LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Izmjena Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju za studente starije od 26 godina

Dok se priče usklađuju studenti plaćaju

Potrebna je hitna koordinacija svih mjerodavnih institucija kako bi se riješilo ovo goruće pitanje za 8000 redovitih studenata koji po zakonu nemaju praavo na zaposlenje niti prijavu na biro

Potrebna je hitna koordinacija svih mjerodavnih institucija kako bi se riješilo ovo goruće pitanje za 8000 redovitih studenata koji po zakonu nemaju praavo na zaposlenje niti prijavu na biro

Problem izmjene Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju za studente starije od 26 godina, kojim ti studenti gube pravo na obvezno zdravstveno osiguranje još uvijek nije riješen. Dapače, vidljiv je nesrazmjer u informacijama koje potječu od mjerodavnih institucija za sve studente u Republici Hrvatskoj: Ministarstva zdravlja, Ministarstva obrazovanja, znanosti i sporta.

Podsjetimo, čelnici Hrvatskog studentskog zbora upozorili su na činjenicu da je zbog propusta u dogovoru između Ministarstva zdravlja i Ministarstva obrazovanja, znanosti i sporta više od 8 tisuća redovitih studenata starijih od 26 godina prisiljeno plaćati 390 kuna mjesečno kako bi ostvarili pravo na obvezno zdravstveno osiguranje. U odredbu je bilo nužno uvesti da obvezno zdravstveno osiguranje vrijedi za sve studente 8 godina od upisa studija. Toni Ganjto, član Hrvatskog studentskog zbora, navodi: „Prvi put u Hrvatskoj jedna skupina građana će izgubiti pravo na obvezno zdravstveno osiguranje na koje pravo imaju čak i zatvorenici.“
Vedran Dodić, student 5. godine Medicinskog fakulteta u Zagrebu, navodi: „Imate paradoksalnu situaciju da ako sa 22, 23 godine upišete studij, imate plaćen studij na 4., 5. godini ako ste redoviti, a nemate plaćeno zdravstveno osiguranje“
Ministar Jovanović oštro je reagirao na navedene izjave. „Taj problem već je riješen i to je samo halabuka koja je nepotrebna i koja diže tenzije među studentima.“ rekao je Jovanović.
U svom obraćanju novinarima u splitskom HNK povodom obilježavanja 60 godina od osnutka Kineziološkog fakulteta u Splitu, ministar Jovanović također je naveo da je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta odmah reagiralo i uputilo prijedlog Ministarstvu zdravlja kojim bi svi studenti od trenutka kada upišu svoj studij imali pravo na osam godina besplatnog zdravstvenog osiguranja. Izričito je naveo da je Ministarstvo zdravlja prihvatilo prijedlog Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta i da očekuje da će Vlada na sjednici u četvrtak prihvatiti taj zakon, nakon čega slijedi izglasavanje u Saboru po hitnoj proceduri. Direktnu kritiku uputio je i studentskim predstavnicima upozorivši ih da bi trebali pratiti kakvi se zakoni donose i na vrijeme reagirati.

S druge strane, iz Ministarstva zdravlja na upit o datumu izglasavanja predloženih izmjena u Hrvatskom saboru, odgovara slijedeće:
„O tome kada bi predložene izmjene Zakona o obveznom zdravstvenom mogle biti izglasane u Hrvatskom saboru, izvješćujemo Vas da u ovom trenutku nismo u mogućnosti dati točan podatak o datumu upućivanja prijedloga u saborsku proceduru te s tim u vezi ni kada će Zakon, ako bude izglasan u Hrvatskom saboru, stupiti na snagu, budući da do samog upućivanja prijedloga Zakona u saborsku proceduru prijedlog treba proći propisanu proceduru – pribavljanje mišljenja nadležnih tijela državne uprave, što je u tijeku, te po zaprimanju mišljenja prosljeđivanje prijedloga Vladi Republike Hrvatske u čijoj je nadležnosti, sukladno Zakonu o Vladi Republike Hrvatske, predlaganje Zakona Hrvatskom saboru. Zakoni se u Hrvatskom saboru po hitnom postupku donose samo iznimno. Predloženim izmjenama Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju ne rješavaju se pitanja za koje je uobičajeno da se rješavaju kroz hitni postupak te stoga u tom smislu nije išao ni prijedlog.“

Odmah smo kontaktirali Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta kako bi nam komentirali odgovor koji smo zaprimili iz Ministarstva zdravlja, a koji se bitno razlikuje od onoga što je izjavio ministar Jovanović. Dobili smo e-mail adresu na koju smo poslali upit i čekamo odgovor.

Svijetla točka u cijeloj priči jest činjenica da je iz Ministarstva zdravlja ipak stigla potvrda da je utvrđen prijedlog za izmjenu Zakona:

„…izvješćujemo Vas da je uvažavajući primjedbe redovitih studenata koji su se javljali Ministarstvu zdravlja nakon stupanja na snagu zakona pokrenuta inicijativa za izmjenu Zakona u tom dijelu te je nakon provedenih konzultacija između Ministarstva zdravlja i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta i pripremljen prijedlog za izmjenu navedenoga Zakona sukladno prijedlogu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, koji je upućen na mišljenja nadležnim tijelima državne uprave.
Navedenim zakonskim prijedlogom predlaže se izmjena odredaba članka 7. stavka 1. točke 14. i 15. Zakona na način da se obvezno zdravstveno osiguranje, odnosno status osiguranika u obveznom zdravstvenom osiguranju po osnovu redovitog studiranja u Republici Hrvatskoj i drugim državama članicama Europske unije osigura svim redovitim studentima u ukupnom trajanju od osam godina, ako pravo na obvezno zdravstveno osiguranje već ne ostvaruju po nekom drugom zakonskom osnovu osiguranja, primjerice kao korisnici prava na mirovinu, kao članovi obitelji preko supružnika (bračnog ili izvanbračnog), odnosno po osnovu nezaposlenosti.“

Treća strana u sporu oko Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, Hrvatski studentski zbor, demantirao je kritike ministra Jovanovića. Ovdje prenosimo dio njihovog priopćenja:

„Hrvatski studentski zbor prvenstveno želi istaknuti kako na press konferenciji održanoj 20. listopada 2013. u ni jednom trenutku nije bio prozvan ministar Jovanović, kao niti Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta. Upravo suprotno, na press konferenciji je istaknuto kako je Ministarstvo zdravlja pokazalo nekoordiniranost prema MZOS-u i studentskim predstavnicima s kojima nije obavilo konzultacije po pitanju Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju te smo iskazali slaganje s prijedlogom MZOS-a po pitanju izmjena, pa nam stoga nije jasna reakcija ministra Jovanovića.
Zakon je na snazi i provodi se; prijedlog izmjena još nije upućen u Sabor, a studentima koji su navršili 26 godina uredno se uručuju uplatnice u HZZO-u za uplatu obveznog zdravstvenog osiguranja. Stoga, problem postoji i nije riješen, a press konferencija HSZ-a nije bila nikakvo „dizanje halabuke“ nego odgovor na stalne studentske upite i negodovanja po pitanju zdravstvenog osiguranje te je cilj kako je i naglašeno tijekom press konferencije bilo javno apelirati i poslati poruku nadležnim institucijama i Vladi da ubrzaju postupak donošenja izmjena Zakona.“

Kako će se peripetije oko obveznog zdravstvenog osiguranja riješiti, vrijeme će pokazati. Potrebna je hitna koordinacija svih mjerodavnih institucija kako bi se riješilo ovo goruće pitanje za 8000 studenata i izbjegao dodatan udarac na ionako nizak i raznim poskupljenjima opeterećen studentski standard.