LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Drugačija slika žena kroz povijest

FOTO: Devet žena-ratnica koje su ostavile neizbrisiv trag u povijesti

Smatrane slabijim spolom koji se uvijek mora dokazivati i boriti za svoja prava žene su uvijek bile postrance. No ove su žene pokazale da nipošto nisu slabiji spol. U njihovo vrijeme, kada je trebalo više hrabrosti da se napravi nešto što za žene nije bilo moguće ili uobičajeno, one su to učinile.

Smatrane slabijim spolom koji se uvijek mora dokazivati i boriti za svoja prava žene su uvijek bile postrance. No ove su žene pokazale da nipošto nisu slabiji spol. U njihovo vrijeme, kada je trebalo više hrabrosti da se napravi nešto što za žene nije bilo moguće ili uobičajeno, one su to učinile.

Žene su kroz povijest smatrane slabijim spolom – bile su u kući, brinule se o kućanstvo i obitelji, dok su muškarci radili, pisali, stvarali i ratovali. Ove su žene bile majke, sestre, kćeri i žene, no uz sve to, one su bile i ratnice. Nosile su mačeve i puške i vodile bitke. Iako brojčano u manjini u usporedbi s muškarcima, ove strašne žene-borci ostavile su neizbrisiv trag u povijesti.

Artemizija Prva od Karije

Artemizija je živjela u 5. stoljeću prije Krista i bila kraljica Halikarnasa. Nakon muževe smrti postala je admiralica Perzijskog Carstva. Ona se upisala u povijest u bitci kod Salamide u kojoj je vodila flotu od pet brodova. Grčki povjesničar Herodot opisuje je kao iznimno inteligentnu i hrabru ratnicu, no iako je uspjela prevariti Grke, njena je vojska izgubila. Prema legendi umrla je bacivši se u Egejsko more zbog neuzvraćene ljubavi.

Ivana Orleanska

Ivana Orleanska sigurno je najpoznatija ratnica o kojoj su snimani čak i filmovi. Bila je siromašna i neuka, a dane je provodila na planini čuvajući životinje. Prema legendi ukazao joj se Sveti Mihovil koji joj je savjetovao da se priključi francuskoj vojsci i da oslobodi Francusku od Engleza što je ona i napravila – imala je samo 17 godina kada je zauzela Orleans. Postala je svetica čiji se spomendan slavi 30. svibnja, a zaštitnica je Francuske te vojnih službenika, posebno vojnikinja.

Gospa Triệu

Iako se naziva vijetnamska Ivana Orleanska, živjela je 1200 godina prije nje. Ova ratnica vodila je vijetnamski ustanak protiv Kineza. Na slikama je prikazana u žutoj haljini, kako nosi dva mača dok je vozi slon. Prema pričama bila je izuzetno visoka i imala je jako velike grudi. Svoj je život okončala sama počinivši samoubojstvo u dobi od 23 godine, no unatoč tome u Vijetnamu se smatra nacionalnom heroinom po kojoj su nazvane ulice i škole.

Nakano Takeko

Ova ratnica najpoznatiji je ženski samuraj u Japanu. U bitci za Aizu u jesen 1868. godine, ona i druge žene nisu bile priznate kao službeni dio vojske, pa je Takeko okupila svoje vršnjake u jedinici koja je kasnije nazvan Jōshitai što se može prevesti kao ženska vojska. Njezino je oružje bio naginta, japansko oružje na motki. U bitci je je pogođena u prsa i u strahu da će njezini neprijatelji okaljati njeno tijelo i da će joj glavu uzeti kao ratni trofej, zamolila je sestru da joj odreže glavu i da je pokopa. To je bila njezina posljednja želja, a glava joj je nakon toga bila pokopana ispod bora kod Hōkaiji hrama u današnjoj Fukushimi. U blizini se nalazi njezin spomenik kamo djevojke dolaze svake godine u jesen, njoj u čast.

Tomoe Gozen

Ova je ratnica starija od Takeko 700 godina najpoznatija onna bugeisha (ženska ratnica, koja pripada japanskom plemstvu). Borila se uz muške samuraje u Genpejskom ratu od 1180. do 1185. Opisivana je kao jak strijelac, spremna da se suoči i s bogom i s demonom. Njezina posljednja bitka bila je bitka za Awazu. Navodno je nakon muževe smrti postala časna sestra.

Budika

Budika je bila kraljica Icena i drugih britanskih plemena. Pozvala je svoje pleme da sruše rimske trupe, što je na kraju i uspijela. Pet njihovih pobjeda zaredom potaknule su cara Nerona da razmisli o potpunom povlačenju iz Britanije. Posebno je zapamćena u Londonu gdje je na mostu Westminster izgrađen spomenik njoj u čast.

Grace O'Malley

Jedna od najpoznatijih ženskih irskih pirata imala je problema s majkom koja se nije slagala s njezinim izborom profesije. Kad joj je majka zabranila da isplovi s ocem govoreći joj da će joj se duga kosa zaplesti u uže, ona se ošišala na ćelavo. Sa svojom je posadom naplaćivala porez brodovima koji su se usudili doći blizu njihovih.

Lozen

Za ovu apašku ratnicu vjeruje se da je imala 30 godina kad je sa svojim bratom otišla u Arizonu gdje su zajedno palili zemljišta, sijali strah i strahopoštovanje među mještanima, a ona se ipak sažalila nad ženama i djecom. Nakon bratove smrti ona se borila u Geronimu, gdje je bila zarobljena i gdje je umrla od tuberkuloze. Tijelo joj je vraćeno u pleme kako bi moglo biti pokopanu u skladu s njihovim običajima.

Zenobia

Nakon atentata na muža i pastorka postala je vladaricom područja današnje Sirije te je u roku od dvije godine svoje vladavine uspijela znatno proširiti svoje carstvo, prvenstveno invazijom na Egipat i Anatoliju. Njena je vladavina bila kratka, ali žestoka. Nagađanja su o njezinom daljnjem životu brojna, primjerice da je uskoro umrla, da joj je odrubljena glava ili da je čak postala filozof.

Nadamo se da su vas ove žene inspirirale da se borite za ono u što vjerujete, da slijedite put koji ste si zacrtali i da ne date nikome da vas na tom putu spriječi.

FOTO: PINTEREST