LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
(NE)ZAPOSLENOST

Kako pronaći posao?

Stopa nezaposlenosti mladih u Europi je jako visoka, ali podaci pokazuju da su gotovo polovica onih koji su se uspjeli zaposliti u 2010. godini bili mladi u dobi od 19 do 29 godina.

Stopa nezaposlenosti mladih u Europi je jako visoka, ali podaci pokazuju da su gotovo polovica onih koji su se uspjeli zaposliti u 2010. godini bili mladi u dobi od 19 do 29 godina.

Svima je već poznato da je stopa nezaposlenosti mladih u Europi, kao i u svijetu, jako visoka. No, podaci pokazuju da su gotovo polovica onih koji su se uspjeli zaposliti u 2010. godini bili mladi u dobi od 19 do 29 godina.

Kako možete postati jedan od njih?
Za početak kontaktirajte svoj lokalni zavod za zapošljavanje. Moguće da je upravo vaš lokalni zavod povezan s EURES-om (European Job Mobility Portal), europskim portalom za mobilnost pri zapošljavanju koji povezuje više od 5000 lokalnih zavoda za zapošljavanje diljem Europe. Njegova osnovna namjena je povezati poslodavce sa nezaposlenima preko zavoda za zapošljavanje.

S koliko godina možete početi raditi?
Europska Unija ima strogu kontrolu vezano uz temeljna ljudska prava, pogotovo uz kontrolu izrabljivanja dječjeg rada. Poštivajući to, nije dopušten rad ukoliko ste mlađi od 15 godina ili se još uvijek obrazujete, iako postoji nekoliko iznimki u kojima je dozvoljeno raditi već od 13 ili 14 godina.
Također, Europska Unija ima strogo propisana pravila koja štite mlade ispod 18 godina. Na primjer, ta pravila kontroliraju jesu li određeni poslovi pogodni za maloljetnike, zahtjevaju li određene mentalne i fizičke sposobnosti i uključuju li štetno izlaganje opasnim tvarima.

Povećajte svoje šanse!
Odvojite dovoljno vremena i truda da napišete kvalitetan životopis jer se time predstavljate i ulazite u utrku za posao. Provjerite da vaši online profili, bilo na duštvenim mrežama ili sličnome, ne rade protiv vas. Mnogi poslodavci posežu za društvenim mrežama i internetom kako bi provjerili i saznali što više o podnositeljima zahtjeva za posao.
Savjet: upišite svoje ime u internet tražilicu i provjerite što se tamo nalazi prije nego što vas poslodavci provjere.

Budite proaktivni!
Kontaktirajte tvrtke izravno, čak i ako nisu objavili nikakav natječaj za posao, raspitajte se kod prijatelja i poznanika ukoliko znaju za neka slobodna radna mjesta, naglasite svoje sposobnosti i vještine. Ukoliko ste u mogućnosti, pohađajte stručne tečajeve vezano za posao za koji se aplicirate jer tvrtke jako cijene kandidate koji nude više od samog akademskog obrazovanja. Istupite iz mase, iziđite iz monotonije, napravite nešto za sebe, nešto po čemu ćete se isticati u prijavi za posao!

Za informacije o plaćenosti određenih poslova preko Studentskog centra, uputite se ovdje.

FOTO: 123RF.COM