LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Rezultati istraživanja

Čitanje ima glavnu ulogu kada je u pitanju mentalno zdravlje; važnije je no što smo smatrali

Na Sveučilištu u Hong Kongu provedeno je istraživanje kojim se došlo do zapanjujućih rezultata o tome kako su čitanje i pojava demecije iznimno povezani. Saznajte zašto je dobro uvijek imati knjigu pri ruci gdje god krenuli.

Na Sveučilištu u Hong Kongu provedeno je istraživanje kojim se došlo do zapanjujućih rezultata o tome kako su čitanje i pojava demecije iznimno povezani. Saznajte zašto je dobro uvijek imati knjigu pri ruci gdje god krenuli.

Ako ste se našli u situaciji u kojoj ste ponovno kupili knjigu nakon što doma već imate jedan poveći kup knjiga koje ste jednako impulzivno kupili i još niste krenuli u njegovo osvajanje, više se ne morate brinuti. Svaki put kada kupite još jednu knjigu, više vas nema razloga peći savjest jer ste to učinili. Vaše će vam mentalno zdravlje biti zahvalno. 

U časopisu Jama psychiatry objavljenom u Hong Kongu nalazi se teza kako knjige mogu spriječiti pojavu demencije kod čitatelja. Naime, istraživanje je okupilo 15 582 osobe koje su starije od 65 godina te ih je pratilo nekoliko godina. Kod pojedinaca koji su obavljali intelektualne aktivnosti poput čitanja na dnevnoj bazi, radikalno se smanjila mogućnost razvoja demencije. 

Istraživači su na početku bili skeptični oko navedenih rezultata pa su prilagodili i ostale faktore poput fizičke aktivnosti, jedenja povrća, socioekonomskog položaja, socijalnih aktivnosti i slično. Čak i nakon uzimanja u obzir i prilagodbe navedenim faktorima čitanje na dnevnoj bazi svejedno je odskakalo kao jedan od načina na koji pojedinac može sniziti mogućnost razvoja demencije. 

No, ono što je bitno naglasiti jest kako korelacija ne znači jednakost. Naime, istraživači su došli do zaključka da čitanje na dnevnoj bazi značajno umanjuje rizik od razvijanja demencije, ali ne vrijedi obrnuto. Nisu došli do zaključka da ako ne čitate dovoljno, povećavate mogućnost razvoja demencije. Iznimno je bitno ne izjednačavati dva navedena zaključka. 

Navedena povlastica čitanja nije jedina povlastica zato što čitanje pomaže pri popravljanju sjećanja, funkcioniranju mozga, smanjenju stresa, povećanju empatije te vas čini boljim. Tko bi mogao zaboraviti činjenicu da su čitatelji Harryja Pottera bili manje skloni prihvaćanju i izglasavanju Donalda Trumpa za predsjednika, nego njihovi vršnjaci bezjaci? 

FOTO: PIXABAY