LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Na današnji dan

Rođen Andrija Kačić Miošić

Na današnji dan rođen je hrvatski književnik Andrija Kačić Miošić.

Na današnji dan rođen je hrvatski književnik Andrija Kačić Miošić.

Hrvatski književnik Andrija Kačić Miošić rođen je 17. travnja 1704. u Bristu, u Makarskom primorju. Školovanje je počeo u franjevačkom samostanu u Zaostrogu. Zatim je, prema predaji, završio studij filozofije i teologije u Budimu. 22. svibnja 1728. u Šibeniku je zaređen za svećenika te je stavljen u nastavničku službu.

U prvoj polovici 1735. služio je župu Opuzen kao dušobrižnik. Upravo je te godine diobom Bosne Srebrene u Dalmaciji osnovana nova Franjevačka provincija presvetog Otkupitelja i u šibenskom samostanu Sv. Lovre generalno teološko učilište prvog reda. Na učilištu je predavao kao profesor i ondje je ostao deset godina. Na učilištu je stekao počasni naslov lector generalis.

Uprava provincije ga je 1745. godine premjestila u samostan u Sumartinu na Braču gdje je 1747. postao starješina samostana.
Već 1750. ponovno ga nalazimo u Zaostrogu i ondje ostaje deset godina - sve do smrti. Prvo Kačićevo djelo nastalo je za vrijeme učiteljevanja u Šibeniku. To je Priručnik skolastičke filozofijske propedeutike, tiskan u Veneciji 1737. Napustivši nastavnički rad Kačić se počinje zanimati za narodne priče i pjesme, proučava povijesne izvore i književnopovijesna djela, osobito ona Filipa Grabovca. Sam je bio odgojen na pučkim tradicijama te je osjećao da bi mogao pomoći  u narodnom osvješćivanju.

Razgovor ugodni naroda Slovinskoga

Tijekom 10 godina u Zaostrogu objavio je plodove upornog i marljivog rada: godine 1756. u Veneciji tiskan je Razgovor ugodni naroda Slovinskoga, a 1760. Korabljica. I jednim i drugim djelom Kačić je želio narodu pružiti znanje o domaćim i svjetskim zbivanjima od početka svijeta do najnovijih dana.

Osobitu je popularnost stekao djelom Razgovor ugodni. Tu u prozi i stihovima priča o važnijim događajima iz prošlosti južnih Slavena i susjednih naroda. Stil i stih posudio je iz narodne pjesme, a želio je da siromasi, težaci i pastiri uče i uživaju u njegovim djelima. Kačićeva je knjiga doživjela golemu popularnost ne samo u Dalmaciji nego i u drugim hrvatskim krajevima. Time je dao nemjerljiv doprinos razvoju hrvatskog jezičnog standarda. Naime, u jezično iznimno raznolikim kajkavskim i čakavskim područjima jezik Kačićevih stihova postajao svojevrsna „lingua franca“ i referentan izvor riječi i izričaja koji je dopunjavao skroman jezični fond puka. 

Pravi razlog uspjeha bio je taj što je pisac jednostavno progovorio o stvarima koje su zanimale puk. Još dugo poslije Kačićeve smrti, a umro je 14. prosinca 1760. u Zaostrogu, Razgovor ugodni naroda Slovinskoga bila je najčitanija hrvatska knjiga, svojevrsni narodni domoljubni priručnik.

FOTO: ZAGREBACKI