LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Na današnji dan

Rođen Georg Ohm

Poznati njemački fizičar Georg Simon Ohm rođen je na današnji dan, 16. ožujka 1787. godine.

Poznati njemački fizičar Georg Simon Ohm rođen je na današnji dan, 16. ožujka 1787. godine.

Poznati njemački fizičar Georg Simon Ohm rođen je na današnji dan, 16. ožujka 1787. godine, u Erlangenu.

Najveći doprinos u obrazovanju ovog poznatog znanstvenika imao je njegov otac Johann Wolfgang koji ga je godinama podučavao kod kuće, unatoč tome što ni sam nije imao nikakvo formalno obrazovanje. Zahvaljujući ocu, Georg i njegov brat Martin dobili su visoku razinu edukacije iz područja matematike, fizike, kemije i filozofije, što je imalo veliki utjecaj na njihovu budućnost (Martin je postao poznati matematičar).

1805. godine Georg je doktorirao matematiku i fiziku na Sveučilištu u Erlangenu, nakon čega je predavao u nekoliko škola. Poslije otkrića elektromagnetizma 1820. godine počeo je eksperimentirati u školskom laboratoriju. Najviše se istaknuo radovima na području elektriciteta i magnetizma.
Po uzoru na Fourierov model provođenja topline, dao je matematički opis nastajanja topline u vodiču kojim protječe struja, a bavio se i različitim problemima s područja akustike.

Istraživao je i na području optike, metala i matematike. Nakon opsežnog istraživanja napisao je svoje najpoznatije djelo Die galvanische Kette, mathematisch bearbeitet u kojem je formulirao odnos između napona, struje i otpora u strujnom krugu, poznati Ohmov zakon.

Ohmov zakon
 
 FOTO: Pinimg
 

Nakon što je s ovom teorijom izašao u javnost, uslijedile su kritike. Prvi koji je odbacio autentičnost Ohmove eksperimentalne teorije bio je Hegel, poznati tvorac njemačkog idealizma. 

Nekoliko mjeseci kasnije Ohmov je rad priznalo nekoliko njemačkih znanstvenika, a pravo priznanje dobio je 1841. godine kada ga je Royal Society of London nagradio s Copley medaljom.

Mjerna jedinica za iskazivanje električnog otpora nazvana je po njemu.

Umro je u Münchenu, 7. srpnja 1854. godine

FOTO: WIKIPEDIA