Pokrenut Institut za političko obrazovanje

INTERVJU: Novoosnovanom udrugom mladi nastoje pokazati pozitivnu stranu politike

Naslovna IPO

Institut za političko obrazovanje nova je udruga koju su osnovali mladi studenti. Promatrajući razinu na kojoj se nalazi politička informiranost, kao i obrazovanje mladih u Hrvatskoj u tom području, odlučili su se aktivirati te doprinijeti svojim radom.

Institut za političko obrazovanje nova je udruga u Republici Hrvatskoj. Cilj joj je prikazati „pozitivnu stranu politike“. Ciljana skupina Instituta prvenstveno su mladi ljudi do 35. godine života.

Kako ste došli na ideju formiranja Instituta, je li vas neki konkretni događaj potaknuo ili se radilo o konkretiziranju duljih razmišljanja? 

Naš tim, sastavljen od mladih ljudi, prvenstveno studenata, promatrao je situaciju u javnosti i došao do zaključka da ljude ne zanima politika, zato što se uz istu obično vežu negativne konotacije. Naša je ideja prvenstveno politici dati savjetodavnu notu, ali i informirati ljude o pozitivnim događanjima u društvu vezanima uz politiku.

Predstavite nam svoje članove!

Naša udruga ustrojena je na klasičan način, s predsjednikom, potpredsjednicom, tajnikom te ostalim članovima udruge. Zasad brojimo šest članova, od kojih smo svi ujedno i osnivači. Hrvoje Kopačević predsjednik je udruge, ima 19 godina i u procesu je upisa fakulteta. Ana Matković je potpredsjednica, završila je Filozofski fakultet u Zagrebu i ima 25 godina. Preostali su članovi dvadesetogodišnjaci, Dominik Krga Kratofil, tajnik te student Fakulteta organizacije i informatike u Varaždinu. Pavao Škoko Gavranović, student Pravnog fakulteta u Zagrebu, Lovro Marković je na FER-u i Ekonomskom fakultetu u Zagrebu. Konačno, Doris Vrebac  studentica je Ekonomskog i Tekstilno tehnološkog fakulteta u Zagrebu.

Koje životne stavove dijelite koji usmjeravaju vaše djelovanje kao i daljnje projekte na koje ćete se bazirati? Smatrate li članstvo u političkoj stranci bitnim za političku participaciju?

Mi smo skupina ljudi koja dijeli demokršćanske stavove, a članstvo u stranci nebitno nam je za angažman u udruzi. Želimo napomenuti kako nam se mogu pridružiti svi koji smatraju da mogu doprinijeti pozitivnijoj percepciji politike u našem društvu, te na taj način donijeti toliko potrebnu promjenu. 

Na kojim projektima radite i jeste li već organizirali tribine ili predavanja? Što od vas možemo očekivati u sljedećoj akademskoj godini?

Prvi projekt udruge bit će tribina naziva „Pogubnost sarajevskog nevladinog sektora za ravnopravnost Hrvata u BiH", koju će voditi mladi kolumnist Marijan Knezović. Po ovoj prvoj tribini vidi se da je institut usmjeren na rješavanje problema, ali i savjetovanja mladih na svim bitnim područjima koja su usko vezana uz politiku. Ova tribina održat će se u Europskom domu u Jurišićevoj 1, 10. lipnja, s početkom u 18 sati.

FOTO: Facebook

Nakon tribine za jesen spremamo tri projekta. Jedan od projekata koje spremamo za jesen je „Mladi i europske institucije". U tom projektu mladi će se upoznati sa prednostima, ali i izazovima pred kojima se našla Hrvatska prilikom ulaska u Europsku uniju, kako funkcioniraju europske institucije i kako lakše doći do financijskih sredstava iz fondova Europske unije.

Za kraj bismo htjeli pozvati sve koji dijele naše stavove i spremni su doprinijeti radu udruge da se slobodno jave na našu Facebook stranicu  Institut za političko obrazovanje ili na broj telefona 095/5636-086.

Komentari na članak

Vezani članci

Ante Ćorić

„Trudim se čvrsto stajati na zemlji i mislim samo na Dinamo!”

INTERVJU: Ante Ćorić, najveći talent europskog nogometa

Porazgovarali smo s Antom Ćorićem, mladim nogometašem GNK Dinama kojem najveći nogometni stručnjaci prognoziraju veliku karijeru. Kažu da posjeduje veći talent nego što su u njegovim godinama imali Modrić, Kovačić, Kranjčar...

EU zastava

Diskusija u Klubu Zona

Ured Europskog parlamenta potiče izlaznost splitskih studenata i srednjoškolaca na izbore

Predavanjem namijenjenim splitskim mladima i razmjenom ideja pokušat će se odgovoriti na pitanja kako i zašto povećati izlaznost ove dobne skupine na izbore 26. svibnja 2019.

Mubrin i Buntić

Intervju s Franom Mubrinom i Matkom Buntićem

Dvostruki pobjednici Young Lionsa: Dobre ideje nastaju u borbi, a ne u zoni komfora

Matko Buntić (Designer) i Fran Mubrin (Creative Director) iz agencije 404 dvije su godine zaredom odnijeli pobjedu na natjecanju Young Lions Croatia. U razgovoru su nam otkrili što im ta pobjeda u ovom trenutku predstavlja, što ih je učinilo pobjednicima, ali i hoće li se ove godine prijaviti.

Ples

Festival suvremenog plesa i pokreta

Periskop u potrazi za mladim autorima i njihovim prvim plesnim autorskim djelima

Mladi umjetnici koji djeluju u području suvremenog plesa i pokreta te cirkusa mogu prijaviti svoje ili gotove radove / koreografska djela ili radove u nastajanju. Prijave se zaprimaju do 1. kolovoza 2018.

BluVinil i Helena

Mladi bend predstavlja drugi singl

Autoironija i retro štih u pjesmi „Helena” kojom BluVinil ipak ne ispravlja krive Drine

Bend BluVinil koji čine zagrebački studenti u novom singlu „Helena” progovara o ženama u ljubavnim pjesmama. Dečki sami potpisuju tekst, glazbu i aranžman svojih skladbi, a uz to uspješno studiraju, za što je zaslužna spartanska disciplina.