LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Izvješće o rezultatima jesenskog Eurobarometra

Hrvati vjeruju u EU, u 15 država povjerenje opada

Nakon što je objavljeno Izvješće o rezultatima jesenskog Eurobarometra za 2015. godinu, možemo primijetiti da opada povjerenje Europljana prema Europskoj uniji. Hrvatska se nalazi u samom vrhu država članica s najpozitivnijim stavom prema ovoj integraciji, ali se ne radi o pretjerano velikom postotku.

Nakon što je objavljeno Izvješće o rezultatima jesenskog Eurobarometra za 2015. godinu, možemo primijetiti da opada povjerenje Europljana prema Europskoj uniji. Hrvatska se nalazi u samom vrhu država članica s najpozitivnijim stavom prema ovoj integraciji, ali se ne radi o pretjerano velikom postotku.

U Hrvatskoj se u 2012. godini održao referendum o pristupanju Europskoj uniji. Stanovnici su se jasno opredijelili za ulazak Hrvatske u EU. Očigledno je da je ova velika integracija izazvala svojevrsne simpatije u hrvatskom narodu. Čak 66,27% ljudi koji su izašli zalagalo se za našu daljnju europeizaciju.

S obzirom na to da je prošlo određeno vrijeme otkad je Hrvatska uistinu punopravna država članica Europske unije, zanimljivo je vidjeti je li došlo do promjene stava državljana spram nje. Jesu li se ispunila njihova očekivanja, čime su zadovoljni i zbog čega su razočarani najbolje pokazuje Eurobarometar. Riječ je o instrumentu kojim se testiraju i kategoriziraju stavovi Europljana prema Europskoj uniji, njezinim glavnim politikama i temeljnim istitucijama. Eurobarometar također ispituje njihov opći dojam o gospodarskoj situaciji, dok ga istovremeno zanima što je ono o čemu članice najviše brinu.

U protekloj godini se od 7. do 17. studenog provelo ispitivanje spomenutim instrumentom, a Izvješće o rezultatima pokazalo je zanimljive podatke. Ispostavilo se da pozitivno stajalište prema najvećoj europskoj integraciji ima 11 država. Činjenica da se u proljeće iste godine radilo o 15 država u toj kategoriji dokazuje da povjerenje i zadovoljstvo opada.

Većina Europljena potvrdila je da su za njih migracije goruće pitanje, što nije bilo teško predvidjeti. Cijeli kontinent je potresla još aktualna migrantska kriza koja je zasigurno utjecala na takav rezultat. Na drugom mjestu važnih pitanja našao se problem terorizma koji gotovo uvijek vežemo uz migracije, bilo to utemeljeno ili ne. Zanimljivo je da su se te dvije teme čak našle ispred gospodarske situacije i problema nezaposlenosti. Hrvatska odskače od ostalih jer na prvo mjesto ipak stavlja nezaposlenost, što lako možemo objasniti.

Državljani Rumunjske imaju najpozitivniju sliku o Uniji, njih 57%. Očigledno je da postotak ne premašuje znatno udio stanovništva koji zagovara suprotno mišljenje zbog čega možemo reći kako se ni oni ne mogu pohvaliti pretjeranom privrženošću. S druge strane, kada govorimo o Cipru, dolazimo do poraznih rezultata s 22% stanovnika s pozitivnim stavom.

Govoreći konkretno o našoj državi, Eurobarometar pokazuje trenutno stanje od 51% naklonjenih EU zbog čega se nalazimo među prvih pet članica s najpozitivnijim mišljenjem. I dalje su Hrvati zadovoljniji od brojnih drugih državljana, recimo Austrijanaca. Kako vrijeme odmiče i postepeno se dublje integriramo, bit će zanimljivo promatrati promjene tog postotka u daljnim istraživanjima.

FOTO: WIKIPEDIA