LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Kampanja promicanja sigurnosti u prometu

Hrvatski autoklub nagrađuje sigurnu vožnju s 2000 kuna

Kao dio kampanje promicanja sigurnosti u prometu HAK je organizirao nagradni natječaj na društvenim mrežama za sve sadašnje i buduće vozače. Foto ili video sadržajem kojim se potiče korištenje sjedalica za prijevoz djece u automobilima možete osvojiti do 2000 kuna.

Kao dio kampanje promicanja sigurnosti u prometu HAK je organizirao nagradni natječaj na društvenim mrežama za sve sadašnje i buduće vozače. Foto ili video sadržajem kojim se potiče korištenje sjedalica za prijevoz djece u automobilima možete osvojiti do 2000 kuna.

Hrvatski autoklub ove je godine pokrenuo kampanju Pravilo 6 – siguran zagrljaj kojom želi potaknuti vozače na promišljeno i ispravno korištenje sjedalica za prijevoz djece u automobilu. Čak i u zemljama u kojima je upotreba sustava sigurnog smještaja djece u automobilu uobičajena, 60 do 70 posto roditelja griješi pri korištenju dječjih sjedalica, što umanjuje njihovo zaštitno djelovanje. Sustavi sigurnog smještaja djece u automobilu, ako se koriste ispravno, mogu umanjiti opasnost od pogibelji djeteta u prometnoj nesreći za čak 80 posto.

Stručnjaci iz HAK-a kažu da postoji deset najčešćih pogrešaka kojih vozači obično nisu svjesni.

1. Ako je dječja sjedalica postavljena na prednjem sjedalu, zračni jastuk mora biti deaktiviran. U slučaju sudara, aktiviranje zračnoga jastuka predstavlja veliki rizik za ozljeđivanje djeteta.

2. Obratite posebnu pažnju kada dječju sjedalicu postavljate u smjeru vožnje, kada pojas s pet hvatišta zamjenjujete pojasom s tri hvatišta i kada počinjete s korištenjem sigurnosnoga pojasa vozila (bez sustava za prijevoz djece)!

3. Zamjenom sustava za sigurni prijevoz djece ranije nego što je to preporučio proizvođač gubi se zaštita! Preporučuje se prestanak korištenja sustava za siguran prijevoz djece tek onda kada dijete dosegne visinu od 150 cm (težinu od oko 40 kg).

4. Ako ste se odlučili za rabljene dječje sjedalice, obratite pažnju na datum proizvodnje i rok trajanja, provjerite je li sjedalica sudjelovala u sudaru i ima li sve originalne dijelove.

5. Rizik ozbiljne povrede je 15 posto manji ako je dječja sjedalica smještena na nekom od stražnjih sjedala umjesto na prednjem suvozačkom sjedalu.

6. U slučaju nesreće, nepravilno vođeni pojasevi na dječjim sjedalicama okrenutim u smjeru vožnje znatno povećavaju rizik od povrede torza.

7. U slučaju nesreće, labavi pojas s hvatišta znatno povećava rizik od povrede dječje glave.

8. U slučaju nesreće, labavi pojas znatno povećava rizik od povrede glave i trupa.

9. Kad podučite vaše dijete o potrebi pravilnog vezivanja ne znači da ste na njega ili nju prebacili odgovornost za pravilnu uporabu dječje sjedalice; kao roditelji, vi uvijek morate napraviti zadnju provjeru!

10. Budite svjesni da djeca u automobilu mogu odvlačiti pažnju vozača. Kad je to moguće, neka suputnik nadzire postupke djece!

Kao dio kampanje promicanja sigurnosti u prometu HAK je organizirao nagradni natječaj na društvenim mrežama za sve sadašnje i buduće vozače. Foto ili video sadržajem kojim se potiče korištenje sjedalica za prijevoz djece u automobilima možete osvojiti do 2000 kuna. Prijavite se do 23. travnja i osvojite džeparac. Više informacija možete saznati na Facebooku.