LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Ljetni poslovni savjeti

Donosimo savjete za pobjeđivanje nezadovoljstva poslom i čuvanje živaca

Studentski poslovi mogu biti teški i stresni, no donosimo vam savjete kako se nositi s lošim situacijama i što duže ostati na poslu.

Studentski poslovi mogu biti teški i stresni, no donosimo vam savjete kako se nositi s lošim situacijama i što duže ostati na poslu.

Ljeto je u punom sjaju, u doslovnom i prenesenom značenju, gradovi u unutrašnjosti Lijepe Naše prazni su, dok oni na obali pucaju po šavovima, plaže i kafići posjećeniji su nego ikada. Dok školarci uživaju u praznicima, zaposleni broje dane do godišnjeg ili oplakuju činjenicu da se s istog moraju vratiti na posao, a studenti se ljeti dijele na tri skupine. Prvi su oni koji su položili sve ispite u ljetnom roku, dovoljno zaradili za vrijeme akademske godine i sada na nekoj plaži ubiru plodove svoga rada, a najveći im je problem odabir najbolje fotke za Instagram. Drugu skupinu čine oni koji su u lipnju i srpnju bili manje sretni i spretni pa ljeto provode kupajući se u skriptama i knjigama. Oni također znaju otići na plažu, zavaravajući se da će ondje učiti, no to ih ubrzo sustigne pa stvarno moraju učiti.

Posljednja skupina sretnika je ona kojima se danas obraćamo. Riječ je o zaposlenim studentima. Bilo da radite sezonski ili posao koji ste radili tijekom godine, vjerujemo da je mnogima od vas dosadio ili je bilo trenutaka u kojima ste bili spremni reći šefu i kolegama sve u lice, otići i ne vratiti se. Ipak, još ste tu, a mi smo ovdje da vam s nekoliko savjeta pomognemo u svladavanju situacija u kojima poželite dati otkaz.

Otkrijte odakle dolazi nezadovoljstvo

Kada nevoljko odlazite na posao ili ste ondje mrzovoljni, često ne možete odrediti što vam zapravo smeta ili vas ljuti. Dobro je stoga razmisliti o razlozima nezadovoljstva ili ljutnje. To može biti loš odnos s kolegom koji lako možete poboljšati razgovorom ili niska plaća za čije se povećanje, vjerovali ili ne, možete raspitati kod poslodavca. Kako bilo da bilo, većina je situacija zapravo rješiva, vi ih samo morate znati prepoznati i suočiti se s njima, dakako, imajući na umu moguće posljedice.

Usredotočite se na pozitivne aspekte posla

U teškim biste se trenucima trebali prisjetiti pozitivnih aspekata svog radnog mjesta. To može biti dobra zarada, fleksibilno radno vrijeme, dobar odnos s kolegama ili činjenica da simpatija radi u vašoj blizini. Ako osvijestite dobre strane posla, veća je vjerojatnost da ćete lakše izgurati kroz teže periode. Pomoći vam može i pomisao da u životu ima mnogo gorih stvari od rada ljeti te da možda ipak trebate biti zahvalni na toj prilici.

Podsjetite se zašto radite

Zarada je glavni, najveći, često i jedini motivator koji nas može zadržati na radnom mjestu. Ako ste njome zadovoljni, imate dobar razlog za ostanak na poslu. Zadržati vas može ideja što ćete učiniti sa zarađenim novcem. Planiranje putovanja, kupovina dugo željenog predmeta ili plaćanje godine na faksu samo su neki poticaja zašto još uvijek ne biste trebali zalupiti vratima i otići.

Otkrijte što biste radije radili

Ako mislite da vam posao koji radite ne pruža ništa, možda se varate. Gotovo svaki posao može vam biti odskočna daska za drugi, uglavnom bolji. Upoznajte ljude, stvarajte kontakte, prikupljajte informacije te to iskoristite kako biste se zaposlili negdje drugdje. Osim toga, loše iskustvo na sadašnjem poslu bit će vam pouka za dalje te ćete sljedeći posao vjerojatno izabrati mudrije.

Odaberite drugi posao i uživajte u životu

Ako vas niti jedan od ovih razloga nije uspio navesti da barem razmislite o ostanku na poslu, otiđite. Ništa nije vrijedno vašeg zdravlja i dobrobiti. Ni u kojem slučaju ne biste trebali trpjeti loše odnose ili ponižavanja, kao i kršenje radničkih odnosno studentskih prava. Ako je situacija uistinu nerješiva, suočite se s tom činjenicom i dajte otkaz. Poslova, i to boljih, itekako ima, na vama je samo da krenete u potragu. I to nasmijani i za (lošije) iskustvo bogatiji.

FOTO: PIXABAY