LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Savjeti Berndarda Marra

Razgovor za posao: pitanja koja vam poslodavci ne bi smjeli postavljati

Poslodavci ponekad znaju pretjerati i postavljati neprimjerena pitanja koja su u nekim državama čak i ilegalna. Donosimo vam 14 najčešće postavljenih pitanja na koja ne biste trebali odgovoriti.

Poslodavci ponekad znaju pretjerati i postavljati neprimjerena pitanja koja su u nekim državama čak i ilegalna. Donosimo vam 14 najčešće postavljenih pitanja na koja ne biste trebali odgovoriti.

Svrha razgovora za posao je da poslodavac vidi je li osoba prava za radno mjesto, a potencijalni budući zaposlenik je li tvrtka dobra za njega.

Zbog toga ni jednom pitanju koje izlazi iz okvira profesionalne procjene kompetentnosti, entuzijazma i vještina osobe nije mjesto u takvom razgovoru.

Više je puta slučaj da se takva pitanja ne postave s lošom namjerom, ali ako niste svjesni ili dovoljno vješti u odgovaranju na njih mogu stvoriti vrlo neugodnu situaciju. Bernard Marr, autor i konzultant, u svom komentaru na LinkedInu izdvojio je 14 najčešćih neprikladnih pitanja:

  1. Imate li djece?
  2. Koliko Vam je godina?
  3. Kakav je Vaš građanski status?
  4. Koliko ste teški?
  5. Pijete li alkohol?
  6. Kakav je Vaš obiteljski status?
  7. Kakva je Vaša financijska situacija?
  8. Jeste li u dugovima?
  9. Vjerujete li u Boga?
  10. Gdje idete u crkvu?
  11. Što radite vikendom?
  12. Koje religijske blagdane slavite?
  13. Koje ste rase?
  14. Jeste li ikad bili uhićeni?


Istaknuo je kako nitko nije obavezan odgovoriti na pitanja koja se tiču rase, religije, nacionalnog porijekla, obiteljskog statusa ili financijskog stanja. Ako smatrate da su pitanja uvredljiva slobodni ste okončati razgovor i otići.

Ipak, ulog je velik. Samo odbijanje odgovora može učiniti situaciju još nelagodnijom, a ponekad i smanjiti šansu da dobijete posao. Marr je zato ponudio neke primjere kako izbjeći izravan odgovor te ukazati poslodavcu da smatrate da su pitanja neprimjerena: „Da, imam troje djece, ali uvijek se pobrinem da osobne obaveze ne utječu na to kako obavljam posao.“

Takva rečenica obično pomogne jer poslodavac uvidi da ste razmišljali o skrivenim motivima postavljanja pitanja te shvati da vas je možda doveo u neugodnu situaciju. Ako se upiti ovakvog tipa nastave, a zbilja ne želite odgovoriti, možete pokušati s: „Mislim da takvo pitanje ne bi trebalo imati utjecaj na procjenu jesam li prikladna osoba za posao.“ Ponekad poslodavac ovakvim pitanjima samo želi probiti led pa je zato najbolji način da pogledate cjelokupnu sliku i zapitate se što ga motivira za postavljanje takvog pitanja.

Zapamtite, ako se zbog osobe s kojom razgovarate osjećate izrazito neugodno te pitanja ne smatrate prikladnim, to može biti znak da niste na pravom mjestu te da ta tvrtka nije mjesto gdje želite provoditi svaki radni dan.

FOTO: CONDENAST