LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Na današnji dan

Objavljeno Terryjevo izvješće, početak borbe protiv pušenja

Američka zdravstvena služba objavila je 11. siječnja 1964. godine izvješće u kojem je dokazano da je pušenje štetno za zdravlje, čime se mijenja svijest javnosti o pušenju.

Američka zdravstvena služba objavila je 11. siječnja 1964. godine izvješće u kojem je dokazano da je pušenje štetno za zdravlje, čime se mijenja svijest javnosti o pušenju.

Američka i svjetska javnost upoznata je sa štetnim posljedicama pušenja 11. siječnja 1964. godine Tog datuma Američka zdravstvena služba objavila je Terryjev izvještaj nazvan i „Terryjevom bombom“ u kojem je dokazano da pušenje uzrokuje niz bolesti i smanjuje životni vijek.

Duhan je donesen u Europu još u Kolumbovo vrijeme, a stavovi o njemu bili su različiti. Neki su ga smatrali prirodnim lijekom, dok su se drugi protivili njegovoj konzumaciji. Međutim, početkom 20. stoljeća u SAD-u i Europi pušenje je postalo općeprihvaćeno u društvu te čak i poticano.

Postojale su i kampanje za popularizaciju pušenja. Edward Bernays, začetnik struke odnosa s javnošću, osmislio je 1928. godine za Američku tvornicu duhana plakate za kampanju koja je nastojala promovirati pušenje žena na javnim mjestima. Koliko god čudno zvučalo, time je pokušao potaknuti žene na borbu za bolji položaj u društvu.

No, 1964. godine došlo je do promjena. Terryjevo izvješće imalo je velik utjecaj na odnos svjetske javnosti prema pušenju. Ujedno je nanijelo velike gubitke duhanskoj industriji jer je tada započela organizirana borba protiv pušenja koja je rezultirala nizom kampanji. Brojne studije provedene nakon izvješća Američke zdravstvene službe potvrdile su da konzumiranje duhana i pušenje cigareta doprinosi oboljenju od niza bolesti. Posljednjih godina naglasak se stavlja na veliku štetnost pasivnog pušenja.

Bez obzira na to što se danas stav javnosti o pušenju promijenio, Svjetska zdravstvena organizacija navodi da svake godine od posljedica pušenja umre gotovo šest milijuna ljudi, dok je više od 600 000 ljudi izloženo pasivnom pušenju. Iz tih podataka može se zaključiti da mnogobrojne kampanje protiv pušenja još uvijek ne dopiru do dovoljnog broja ljudi.

Jedna od novijih kampanji kojom se to nastojalo promijeniti je Dijete koje puši, kojom se Tajlandska udruga za promociju zdravlja uključila u borbu protiv pušenja:

FOTO: WIKIMEDIA COMMONS