Pokrenut Institut za političko obrazovanje

INTERVJU: Novoosnovanom udrugom mladi nastoje pokazati pozitivnu stranu politike

Naslovna IPO

Institut za političko obrazovanje nova je udruga koju su osnovali mladi studenti. Promatrajući razinu na kojoj se nalazi politička informiranost, kao i obrazovanje mladih u Hrvatskoj u tom području, odlučili su se aktivirati te doprinijeti svojim radom.

Institut za političko obrazovanje nova je udruga u Republici Hrvatskoj. Cilj joj je prikazati „pozitivnu stranu politike“. Ciljana skupina Instituta prvenstveno su mladi ljudi do 35. godine života.

Kako ste došli na ideju formiranja Instituta, je li vas neki konkretni događaj potaknuo ili se radilo o konkretiziranju duljih razmišljanja? 

Naš tim, sastavljen od mladih ljudi, prvenstveno studenata, promatrao je situaciju u javnosti i došao do zaključka da ljude ne zanima politika, zato što se uz istu obično vežu negativne konotacije. Naša je ideja prvenstveno politici dati savjetodavnu notu, ali i informirati ljude o pozitivnim događanjima u društvu vezanima uz politiku.

Predstavite nam svoje članove!

Naša udruga ustrojena je na klasičan način, s predsjednikom, potpredsjednicom, tajnikom te ostalim članovima udruge. Zasad brojimo šest članova, od kojih smo svi ujedno i osnivači. Hrvoje Kopačević predsjednik je udruge, ima 19 godina i u procesu je upisa fakulteta. Ana Matković je potpredsjednica, završila je Filozofski fakultet u Zagrebu i ima 25 godina. Preostali su članovi dvadesetogodišnjaci, Dominik Krga Kratofil, tajnik te student Fakulteta organizacije i informatike u Varaždinu. Pavao Škoko Gavranović, student Pravnog fakulteta u Zagrebu, Lovro Marković je na FER-u i Ekonomskom fakultetu u Zagrebu. Konačno, Doris Vrebac  studentica je Ekonomskog i Tekstilno tehnološkog fakulteta u Zagrebu.

Koje životne stavove dijelite koji usmjeravaju vaše djelovanje kao i daljnje projekte na koje ćete se bazirati? Smatrate li članstvo u političkoj stranci bitnim za političku participaciju?

Mi smo skupina ljudi koja dijeli demokršćanske stavove, a članstvo u stranci nebitno nam je za angažman u udruzi. Želimo napomenuti kako nam se mogu pridružiti svi koji smatraju da mogu doprinijeti pozitivnijoj percepciji politike u našem društvu, te na taj način donijeti toliko potrebnu promjenu. 

Na kojim projektima radite i jeste li već organizirali tribine ili predavanja? Što od vas možemo očekivati u sljedećoj akademskoj godini?

Prvi projekt udruge bit će tribina naziva „Pogubnost sarajevskog nevladinog sektora za ravnopravnost Hrvata u BiH", koju će voditi mladi kolumnist Marijan Knezović. Po ovoj prvoj tribini vidi se da je institut usmjeren na rješavanje problema, ali i savjetovanja mladih na svim bitnim područjima koja su usko vezana uz politiku. Ova tribina održat će se u Europskom domu u Jurišićevoj 1, 10. lipnja, s početkom u 18 sati.

FOTO: Facebook

Nakon tribine za jesen spremamo tri projekta. Jedan od projekata koje spremamo za jesen je „Mladi i europske institucije". U tom projektu mladi će se upoznati sa prednostima, ali i izazovima pred kojima se našla Hrvatska prilikom ulaska u Europsku uniju, kako funkcioniraju europske institucije i kako lakše doći do financijskih sredstava iz fondova Europske unije.

Za kraj bismo htjeli pozvati sve koji dijele naše stavove i spremni su doprinijeti radu udruge da se slobodno jave na našu Facebook stranicu  Institut za političko obrazovanje ili na broj telefona 095/5636-086.

Komentari na članak

Vezani članci

Krea(k)tivni i (ne)ovisni

Udruga CINAZ i KLOOZ pozivaju vas na izložbu

„Krea(k)tivni i (ne)ovisni"

Riječ je o izložbi umjetničkih radova mladih na temu suvremenih ovisnosti.

Uspjeh

PODUZETTNIŠTVO MLADIH

Kako pokrenuti vlastiti posao?

U trenucima kada je nezaposlenost mladih toliko izražena, treba početi razmišljati o pokretanju vlastitog posla. Bit poduzetništva je pretvaranje vlastitih ideja u akciju.

eRKaVe u Vodicama

Intervju sa dramskom skupinom eRKaVe

eRKaVe: Oni su studenti, oni su amateri, oni glume - i pobiru sve moguće nagrade!

Zašto smo odlučili napraviti intervju s ovom dramskom skupinom? Gdje god da se pojave - uspjet će pokupiti nagradu!

Kvisko2

Televizijska emisija postala je mobilna aplikacija

INTERVJU: Mobilna aplikacija Kvisko zadivit će sve ljubitelje emisije Kviskoteka

Preuzimanje ove aplikacije za pametne telefone potpuno je besplatno, a autori pripremaju i aplikaciju za svjetsko tržište.

Putovanje svijetom

Destinacije za mlade putoholičare

7 mjesta koje trebate posjetiti u dvadesetima

Cijelu akademsku godinu štedite novac? Otputovali biste negdje, ali ne znate kamo? Zavirite u naš popis destinacija koje trebate posjetiti u dvadesetima!