LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Ispovijest studentice FFZG-a

„Imam diplomu i četiri posla, više ni ne znam što je to slobodno vrijeme, a svejedno jedva preživljavam!“

Opis mog posla ne razlikuje se puno od opisa posla asistenta ili znanstvenog novaka. Kraj je srpnja, a za svoj rad još nisam dobila nikakav novac. Za cijelu tekuću akademsku godinu honorar vanjskim suradnicima nije isplaćen.

Opis mog posla ne razlikuje se puno od opisa posla asistenta ili znanstvenog novaka. Kraj je srpnja, a za svoj rad još nisam dobila nikakav novac. Za cijelu tekuću akademsku godinu honorar vanjskim suradnicima nije isplaćen.

U državi s hordom nezaposlenih i mnoštvom onih koji rade k'o konji za crkavicu, često se može čuti komentar: Što se žališ, ti bar imaš posao!? No, što ti znači posao ako za njega ne primaš plaću?

Ovo je priča jedne vanjske suradnice Filozofskog fakulteta u Zagrebu:

– Završila sam jedan fakultet Sveučilišta u Zagrebu te radim na istom fakultetu kao vanjski suradnik. Glagol "radim" se u ovom slučaju treba shvatiti jako relativno jer bi zapravo bolje bilo napisati "volontiram". Držim seminare, konzultacije, radim sa studentima... Dakle, opis mog posla ne razlikuje se puno od opisa posla asistenta ili znanstvenog novaka. Kraj je srpnja, a za svoj rad još nisam dobila nikakav novac. Za cijelu tekuću akademsku godinu honorar vanjskim suradnicima nije isplaćen. Inače, taj honorar obuhvaća jedino sate koje odradimo sa studentima, u što se ne ubraja priprema sati koja je često i više nego trostruko dulja.

Novac za vanjske suradnike osigurava Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta. S obzirom da su sada kolektivni godišnji odmori, honorari sigurno neće biti uplaćeni prije rujna. Kada će točno biti uplaćeni, ne zna se. Navodno Ministarstvo na taj način pokušava obeshrabriti profesore da prihvaćaju status vanjskog suradnika. Odlična metoda! Postoji potreba za tim radnim mjestima, pa ih nećemo otvoriti, nego ćemo surogat radna mjesta koja privremeno krpaju rupe i imaju nenormalne uvjete rada i ovako, pokušati učiniti još neprihvatljivijima. Kao da svi ne radimo ovako upravo u nadi da ćemo jednog dana dobiti stalnije mjesto.

Još je naše obrazovanje neobjašnjivo dobro s obzirom na sve. Nažalost, jako puno stručnih i ambicioznih ljudi odlazi na fakultete u druge zemlje gdje se njihovo znanje i rad itekako cijene.

Samo da spomenem da apsolutno svi koji rade kao vanjski suradnici moraju obavezno naći jedan ili više izvora prihoda tijekom godine, tako da sve to skupa čini situaciju još gorom. Imam diplomu i četiri posla, više ni ne znam što je to slobodno vrijeme, a svejedno jedva preživljavam. Komentar bi sada mogao biti: barem imaš posao, barem zarađuješ išta. Mislim da bismo svi zajedno trebali preći granicu rezignacije situacijom i prestati se žaliti, a ne poduzimati ništa.  stoji u pismu pristiglom u redakciju Indexa.

Zašto honorari nisu isplaćeni ako je u 2012. godini Filozofski fakultet imao višak prihoda od 33,6 milijuna kuna?

Odgovore vezane uz problem neisplate honorara vanjskim suradnicima, odlučili smo potražiti na Filozofskom fakultetu te u nadležnom Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta.

Na prošlotjedne upite s Filozofskog fakulteta nije stiglo nikakvo obrazloženje, dok u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta za Index kažu: Niti jednim aktom Ministarstvo se nije obvezalo za osiguranje sredstava visokim učilištima za plaćanje naknada za vanjsku suradnju. Ugovore o vanjskoj suradnji s izvoditeljima nastave potpisali su dekani visokih učilišta i pri tome preuzeli odgovornost osiguranja sredstava i plaćanja naknade. S obzirom da Ministarstvo ne sudjeluje u planiranju vanjske suradnje, angažiranju vanjskih suradnika, kao niti u potpisivanju ugovora, ne raspolažemo ni podacima za planiranje sredstava u Državnom proračunu. Ministarstvo doznačuje visokim učilištima značajna dodatna sredstva u sklopu potpisanih sporazuma o subvenciji participacija studenata u troškovima studija. Ta sredstva visoka učilišta mogu namjenski trošiti i za plaćanje vanjskih suradnika u nastavi. S obzirom da je Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu u 2012. godini iskazao višak prihoda u iznosu od 33,6 milijuna kuna pretpostavljamo da Fakultet raspolaže sredstvima za podmirenje stvorenih obveza. 

 

FOTO: WIKIPEDIA