LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Nada je rođena

Beba izliječena od infekcije HIV-om

Znanstvenici uspjeli ponoviti rezultate jednog od najvećih medicinskih dostignuća u posljednjih nekoliko godina.

Znanstvenici uspjeli ponoviti rezultate jednog od najvećih medicinskih dostignuća u posljednjih nekoliko godina.

Prije otprilike godinu dana znanstvenici sa Sveučilišta John Hopkins dospjeli su na naslovnice nakon objave da su uspjeli savladati i ukloniti virus koji uzrokuje AIDS iz organizma djeteta HIV pozitivne majke iz Mississippija. Počeli su antiretrovirusno liječenje prije nego što je beba bila stara 30 sati. Sada je stara 3 i pol godine i još uvijek nema tragova virusa u njezinu organizmu, s naglaskom na činjenicu da se već dvije godine ne liječi. Nakon mnogih rasprava oko slučaja djevojčice i ponekih nejasnoća kako se liječenje odvijalo, mnogi znanstvenici ostali su skeptični.

Ona je ipak tek druga osoba ikad „izliječena“ od virusa HIV-a. Prije nje od virusa se oporavila jedna odrasla osoba (Timothy Ray Brown, poznat kao „berlinski pacijent“) nakon transplantacije matičnih stanica. Teško je dokazati da su iz tijela u potpunosti uklonjeni svi HIV virusi te se zato koristi termin „funkcionalno izliječen“. To znači da se virus učinkovito kontrolira te da imunološki sustav ostaje zdrav bez medicinskih tretmana.
 

FOTO: 24sata.info
 
Timothy Ray Brown, "berlinski pacijent"
 

5. ožujka 2014. doktori objavljuju uspješno liječenje drugog djeteta. Majka u naprednoj fazi bolesti koja se nije liječila, u travnju 2013. rodila je djevojčicu. Četiri sata nakon rođenja liječnici su počeli s agresivnom terapijom, a kroz 11 dana više nisu mogli pronaći tragove virusa. 

Liječnici inače nikad ne podvrgnu pacijente ovakvoj vrsti agresivne terapije osim ako su sigurni da je dijete bolesno; dakle, nekad prođe i nekoliko tjedana. „Naravno da sam bila zabrinuta“, kaže Audra Deveikis iz Dječje bolnice Miller, „ali majčina bolest nije bila pod kontrolom pa sam razmatrala rizik od prijenosa bolesti i toksičnost lijekova.“

Deborah Persaud iz bolnice John Hopkins, koja je provela ultrasenzitivno testiranje obaju djeteta, kaže da organizam bebe iz Los Angelesa drukčije reagira u odnosu na bolesnike čija je bolest samo potisnuta nakon uspješnog liječenja. Iako ispitivanja pokazuju da se dijete u starosti od 9 mjeseci u potpunosti riješilo virusa, još uvijek je liječe kombinacijom triju lijekova, pa se još uvijek ne može reći da je u potpunosti izliječena ili da je bolest u remisiji.

„Jedini način da zapravo dokažemo da je bolest došla u stanje remisije kod ove djece jest da im prestanemo davati lijekove“, dodaje Persaud, „a to je riskantno.“ Postoji još slučajeva s velikom vjerojatnosću izlječenja, petero djece u Kanadi i troje u Južnoj Africi. U Sjedinjenim Američkim Državama, majke zaražene HIV-om liječe se tijekom trudnoće kako bi se smanjila vjerojatnost prijenosa virusa na dijete.

Kroz nekoliko mjeseci trebalo bi početi kliničko ispitivanje u kojemu će 60 beba koje su se rodile zaražene početi primati lijekove već kroz prva dva dana života. „Kliničko ispitivanje koje planiramo specifično je jer ćemo prekinuti terapiju te je opet započeti u slučaju povratka virusa“, kaže Yvonne Bryson iz Dječje bolnice Mattel Kalifornijskog sveučilišta u Los Angelesu (eng. UCLA), koja je sudjelovala u liječenju djeteta iz Los Angelesa. Rezultati tog ispitivanja pomoći će doktorima da odluče kad trebaju prestati davati lijekove djevojčici.

Ova otkrića objavljena su na 21. konferenciji o retrovirusima i oportunističkim infekcijama (eng. CROI) održanoj od 3. do 6. ožujka 2014. u Bostonu. 

FOTO: SCIENCE ILLUSTRATED