Veliki dan za nogomet

Na današnji dan počelo je prvo svjetsko nogometno prvenstvo

Prvo svjetsko nogometno prvenstvo ostalo je zapamćeno po mnogočemu, a posebno po tome što je Urugvaj nakon pobjede proglasio državni praznik.

Prvo svjetsko nogometno prvenstvo započelo je na današnji dan, 13. srpnja 1930. godine u Urugvaju. Izbor mjesta pao je na Urugvaj jer je na Olimpijskim igrama održanima dvije godine ranije urugvajska nogometna reprezentacija osvojila zlatnu medalju. Za tu priliku u glavnom gradu Montevideu izgrađen je stadion Estadio Centenario, koji ima više od 65 000 sjedala, a FIFA ga je proglasila jedinim povijesnim spomenikom svjetskog nogometa.

Četiri momčadi stižu zajedno na istom brodu, nedovršeni stadion, čak i jednoruki strijelac u finalu. Ipak, natjecanje je završilo poznatim izljevom sreće.  Urugvaj je proglasio državni praznik nakon što je tim Celeste postao prvi svjetski prvak pobijedivši susjede Argentince 4-2, stoji na službenoj stranici FIFE.

Na Prvenstvu se natjecalo više od 13 zemalja, među kojima je bila i Jugoslavija koja je ostvarila dobar rezultat. Otada do današnjeg dana održala su se 22 svjetska nogometna prvenstva.