisina, nedavno otkrivenog proteina koji se oslobađa iz mišićnih stanica nakon vježbanja, te procesa starenja. Irisin nastaje prirodnim putem u ljudskim stanicama, a funkcija mu je reprogramiranje masnih stanica da sagorijevaju zalihe energije umjesto da ih spremaju. Na taj se način ubrzava metabolizam i organizam se bori protiv debljanja.

Skupina istraživača, na čelu s dr. Jamesom Brownom, dokazala je usku vezu između razine irisina u krvi i biološkog markera starenja, koji se zove duljina telomera. Telomere su regije na samim krajevima kromosoma, koje tijekom vremena, zbog brojnih dioba stanice, postaju sve kraće. Kratka duljina telomera također je povezana s brojnim dobnim bolestima kao što su rak, bolest srca i Alzheimerova bolest.

U istraživanju su sudjelovale zdrave osobe koje ne pate od pretilosti i dokazano je da pojedinci koji su imali visoke razine irisina u krvi imaju i dulje telomere. Taj podatak pruža potencijalnu molekularnu vezu aktivnosti osoba i zdravlja tijekom starenja jer su osobe s visokom razinom irisina u krvi „biološki mlađe“.

Dr. James Brown iz astonškog Istraživačkog centra za zdravo starenje kaže:

„Vježbanje ima širok spektar beneficija, od prevencije bolesti srca i krvnih žila, do gubljenja na težini. Nedavna istraživanja dokazala su da vježbanje može zaštititi ljude od ubrzanog fizičkog i mentalnog starenja, a naša otkrića daju potencijalnu molekularnu vezu između zdravog procesa starenja i ustrajanja u tjelesnoj aktivnosti.“

Sam irisin, koji se luči iz mišića kao odgovor na vježbanje, mijenja funkciju masnih stanica pa time i brzinu metabolizma. Smatra se da to ima za posljedicu gubitak na težini, a taj bi se podatak mogao iskoristiti kod liječenja bolesti kao što je dijabetes tipa 2. Ukratko: što smo više fizički aktivni, to smo mlađi!

FOTO: CDN.THEATLANTIC.COM